Pełnomocnik strony procesu nie może samodzielnie doręczyć pełnomocnikowi przeciwnika pisma zawierającego uzupełnienie formalnych braków apelacji. Musi ono zostać złożone w sądzie wraz z odpisami – uchwalił Sąd Najwyższy.
Sprawa dotyczyła ponad 16,3 tys. zł oraz odsetek ustawowych od kwoty 46,3 tys. zł, które Rafaelowi J. miał zapłacić Marek G. W I instancji Marek G. przegrał, więc jego pełnomocnik złożył apelację. Taki środek odwoławczy, zgodnie z art. 369 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, w terminie dwutygodniowym od doręczenia stronie skarżącej wyroku z uzasadnieniem. Sąd I instancji dokonuje wstępnego badania wniesionej apelacji pod kątem braków formalnych.
Pełnomocnik Marka G. został najpierw wezwany przez sąd rejonowy do uzupełnienia braków w terminie 5-dniowym. Pismo procesowe uzupełniające apelację zostało złożone w terminie, jednak mimo to sąd odrzucił środek odwoławczy. Powodem takiego orzeczenia było złożenie przez pełnomocnika Marka G. tylko samego pisma uzupełniającego – bez odpisów, za to z dowodem nadania takiej kopii pełnomocnikowi Rafaela J. Tymczasem sąd uznał, że pełnomocnik Marka G. powinien złożyć do sądu uzupełnienie apelacji wraz z odpisami dla strony przeciwnej. I nie wolno mu było samodzielnie doręczać pisma procesowego pełnomocnikowi przeciwnika.
Pełnomocnik Marka G. wniósł od tej decyzji zażalenie, ale rozpoznający je sąd okręgowy powziął poważne wątpliwości prawne. Otóż od kwietnia 2010 r. obowiązuje zmieniony przepis art. 132 par. 1 k.p.c. Zgodnie z nim profesjonalni prawnicy będący pełnomocnikami procesowymi stron mogą doręczać sobie nawzajem pisma procesowe. W sądzie składa się wówczas jedynie pismo z pocztowymi dowodami nadania przesyłki poleconej. Zasada ta nie dotyczy jednak m.in. pozwu wzajemnego, apelacji czy skargi kasacyjnej (art. 132 par. 11). Te należy złożyć w sądzie z odpisami. Sąd okręgowy uznał, że nie jest jasne, czy możliwe jest doręczenie bezpośrednio między pełnomocnikami stron pisma zawierającego uzupełnienie braków apelacji. Z takim pytaniem prawnym zwrócił się do Sądu Najwyższego.
SN, obradując w składzie trzech sędziów, podjął uchwałę, że przepis art. art. 132 par. 11 k.p.c. dotyczy również wniesionego przez pełnomocnika odpisu pisma procesowego zawierającego uzupełnienie braków formalnych apelacji. Oznacza to, że pełnomocnicy muszą składać w sądzie pisma uzupełniające apelację wraz z odpisami dla stron.
ORZECZNICTWO
Uchwała SN z 17 lipca 2014 r., sygn. akt III CZP 47/14