statystyki

Polska potęgą w budowie dronów i drukarek 3D

03.02.2015, 11:27; Aktualizacja: 03.02.2015, 11:38
Dron

Dronźródło: ShutterStock

Polska potęgą w budowie dronów i drukarek 3D. Tak wynika z raportu przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. Produkcja tych urządzeń będzie rosnąć.

Reklama


Reklama


Dyrektor w dziale doradztwa Deloitte, Agnieszka Zielińska powiedziała IAR, że w tym roku na świecie wartość sprzedanych drukarek 3D wyniesie około 1 miliarda 600 milionów dolarów. Według globalnych prognoz w tym roku na świecie sprzeda się około 220 tysięcy takich urządzeń. Z ankiet przeprowadzonych wśród polskich producentów wynika, że wykonają oni około 10 procent urządzeń.

Według szacunków, liczba dronów kosztujących powyżej 200 dolarów przekroczy w tym roku milion sztuk. W ciągu najbliższych lat mogą one stanowić nawet 10 procent rynku lotniczego na świecie. Sprzedaż cywilnych dronów wyniesie w tym roku około 300 tysięcy sztuk, a przychody firm z tego segmentu szacowane są na 200 do 400 milionów dolarów w tym roku.

Połączenie urządzeń i internetu nie zawsze przynosi same pozytywy. Eksperci wciąż zastanawiają się jak rozwiązać problemy związane z ochroną prywatności, wyjaśnia ekspert z firmy Deloitte Jakub Wróbel. Chronić trzeba między innymi transmisję danych między urządzeniami. Rozmówca IAR podkreśla, że zarówno firmy jak i regulatorzy muszą wypracować nowe rozwiązania w tej sprawie.

Firma doradcza Deloitte opublikowała dziś raport dotyczący rynku różnych przedmiotów i urządzeń sterowanych lub używanych za pośrednictwem internetu. Tak zwany internet rzeczy coraz częściej wchodzi do naszych domów. Chodzi nie tylko o urządzenia takie jak drony czy drukarki 3D, ale także inteligentne telewizory czy lodówki.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

 • StAAbrA(2015-02-03 11:48) Odpowiedz 00

  Dronem może kierować dziecko , kobieta , emeryt i rencista , na przykład .
  Takim , co to ma podwieszony pocisk przeciwczołgowy - także .

  Mówi to MON-owi i innym Koziejom coś ?

 • anpolade(2015-02-03 20:46) Odpowiedz 00

  Polska potęgą.
  Przesada i tak wszystko pójdzie jak zwykle na marne.
  Tak było, jest, i ?.

 • Gość(2015-02-23 15:35) Odpowiedz 00

  Polska odnosi pewne sukcesy w produkcji dronów to fakt, ale jest to ta najniższa półka najmniejszych bsl. Są co prawda prace prowadzone nad statkami średniej wielkości ,ale do sukcesu jeszcze daleko. Nad największymi dronami z tego co mi wiadomo u nas prac się w ogóle nie prowadzi. Więc twierdzenie że jesteśmy potęgo w produkcji dronów jest mocno na wyrost.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama