Były szef brytyjskiego kontrwywiadu MI5 Jonathan Evans oświadczył w piątek, że szyfrowanie komunikacji online jest "bardzo pozytywne" z punktu widzenia interesów bezpieczeństwa kraju, bez względu na trudności, jakie sprawia służbom.

Evans, który stał na czele MI5 w latach 2007-2013, przyznał, że szyfrowanie utrudnia służbom powstrzymywanie ataków terrorystycznych, ale też pomaga w zapobieganiu kradzieżom danych przez przestępców, bądź przez służby innych państw.

"Nie jestem jednym z tych, którzy sądzą, że powinniśmy osłabiać szyfrowanie" - powiedział Evans w radiu BBC. Wskazał, że terroryzm nie jest jedynym zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego. "To, jak cybreprzestrzeń jest wykorzystywana przez przestępców i przez rządy jest potencjalnym zagrożeniem dla szerzej pojętych interesów Zjednoczonego Królestwa (...) więc szyfrowanie jest w tym kontekście bardzo pozytywne" - uznał.

Brytyjska minister spraw wewnętrznych Amber Rudd apeluje do szefów największych firm technologicznych o wsparcie w walce z Państwem Islamskim (IS) w internecie. Nacisk brytyjskiego rządu na współpracę firm technologicznych z władzami wzmógł się po tym, jak 36 osób zginęło w czterech atakach terrorystycznych w Wielkiej Brytanii, z czego trzy były inspirowane przez islamski radykalizm. Jak podkreślano, służby nie były w stanie dotrzeć na czas do komunikacji pomiędzy zamachowcami ze względu na zaawansowane systemy szyfrujące dane.