Internet

2 lipca 2017 r.

Haker przy komputerze

Eksperci: W ostatnim cyberataku nie chodzi o pieniądze, chodzi o globalną politykę2 lipca 2017 r.

Według Antona Cherepanova z firmy antywirusowej ESET, ostatni cyberatak był jednym z serii złośliwych działań, precyzyjnie wymierzonych w instytucje i firmy na Ukrainie. Za atakiem stoi tajemnicza grupa hakerów, o której nie wiadomo z jakiego kraju pochodzi i kto wydaje jej polecenia. To na co zwraca wyjątkowo mocno uwagę Cherepanov jest fakt, że działania cyberprzestępców nie są motywowane finansowo. Ich głównym celem jest bowiem całkowita destrukcja obranych celów na Ukrainie.

17 czerwca 2017 r.

Przed zakupem kolejnego urządzenia, które będzie można połączyć z siecią, trzeba zadać sobie pytanie, czy ono na pewno tego połączenia potrzebuje.

Cyberbezpieczeństwo: Jak zabezpieczać urządzenia podłączone do sieci domowej?17 czerwca 2017 r.

W przeciętnym domu znajduje się coraz więcej urządzeń podłączonych do sieci, a ich liczba będzie systematycznie wzrastać. Wśród nich są m.in. smart TV, podłączone do Internetu liczniki mediów, systemy bezpieczeństwa czy klimatyzacja. Do wielu domowych sieci są podłączone także bezprzewodowe urządzenia medyczne czy przedmioty monitorujące dzieci lub starszych członków rodziny. Zaczynamy także rozwijać wzajemne połączenia pomiędzy tymi urządzeniami, a także łączność z innymi systemami i sieciami, aby dzielić się informacjami oraz treściami z przyjaciółmi i rodziną.

15 czerwca 2017 r.

Epidemia ransomware’u o nazwie WannaCry, która spowodowała ostatnio infekcję systemów w dziesiątkach krajów i dotknęła również usługi publiczne utrudniając w wielu przypadkach funkcjonowanie społeczeństwa, bazuje na luce w zabezpieczeniach protokołu Windows Server Message Block (SMB), MS17-010.

Dwie najczęstsze przyczyny cyberataków na firmy15 czerwca 2017 r.

– Według ekspertów z F-Secure większość firm pada ofiarą cyberataków z powodu niezaktualizowanego oprogramowania, które zawiera zidentyfikowane już wcześniej luki w zabezpieczeniach. Drugi najczęstszy powód to wykorzystanie przez cyberprzestępców socjotechniki takiej jak phishing, czyli wysyłanie do pracowników sfałszowanych wiadomości i podszywanie się pod osobę lub instytucję w celu wyłudzenia określonych informacji.

13 czerwca 2017 r.

Eksperci podejrzewają, że niedawny atak (w 2016 roku) na ukraińską sieć energetyczną był testem tego zagrożenia i powinien służyć jako ostrzeżenie dla osób i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo najważniejszych systemów na całym świecie.

Industroyer: Ten wirus atakuje elektrownie i wodociągi13 czerwca 2017 r.

Analitycy z firmy ESET zidentyfikowali zaawansowane i bardzo niebezpieczne złośliwe oprogramowanie Industroyer, umożliwiające zakłócanie, a nawet wyłączenie kluczowych procesów przemysłowych, takich jak działanie elektrowni czy przerwanie dostaw wody i gazu. Według ekspertów, Industroyer to kolejny po Stuxnecie wirus, który w niepowołanych rękach może realnie zagrozić stabilności kluczowych dla państwa systemów przemysłowych.

13 czerwca 2017 r.

Z danych zespołu FortiGuard Labs firmy Fortinet wynika, że skala wykorzystania aplikacji do przechowywania i przetwarzania danych w chmurze wzrasta w szybkim tempie.

Zagrożenie danych w chmurze coraz większym problemem13 czerwca 2017 r.

Dla większego bezpieczeństwa wszystkie dokumenty zawierające chronioną własność intelektualną nie powinny być współdzielone na zewnątrz poprzez publiczne usługi cloud computingu. Użytkownicy muszą uważać także na przypadkowe pobranie złośliwego oprogramowania oraz nieświadome udostępnianie go dalej.

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama