wspólnota mieszkaniowa regulamin

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu wspólnota mieszkaniowa regulamin. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące wspólnota mieszkaniowa regulamin.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Czy wolno palić na balkonie lub klatce schodowej

  Czy wolno palić na balkonie lub klatce schodowej

  Pani Marta mieszka w bloku. – Sąsiedzi to nałogowi palacze, którzy wychodzą na dymka na balkon lub na klatkę schodową. Prośby i rozmowy nie przyniosły rezultatów. Jak mam ich zmusić, by przestali to robić? Na jakie przepisy mogłabym się powołać? – pyta czytelniczka.

  czytaj więcej

 • Spółdzielnie mieszkaniowe ponad prawem?

  Spółdzielnie mieszkaniowe ponad prawem?

  Lokatorzy mają problemy z realizacją swoich uprawnień, mimo że działają zgodnie ze statutami i regulaminami. Administracje nie uznają pełnomocnictw, a stanowiska w organach, w skład których wchodzą mieszkańcy, zajmują osoby sprzyjające władzom spółdzielni.

  czytaj więcej

 • Paragrafy we mgle. Nasze prawo to labirynt

  Paragrafy we mgle. Nasze prawo to labirynt

  Nasze prawo przypomina labirynt, z którego szanse wydostania się są niewielkie. A cały czas tworzone są kolejne przepisy

  czytaj więcej

 • Mamy wpływ na działania spółdzielni i wspólnoty

  Mamy wpływ na działania spółdzielni i wspólnoty

  W mojej spółdzielni mieszkaniowej wciąż dochodzi do sporów w sprawie niezbędnych do wykonania prac. Wielu członków uważa, że pilnego remontu wymagają klatki schodowe, a w tej kwestii nic się nie dzieje. Jak można zmusić zarząd do przeprowadzenia napraw? Czy we wspólnocie byłoby łatwiej o takie decyzje – pyta pan Piotr

  czytaj więcej

 • Uciążliwy sąsiad palący na balkonie lub w mieszkaniu? Niewiele możemy zrobić

  Uciążliwy sąsiad palący na balkonie lub w mieszkaniu? Niewiele możemy zrobić

  Uciążliwi lokatorzy "puszczający dymka" na balkonie czy łazience to prawdziwa zmora nawet dla tych, którzy sami są uzależnieni od nikotyny. Niestety wachlarz możliwości jakie roztacza przed nami prawo w tym względzie jest dosyć ograniczony.

  czytaj więcej

 • Czy każdy musi płacić za windę, co z grillowaniem na balkonie. Sprawdź, co może spółdzielnia

  Czy każdy musi płacić za windę, co z grillowaniem na balkonie. Sprawdź, co może spółdzielnia

  Spółdzielnie były i są tworzone dla mieszkańców. To oni są właścicielami i pracodawcami władz oraz administracji. Dlatego też mogą żądać przestrzegania wszystkich należnych im praw. Nie oznacza to jednak, że nie mają żadnych obowiązków

  czytaj więcej

 • Wspólnota mieszkaniowa może zabronić wywieszania doniczek z kwiatami

  Wspólnota mieszkaniowa może zabronić wywieszania doniczek z kwiatami

  W tym roku postanowiłam upiększyć balkon i wywiesiłam skrzynki z kwiatami– pisze pani Marianna. – Sąsiadom pomysł się spodobał, niestety okazało się, że regulamin wspólnoty przewiduje, że skrzynki powinny być zawieszone od wewnętrznej strony. W moim przypadku to niemożliwe, bo balkon jest zabudowany. Czy jeśli nie zdejmę skrzynek z kwiatami, mogę zostać ukarana, i czy wspólnota miała prawo zamieszczać taki zapis w regulaminie? Przecież balkon należy do mnie – twierdzi czytelniczka

  czytaj więcej

 • Wypowiedzenie dzierżawy a umowa z operatorem

  Wypowiedzenie dzierżawy a umowa z operatorem

  Zmiana siedziby firmy, nie wynikająca z winy przedsiębiorcy, może zwolnić z odpowiedzialności za kontrakt z telekomem, o ile w nowym miejscu warunki techniczne nie pozwolą na kontynuowanie usługi.

  czytaj więcej

 • Wspólnota mieszkaniowa nie może terroryzować swoich członków

  Wspólnota mieszkaniowa nie może terroryzować swoich członków

  Mieszkam od kilku lat w tym samym mieszkaniu, należę do wspólnoty mieszkaniowej. Dotychczas żyliśmy zgodnie, bezkonfliktowo, sympatycznie. Jakiś czas temu zmienił się zarządca i coś się wraz z nim zmieniło – opowiada pan Krzysztof. – Najpierw na klatkach pojawiły się kartki o zakazie dokarmiania bezdomnych kotów. Zaraz potem, skoro nikt nie zareagował, zakaz wyprowadzania zwierząt na terenie należącym do wspólnoty. Trzepać dywany wolno jedynie w godzinach 10–14. Grać w piłkę (mamy malutkie boisko do kosza) – tylko do 16. Papierosów nie wolno palić nie tylko na skwerku przed domem, ale i na własnym balkonie.

  czytaj więcej

 • Zachowanie ciszy nocnej od godz. 6 do 22 utrwalono zwyczajem

  Zachowanie ciszy nocnej od godz. 6 do 22 utrwalono zwyczajem

  Mieszkamy w świeżo powstałej wspólnocie mieszkaniowej, tworzymy dla niej podstawy, zarząd, regulaminy – opowiada pan Karol. – Podczas jednego ze spotkań roboczych wywiązała się między nami dyskusja, w jakich godzinach powinna u nas obowiązywać cisza nocna. Jedni byli za tym, by wyznaczyć ją na godziny 22–6, tak jak jest wszędzie. Inni znów, że to anachronizm, że ludzie teraz później chodzą spać i później wstają, więc i godziny ciszy nocnej powinniśmy ustawić po nowemu.

  czytaj więcej

 • Ustawa z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej

  Ustawa z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej

  Jednostki samorządu terytorialnego mogą tworzyć spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjne, a także mogą przystępować do takich spółek. (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 45, poz. 236 ze zm.)

  czytaj więcej

 • Mieszkaniec bloku też może być prosumentem

  Mieszkaniec bloku też może być prosumentem

  Teoretycznie możliwa jest sytuacja, w której lokator zamieszkujący w budynku wielorodzinnym będzie miał prawo zainwestować w indywidualną instalację OZE. Musi jednak uzyskać stosowne pozwolenie spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty.

  czytaj więcej

 • Grillowanie na balkonie tak, jeśli nie przeszkadza innym

  Grillowanie na balkonie tak, jeśli nie przeszkadza innym

  Nasi nowi sąsiedzi, podobnie jak i my, nigdzie nie wyjechali, za to postanowili zrobić sobie piknik i rozpalili grilla na balkonie. Dym i wcale nie najprzyjemniejsze zapachy rozchodziły się dookoła, a próby zwrócenia uwagi zakończyły się awanturą – pisze zirytowana pani Aldona. – Czy można grillować na balkonie i czy inni lokatorzy, którym to przeszkadza, mają jakieś prawa – pyta czytelniczka.

  czytaj więcej

 • Można organizować happeningi na osiedlach, ale trzeba liczyć się z ewentualną odpowiedzialnością

  Można organizować happeningi na osiedlach, ale trzeba liczyć się z ewentualną odpowiedzialnością

  Malowanie kredą po chodnikach, wspólne granie w piłkę to ciekawe formy spędzania wolnego czasu, w szczególności w czasach gdy dzieci wolą siedzieć przed komputerami, niż biegać na świeżym powietrzu. Utworzenie wydarzenia na Facebooku to za mało, by w świetle prawa impreza mogła się odbyć.

  czytaj więcej

 • Rok 2016 w polityce. Podsumowanie najważniejszych wydarzeń

  Rok 2016 w polityce. Podsumowanie najważniejszych wydarzeń

  Szczyt NATO w Warszawie, wizyta papieża Franciszka, konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego, powołanie komisji śledczej ds. Amber Gold, protest opozycji na sali sejmowej - są wśród najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce na scenie politycznej w mijającym roku.

  czytaj więcej

 • Najważniejsze wydarzenia polityczne 2016 [PODSUMOWANIE]

  Najważniejsze wydarzenia polityczne 2016 [PODSUMOWANIE]

  Szczyt NATO w Warszawie, wizyta papieża Franciszka, konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego, powołanie komisji śledczej ds. Amber Gold, protest opozycji na sali sejmowej - są wśród najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce na scenie politycznej w mijającym roku.

  czytaj więcej

 • Formalności i obowiązki przy zakupie mieszkania

  Formalności i obowiązki przy zakupie mieszkania

  Nabycie własnego mieszkania to złożona transakcja, która wymaga dopełnienia kilku formalności. Nie obędzie się przy tym bez wizyty u notariusza. Zakup z rynku wtórnego od osoby prywatnej zobowiązuje do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (nowe mieszkanie od dewelopera jest wolne od te daniny). Dodatkowe koszty pojawiają się przy kupnie na kredyt (założenie lub zmiana treści hipoteki). 

  czytaj więcej

 • Crowdfunding: Czasami warto sfinansować inwestycję za pieniądze obywateli

  Crowdfunding: Czasami warto sfinansować inwestycję za pieniądze obywateli

  Crowdfunding jako narzędzie finansowania przedsięwzięć ze środków społecznych może znajdować coraz szersze zastosowanie w społecznościach lokalnych wspieranych przez jednostki samorządowe.

  czytaj więcej

 • Wspólnota mieszkaniowa. Kiedy i jak powstaje?

  Wspólnota mieszkaniowa. Kiedy i jak powstaje?

  Spółdzielnia mieszkaniowa, wspólnota mieszkaniowa, administrator, zarządca nieruchomości. Stając się właścicielem mieszkania bardzo łatwo pogubić się w różnych terminach, prawach, obowiązkach i rolach poszczególnych osób związanych z naszą nieruchomością. Czym jest wspólnota mieszkaniowa? Jakie ma wady i zalety? Jak utworzyć wspólnotę mieszkaniową?

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej