statystyki

Dowóz niepełnosprawnego dziecka do szkoły: Za powrót rodzica powinna zapłacić gmina

autor: Klara Klinger03.08.2017, 16:00
Dziecko niepełnosprawne w szkole

Samorząd argumentował, że nie wiadomo, gdzie rodzic będzie jechał po odwiezieniu dziecka do szkoły.źródło: ShutterStock

Miasto Kraków powinno pokryć pełne koszty dowozu niepełnosprawnego dziecka do szkoły. Ma obowiązek zapłacić nie tylko za podróż dziecka, lecz także za opiekuna – matka niepełnosprawnej dziewczynki wygrała w sądzie I instancji z miastem. Zgodnie z wyrokiem gmina powinna zapłacić za cztery przejazdy dziennie, czyli także za te, kiedy matka nie towarzyszy już córce, wracając do domu albo jadąc po nią do szkoły.

Reklama


– Rodzic ma wybór: może dowozić córkę do szkoły sam lub za pomocą bezpłatnego transportu organizowanego przez gminę – tłumaczy Anna Mikołajczyk z biura rzecznika praw obywatelskich, który dołączył do sprawy. Pani Angelika zdecydowała się dowozić córkę sama – gmina ma obowiązek zwrócić jej koszty transportu, bo dowóz niepełnosprawnego dziecka ma być bezpłatny.

Kłopot polega na tym, że przepisy (art. 17 ust. 3a pkt 3 ustawy o systemie oświaty) nie precyzują, za które przejazdy gmina powinna zwracać pieniądze. Praktyka jest taka, że gminy najczęściej interpretują prawo na swoją korzyść – i finansują jedynie dwa przejazdy dziennie (do i ze szkoły). A rodzice zazwyczaj zgadzają się na takie rozwiązanie. Gmina – w odpowiedzi na pozew wskazała, że inni rodzice się nie skarżą.


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię