wspólnota mieszkaniowa regulamin

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu wspólnota mieszkaniowa regulamin. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące wspólnota mieszkaniowa regulamin.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Fundusz remontowy: Wszyscy posiadacze praw do lokali powinni być traktowani jednakowo

  Fundusz remontowy: Wszyscy posiadacze praw do lokali powinni być traktowani jednakowo

  W sprawie opodatkowania zwrotu wydatków remontowych minister finansów powinien wydać nową interpretację ogólną - mówi Jerzy Jankowski, prezes Zarządu Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP.

  czytaj więcej

 • Co może, a czego nie może zarząd wspólnoty mieszkaniowej

  Co może, a czego nie może zarząd wspólnoty mieszkaniowej

  W regulaminie wspólnoty mieszkaniowej istnieje zapis pozwalający występować zarządowi samodzielnie w jej imieniu do sądu z powództwem o zasądzenie zaległych opłat. Czy jest on legalny, czy konieczna jest każdorazowa uchwała wspólnoty udzielająca pełnomocnictwa do wytoczenia powództwa o zapłatę? – pyta pan Janusz. – A jeśli zarząd uzyska korzystny dla siebie wyrok, to czy może wystąpić do komornika o przeprowadzenie egzekucji z wyroku bez odrębnej uchwały wspólnoty udzielającej mu pełnomocnictwa do wystąpienia? – zastawia się czytelnik. Wspólnota nie podjęła też uchwały odnośnie do zawarcia umowy przez zarząd z adwokatem na reprezentację procesową jej spraw. – Czy taka umowa nie przekracza zakresu zwykłego zarządu, a jeśli tak, to czy adwokat występujący w sprawie powoduje nieważność postępowania? – pyta.

  czytaj więcej

 • Za co płacimy spółdzielni mieszkaniowej?

  Za co płacimy spółdzielni mieszkaniowej?

  Opłaty ponoszone na rzecz spółdzielni mieszkaniowej nie zależą jedynie od jej regulaminu. Jednym z kluczowych elementów branych pod uwagę w momencie ich ustalania będzie typ posiadanego przez nas prawa do lokalu. Czy jesteśmy zatem świadomi, jakimi opłatami możemy być obciążani przez wspólnotę?

  czytaj więcej

 • Gospodarczy hejt, czyli jak doprowadzić konkurenta do ruiny

  Gospodarczy hejt, czyli jak doprowadzić konkurenta do ruiny

  Bluzgi i nienawiść. Opluwanie, pomawianie, ośmieszanie. Problem hejtingu rośnie wraz z nowymi stronami, forami, blogosferami i portalami społecznościowymi. Nie dotyczy tylko osób publicznych, do ruiny może także doprowadzić firmy

  czytaj więcej

 • Czy wolno grillować na balkonie?

  Czy wolno grillować na balkonie?

  Przepisy prawne nie zakazują rozpalania grilla na balkonie ani w publicznym parku. Amatorzy grillowania powinni jednak pamiętać, że niezależnie od miejsca, w którym urządzają grilla, należy liczyć się z prawami osób trzecich.

  czytaj więcej

 • Gmina decyduje, jak wyrzucać odpady ze sklepu i od lokatorów

  Gmina decyduje, jak wyrzucać odpady ze sklepu i od lokatorów

  Do wspólnych pojemników stojących na podwórku śmieci wyrzucają również pracownicy dwóch sklepów, mających siedzibę w naszej kamienicy. To głównie odpady owocowo-warzywne i kartony po artykułach spożywczych. Czy musimy mieć wspólne pojemniki? – pyta pani Karolina.

  czytaj więcej

 • Nie chcesz wymienić wodomierza, to zapłacisz więcej?

  Nie chcesz wymienić wodomierza, to zapłacisz więcej?

  Wspólnota mieszkaniowa nie może decydować o tym, czy w poszczególnych mieszkaniach powinny zostać wymienione wodomierze oraz nie może zobowiązać właścicieli lokali to zakupu i zainstalowania wodomierzy konkretnego typu i obciążać ich kosztami z tym związanymi.

  czytaj więcej

 • Czy wolno palić na balkonie lub klatce schodowej

  Czy wolno palić na balkonie lub klatce schodowej

  Pani Marta mieszka w bloku. – Sąsiedzi to nałogowi palacze, którzy wychodzą na dymka na balkon lub na klatkę schodową. Prośby i rozmowy nie przyniosły rezultatów. Jak mam ich zmusić, by przestali to robić? Na jakie przepisy mogłabym się powołać? – pyta czytelniczka.

  czytaj więcej

 • Spółdzielnie mieszkaniowe ponad prawem?

  Spółdzielnie mieszkaniowe ponad prawem?

  Lokatorzy mają problemy z realizacją swoich uprawnień, mimo że działają zgodnie ze statutami i regulaminami. Administracje nie uznają pełnomocnictw, a stanowiska w organach, w skład których wchodzą mieszkańcy, zajmują osoby sprzyjające władzom spółdzielni.

  czytaj więcej

 • Paragrafy we mgle. Nasze prawo to labirynt

  Paragrafy we mgle. Nasze prawo to labirynt

  Nasze prawo przypomina labirynt, z którego szanse wydostania się są niewielkie. A cały czas tworzone są kolejne przepisy

  czytaj więcej

 • Mamy wpływ na działania spółdzielni i wspólnoty

  Mamy wpływ na działania spółdzielni i wspólnoty

  W mojej spółdzielni mieszkaniowej wciąż dochodzi do sporów w sprawie niezbędnych do wykonania prac. Wielu członków uważa, że pilnego remontu wymagają klatki schodowe, a w tej kwestii nic się nie dzieje. Jak można zmusić zarząd do przeprowadzenia napraw? Czy we wspólnocie byłoby łatwiej o takie decyzje – pyta pan Piotr

  czytaj więcej

 • Uciążliwy sąsiad palący na balkonie lub w mieszkaniu? Niewiele możemy zrobić

  Uciążliwy sąsiad palący na balkonie lub w mieszkaniu? Niewiele możemy zrobić

  Uciążliwi lokatorzy "puszczający dymka" na balkonie czy łazience to prawdziwa zmora nawet dla tych, którzy sami są uzależnieni od nikotyny. Niestety wachlarz możliwości jakie roztacza przed nami prawo w tym względzie jest dosyć ograniczony.

  czytaj więcej

 • Czy każdy musi płacić za windę, co z grillowaniem na balkonie. Sprawdź, co może spółdzielnia

  Czy każdy musi płacić za windę, co z grillowaniem na balkonie. Sprawdź, co może spółdzielnia

  Spółdzielnie były i są tworzone dla mieszkańców. To oni są właścicielami i pracodawcami władz oraz administracji. Dlatego też mogą żądać przestrzegania wszystkich należnych im praw. Nie oznacza to jednak, że nie mają żadnych obowiązków

  czytaj więcej

 • Wspólnota mieszkaniowa może zabronić wywieszania doniczek z kwiatami

  Wspólnota mieszkaniowa może zabronić wywieszania doniczek z kwiatami

  W tym roku postanowiłam upiększyć balkon i wywiesiłam skrzynki z kwiatami– pisze pani Marianna. – Sąsiadom pomysł się spodobał, niestety okazało się, że regulamin wspólnoty przewiduje, że skrzynki powinny być zawieszone od wewnętrznej strony. W moim przypadku to niemożliwe, bo balkon jest zabudowany. Czy jeśli nie zdejmę skrzynek z kwiatami, mogę zostać ukarana, i czy wspólnota miała prawo zamieszczać taki zapis w regulaminie? Przecież balkon należy do mnie – twierdzi czytelniczka

  czytaj więcej

 • Wypowiedzenie dzierżawy a umowa z operatorem

  Wypowiedzenie dzierżawy a umowa z operatorem

  Zmiana siedziby firmy, nie wynikająca z winy przedsiębiorcy, może zwolnić z odpowiedzialności za kontrakt z telekomem, o ile w nowym miejscu warunki techniczne nie pozwolą na kontynuowanie usługi.

  czytaj więcej

 • Wspólnota mieszkaniowa nie może terroryzować swoich członków

  Wspólnota mieszkaniowa nie może terroryzować swoich członków

  Mieszkam od kilku lat w tym samym mieszkaniu, należę do wspólnoty mieszkaniowej. Dotychczas żyliśmy zgodnie, bezkonfliktowo, sympatycznie. Jakiś czas temu zmienił się zarządca i coś się wraz z nim zmieniło – opowiada pan Krzysztof. – Najpierw na klatkach pojawiły się kartki o zakazie dokarmiania bezdomnych kotów. Zaraz potem, skoro nikt nie zareagował, zakaz wyprowadzania zwierząt na terenie należącym do wspólnoty. Trzepać dywany wolno jedynie w godzinach 10–14. Grać w piłkę (mamy malutkie boisko do kosza) – tylko do 16. Papierosów nie wolno palić nie tylko na skwerku przed domem, ale i na własnym balkonie.

  czytaj więcej

 • Zachowanie ciszy nocnej od godz. 6 do 22 utrwalono zwyczajem

  Zachowanie ciszy nocnej od godz. 6 do 22 utrwalono zwyczajem

  Mieszkamy w świeżo powstałej wspólnocie mieszkaniowej, tworzymy dla niej podstawy, zarząd, regulaminy – opowiada pan Karol. – Podczas jednego ze spotkań roboczych wywiązała się między nami dyskusja, w jakich godzinach powinna u nas obowiązywać cisza nocna. Jedni byli za tym, by wyznaczyć ją na godziny 22–6, tak jak jest wszędzie. Inni znów, że to anachronizm, że ludzie teraz później chodzą spać i później wstają, więc i godziny ciszy nocnej powinniśmy ustawić po nowemu.

  czytaj więcej

 • Ustawa z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej

  Ustawa z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej

  Jednostki samorządu terytorialnego mogą tworzyć spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjne, a także mogą przystępować do takich spółek. (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 45, poz. 236 ze zm.)

  czytaj więcej

 • Mieszkaniec bloku też może być prosumentem

  Mieszkaniec bloku też może być prosumentem

  Teoretycznie możliwa jest sytuacja, w której lokator zamieszkujący w budynku wielorodzinnym będzie miał prawo zainwestować w indywidualną instalację OZE. Musi jednak uzyskać stosowne pozwolenie spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej