wycena mieszkania przez rzeczoznawcę

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu wycena mieszkania przez rzeczoznawcę. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące wycena mieszkania przez rzeczoznawcę.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Zakup lokalu od gminy jest możliwy. Nie możesz mieć jednak żadnych długów

  Zakup lokalu od gminy jest możliwy. Nie możesz mieć jednak żadnych długów

  Od kilkunastu lat jestem najemcą mieszkania komunalnego. Przez ten czas znacznie podniosłem jego standard – wymieniłem okna, wyposażyłem łazienkę, położyłem nowe podłogi. Dostałem właśnie informację z gminy, że będzie możliwość wykupu lokalu. Zastanawiam się jednak, czy przy wycenie przez rzeczoznawcę zostaną wzięte pod uwagę moje inwestycje, czyli czy zwiększą one wartość mieszkania, a co za tym idzie cena wykupu będzie wyższa.

  czytaj więcej

 • Ranking: pożyczki hipoteczne wygrywają z gotówkowymi

  Ranking: pożyczki hipoteczne wygrywają z gotówkowymi

  Pieniądze z pożyczki hipotecznej, tak jak z pożyczki gotówkowej, można przeznaczyć na dowolny cel. Są one jednak o około 40 proc. tańsze. Najlepsze oferty pożyczek hipotecznych mają: SGB Bank, Meritum Bank, Citi Handlowy, BPH oraz ING Bank Śląski – wynika z rankingu Open Finance.

  czytaj więcej

 • Odwrócona hipoteka: bank nie będzie wypłacał pieniędzy dożywotnio

  Odwrócona hipoteka: bank nie będzie wypłacał pieniędzy dożywotnio

  Rząd zajął się 29 kwietnia projektem ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Zgodnie z projektem w zamian za ustanowienie hipoteki na mieszkaniu należącym do kredytobiorcy – otrzyma on (jednorazowo lub w ratach) kwotę ustalaną przez bank. Bank nie będzie jednak wypłacał środków dożywotnio – stanie się tak jedynie w sytuacji, gdy kredytobiorca umrze zanim upłynie termin wypłaty wskazany w umowie.

  czytaj więcej

 • Polacy nie mają problemu ze zdobyciem wkładu własnego. Wkrótce, będzie o wiele trudniej

  Polacy nie mają problemu ze zdobyciem wkładu własnego. Wkrótce, będzie o wiele trudniej

  Chociaż od wejścia w życie obowiązku posiadania wkładu własnego minęło prawie pięć miesięcy, to wciąż cztery na dziesięć osób przychodzących po kredyt mieszkaniowy nie wie, że bank nie pożyczy już pieniędzy na całą nieruchomość – wynika z obserwacji doradców Open Finance. Nieco lepiej sytuacja wygląda jedynie w największych miastach.

  czytaj więcej

 • Na licytacjach komorniczych mieszkania są tańsze o ponad 30 procent. Czy warto się skusić?

  Na licytacjach komorniczych mieszkania są tańsze o ponad 30 procent. Czy warto się skusić?

  Ceny wywoławcze mieszkań na licytacjach komorniczych są średnio o 1/3 niższe od przeciętnych cen transakcyjnych – wynika z analizy Lion’s Banku. Potencjalny nabywca nieruchomości musi jednak dysponować dużą ilością gotówki lub mieć możliwość zorganizowania finansowania w czasie nie dłuższym niż miesiąc. Inaczej może bezpowrotnie stracić 10-proc. wadium.

  czytaj więcej

 • Użytkowanie wieczyste: walka o niższe opłaty

  Użytkowanie wieczyste: walka o niższe opłaty

  Wiele osób nie może pogodzić się z corocznymi opłatami za użytkowanie wieczyste, które w niektórych przypadkach wzrosły o kilkaset procent w stosunku do poprzedniego roku. Spółdzielnie mieszkaniowe proponują przekształcenie użytkowania wieczystego we własność gruntu, a jedno ze stowarzyszeń przygotowało projekt ustawy.

  czytaj więcej

 • Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym: nowe przepisy na stare problemy

  Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym: nowe przepisy na stare problemy

  Zwieńczenie w ostatnich dniach kilkuletnich prac parlamentarnych nad projektem ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym poprzez jej uchwalenie oznacza, że nowe przepisy mogą wejść w życie jeszcze przed końcem roku. Będą one stanowiły przeciwwagę dla praktykowanej dotychczas na podstawie zapisów Kodeksu Cywilnego renty dożywotniej, którą przedsiębiorstwa pod nazwą funduszy hipotecznych oferują właścicielom nieruchomości w zamian za przekazanie im praw własności do mieszkania.

