Nowela ustawy o komornikach sądowych i egzekucji zakładająca obniżenie opłaty stałej za opróżnienie lokalu mieszkalnego do 20 proc. przeciętnego wynagrodzenia trafi do podpisu do prezydenta. W piątek Sejm przyjął trzy poprawki Senatu do tej noweli.

Nowelizacja dotyczy m.in. uzależnienia wszczęcia egzekucji świadczeń niepieniężnych od uiszczenia przez wierzycieli opłaty tymczasowej, a nie jak dotychczas opłaty stałej oraz zmniejszenia opłat stałych w sprawach egzekucji świadczeń niepieniężnych.

Nowelizacja jest wykonaniem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r. ws. stawki opłaty za opróżnienie lokalu mieszkalnego. Jej projekt przygotował Senat.

W wyroku TK orzekł, że jeden z zapisów ustawy z 1997 r. jest niekonstytucyjny w zakresie, w jakim nie przewiduje odrębnej stawki opłaty stałej za opróżnienie lokalu mieszkalnego z rzeczy i osób w sytuacji, gdy dłużnik po wezwaniu przez komornika dobrowolnie wykonał obowiązek w wyznaczonym terminie.

W noweli obniżono opłatę stałą do wysokości 20 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, przy czym za opróżnienie lokalu z rzeczy lub osób odrębną opłatę pobiera się od każdej izby.

Przewidziano też, że wszczęcie egzekucji może być uzależnione od uiszczenia przez wierzyciela zaliczki na poczet opłaty stałej. Nieuiszczenie zaliczki w terminie 7 dni od otrzymania przez wierzyciela wezwania do zapłaty, będzie powodować zwrot wniosku lub odmowę dokonania czynności. Wysokość zaliczki określona została na poziomie 10 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. (PAP)