  czytaj więcej

 • Kupno mieszkania na licytacji komorniczej: Jak nie wpaść w pułapkę

  Kupno mieszkania na licytacji komorniczej: Jak nie wpaść w pułapkę

  Obwieszczenia o lokalach zajętych przez komornika można znaleźć nie tylko w sądach, ale i w internecie. Przed wpłaceniem wadium trzeba obejrzeć oferowane pomieszczenia i zapoznać się z ich stanem prawnym

  czytaj więcej

 • Odwrócony kredyt hipoteczny jest odwracalny

  Odwrócony kredyt hipoteczny jest odwracalny

  Utrzymuję się ze skromnej emerytury, ale mam mieszkanie o dużej wartości. Chcę je oddać bankowi w zamian za wpłatę na mój rachunek co miesiąc pewnej kwoty. Słyszałam, że już wkrótce będzie to możliwe. W jaki sposób powinnam załatwić formalności? Czy bank poinformuje mnie o wysokości wypłacanych rat przed zawarciem umowy? I jeszcze jedno – córka mieszka obecnie za granicą, ale chciałabym, żeby po mojej śmierci mogła odzyskać mieszkanie, jeśli zdecyduje się na powrót do kraju. Czy będzie to możliwe – zastanawia się pani Aniela.

  czytaj więcej

 • Odwrócony kredyt hipoteczny: Co warto o nim wiedzieć

  Odwrócony kredyt hipoteczny: Co warto o nim wiedzieć

  10 listopada Prezydent RP podpisał ustawę przygotowaną przez Ministerstwo Finansów o odwróconym kredycie hipotecznym. Agencja Metrohouse przygotowała najważniejsze informacje o tym szczególnym rodzaju kredytu, który może zainteresować nie tylko seniorów.

  czytaj więcej

 • NIK o nieprawidłowościach w sprzedaży mieszkań komunalnych

  NIK o nieprawidłowościach w sprzedaży mieszkań komunalnych

  W raporcie, który PAP otrzymała w piątek, oceniono że miasta coraz lepiej radzą sobie ze sprzedażą mieszkań komunalnych, przestrzegając obowiązujących uregulowań prawnych.

  czytaj więcej

 • To gmina ustala bonifikatę przy wykupie mieszkania

  To gmina ustala bonifikatę przy wykupie mieszkania

  Postanowiłem wykupić lokal, który otrzymałem od miasta jako „mieszkanie do remontu”. Warunkiem zamieszkania w nim było wykonanie remontu na kwotę około 18 tys. zł (wg kosztorysu sporządzonego w 2007 r. przez miasto). Mieszkanie przejąłem w roku następnym, a w związku z kłopotami z ogrzewaniem remont zakończyłem w 2009 r., z czym zresztą wiązało się powiększenie kosztów do 22 tys. zł. Obecnie gmina podała mi wycenę mieszkania – ponad 47 tys. zł. Mam zapłacić 5 proc. tej kwoty – pisze pan Krzysztof. – Chciałbym wiedzieć, dlaczego nie uwzględniono mojego wkładu na remont, choćby owych 18 tys. zł. Wszyscy, którzy otrzymali przydziały mieszkań bez konieczności jakichkolwiek nakładów, mają taki sam 95-procentowy upust

  czytaj więcej

 • Ubezpieczenie powinno pokryć faktyczne koszty

  Ubezpieczenie powinno pokryć faktyczne koszty

  Pękła rura w moim mieszkaniu, naprawa usterki, osuszanie i wymiana zniszczonego wyposażenia kosztowała około 6 tys. zł. Tymczasem ubezpieczyciel oddał w ramach odszkodowania tylko kilkaset złotych. Czy mogę jakoś wpłynąć na zmianę wyceny – pyta pan Marcin.

  czytaj więcej

 • Ten, kto składa pozew do sądu, musi oszacować wartość przedmiotu sporu

  Ten, kto składa pozew do sądu, musi oszacować wartość przedmiotu sporu

  Mój najemca zalega z opłatami za wynajem mieszkania. Toczyłem długi bój, by zmusić go do uregulowania zaległości, wreszcie skłaniałem do opuszczenia mieszkania. W końcu wyprowadził się, ale zabrał też moją pralkę i telewizor. Chciałbym odzyskać pieniądze z zaległego czynszu oraz skradzione przedmioty. Zamierzam złożyć pozew do sądu. Czy w takiej sytuacji muszę napisać dwa różne pozwy? – pyta Piotr z Katowic

  czytaj więcej

 • Długi spadkowe: Komornik i tak może zająć rachunek bankowy

  Długi spadkowe: Komornik i tak może zająć rachunek bankowy

  Eksperci pytani o zagrożenia związane z nowymi regulacjami wskazują tylko jedno: niezrozumienie reguł odpowiedzialności za długi spadkowe przez obywateli. A dokładniej, niezrozumiałe mogą być konsekwencje płynące z nowego brzmienia art. 1031 par. 2 kodeksu cywilnego. Stanowi on, że w razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w wykazie inwentarza albo spisie inwentarza stanu czynnego spadku.

  czytaj więcej

 • Prezes SK Banku: Nie popełniłem świadomie błędów, które by naraziły klientów na straty

  Prezes SK Banku: Nie popełniłem świadomie błędów, które by naraziły klientów na straty

  W rzeczywistości straty 1,6 mld zł nie ma. Wykazana strata księgowa jest efektem tworzonych rezerw na kredyty zagrożone – przekonuje prezes SK Banku Jan Bajno, którego działalność została zawieszona przez KNF.

  czytaj więcej

 • Ustawa z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej

  Ustawa z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej

  Jednostki samorządu terytorialnego mogą tworzyć spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjne, a także mogą przystępować do takich spółek. (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 45, poz. 236 ze zm.)

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej