księga wieczysta

Księgi wieczyste – rejestr publiczny, który przedstawia stan prawny nieruchomości.


 • Jak ująć ewidencję budynku przekazanego publicznemu zakładowi opieki zdrowotnej

  Jak ująć ewidencję budynku przekazanego publicznemu zakładowi opieki zdrowotnej

  Jestem księgową w urzędzie miasta. Przekazaliśmy w nieodpłatne użytkowanie samodzielnemu publicznemu zakładowi opieki zdrowotnej (SPZOZ) budynek (środek trwały) na prowadzenie placówki (jesteśmy organem założycielskim). Problem w tym, w jaki sposób ująć tę nieruchomość w ewidencji – czy ma być w ewidencji bilansowej naszej gminy (właściciela nieruchomości), czy w ewidencji bilansowej tego SPZOZ, czy może w pozabilansowej?

  czytaj więcej

 • Jakie urzędowe sprawy załatwimy przez internet?

  Jakie urzędowe sprawy załatwimy przez internet?

  Słyszałam, że profil zaufany, niezbędny do korzystania z oferowanych przez urzędy usług online, można wyrobić, będąc klientem banku. Logując się do bankowości elektronicznej, nie widzę jednak tego typu opcji. Kompletnie nie wiem, od czego zacząć. Zastanawiam się, czy za założenie profilu bank pobierze opłatę oraz jak dużo czasu zajmie załatwianie formalności – pisze pani Grażyna. – Nie wiem również, w czym tak dokładnie może mi pomóc posiadanie profilu zaufanego – dodaje czytelniczka.

  czytaj więcej

 • Jest projekt dot. reprywatyzacji. Ziobro: Szybka ścieżka przywracania stanu zgodnego z prawem

  Jest projekt dot. reprywatyzacji. Ziobro: Szybka ścieżka przywracania stanu zgodnego z prawem

  Komisja, kierowana przez wiceszefa MS lub MSWiA zbada kontrowersyjne decyzje reprywatyzacyjne w stolicy; gdy stwierdzi, że taka sprawa aktualnie się toczy, będzie mogła ją wstrzymać - głosi projekt ustawy. To szybka ścieżka przywracania stanu zgodnego z prawem - mówi PAP Zbigniew Ziobro.

  czytaj więcej

 • Pieniądze z dzikiej reprywatyzacji zasilą gminy, nie ofiary. Warchoł: 50 mln zł nie może się rozpłynąć

  Pieniądze z dzikiej reprywatyzacji zasilą gminy, nie ofiary. Warchoł: 50 mln zł nie może się rozpłynąć

  - Komisja nie będzie zastępować sądów - przekonuje wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Przy okazji zdradza nam szczegóły dotyczące projektu ustawy. Wiadomo już, że pieniądze ściągnięte od nieuczciwych handlarzy kamienic - zamiast bezpośrednio do ofiar dzikiej reprywatyzacji - trafią do… budżetu Warszawy.

  czytaj więcej

 • Nie każdy wniosek notariusza może być złożony elektronicznie

  Nie każdy wniosek notariusza może być złożony elektronicznie

  17 czerwca br. Krajowa Rada Notarialna wydała uchwałę zmieniającą Regulamin wewnętrznego urzędowania kancelarii notarialnej. Został do niego dodany par. 9a. Stanowi on, że niezwłocznie po dokonaniu czynności uzasadniającej złożenie wniosku o wpis do ksiąg wieczystych notariusz za pośrednictwem sieci teleinformatycznej ma złożyć wymagany wniosek. A jeżeli wniosek wynika z innej czynności niż dokonywana w akcie notarialnym, rejent żądanie złożenia wniosku dokumentuje dodatkowo protokołem.

  czytaj więcej

 • MC: Rządowy megaportal w przyszłym roku

  MC: Rządowy megaportal w przyszłym roku

  W 2017 r. zostanie oddany do użytku portal, który zastąpi obecne strony WWW ministerstw - powiedział Grzegorz Zajączkowski, doradca w Gabinecie Politycznym Ministra Cyfryzacji podczas odbywającej się w środę w Warszawie konferencji programistycznej Codeeurope.

  czytaj więcej

 • KE wzywa Polskę do wdrożenia przepisów o kredytach hipotecznych

  KE wzywa Polskę do wdrożenia przepisów o kredytach hipotecznych

  Komisja Europejska wydała we wtorek uzasadnioną opinię wzywającą Polskę do pełnego wprowadzenia w życie przepisów UE o kredytach hipotecznych w ciągu dwóch miesięcy. Po tym czasie KE może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE. Trwają intensywne prace legislacyjne, informuje MF.

  czytaj więcej

 • MS: Wysokie kary za wyłudzenia VAT nie dotkną drobnych firm

  MS: Wysokie kary za wyłudzenia VAT nie dotkną drobnych firm

  Wysokie kary za wystawienie fałszywych faktur nie dotkną drobnych firm - uspokajał w piątek wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik podczas Chrześcijańskiego Forum Przedsiębiorczości. Zapowiedział reformę Krajowego Rejestru Sądowego.

  czytaj więcej

 • Jest moda na zakładanie firmy w Czechach. Ale czy to rzeczywiście raj dla przedsiębiorców?

  Jest moda na zakładanie firmy w Czechach. Ale czy to rzeczywiście raj dla przedsiębiorców?

  Choć nie ma jeszcze ostatecznej decyzji o kształcie systemu podatkowego w naszym kraju, to firmy już teraz zaczynają przenosić działalność do Czech.

  czytaj więcej

 • Sąd przemówi ludzkim głosem. Najpierw do świadków

  Sąd przemówi ludzkim głosem. Najpierw do świadków

  Sąd Rejonowy Katowice-Zachód już niedługo zacznie wysyłać do świadków pisma sformułowane w sposób zrozumiały dla przeciętnego obywatela. Pilotaż jest wynikiem współpracy z filologami z Uniwersytetu Wrocławskiego

  czytaj więcej

 • Sejm nie odrzucił projektu dot. komisji weryfikacyjnej ws. reprywatyzacji

  Sejm nie odrzucił projektu dot. komisji weryfikacyjnej ws. reprywatyzacji

  Sejm nie poparł we wtorek wniosków PO, Nowoczesnej, PSL o odrzucenie rządowego projektu powołującego komisję weryfikacyjną w sprawie reprywatyzacji w stolicy. Projekt trafi do dalszych prac w komisji.

  czytaj więcej

 • Jak wyceniać nieruchomość inwestycyjną

  Jak wyceniać nieruchomość inwestycyjną

  Jesteśmy firmą, która nabyła jeden budynek i wybudowała drugi w celu wynajmowania powierzchni komercyjnych. Ze względu na fakt, iż jest to dla nas nowa działalność, zastanawiamy się nad możliwymi zasadami wyceny takiego aktywa, a także konsekwencjami, jakie niesie dla naszych sprawozdań finansowych wprowadzenie danej polityki rachunkowości. Który z modeli mamy wybrać: wartości godziwej czy historyczny? Ponadto chcemy wiedzieć, jakie są konsekwencje podatkowe i jaką metodę amortyzacji podatkowej możemy wybrać.

  czytaj więcej

 • Zmiany w użytkowaniu wieczystym: Co czeka nas w 2017 roku?

  Zmiany w użytkowaniu wieczystym: Co czeka nas w 2017 roku?

  Obowiązująca ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (Dz. U. z 2012 r. poz. 89) w niektórych sytuacjach nie zapewnia właścicielom lokali w budynkach wielolokalowych faktycznej możliwości realizacji roszczenia o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntu związanego z własnością lokali w prawo własności gruntu. Źródłem problemów przy przekształceniu praw na gruntach zabudowanych budynkami wielolokalowymi jest zasada prawa cywilnego, zgodnie z którą użytkowanie wieczyste nie może istnieć na gruncie, który stanowi w części własność prywatną.

  czytaj więcej

 • Reprywatyzacja: Komisja weryfikacyjna będzie mogła karać za przestępstwa osób trzecich

  Reprywatyzacja: Komisja weryfikacyjna będzie mogła karać za przestępstwa osób trzecich

  Maciej Górski Wydający decyzje zwrotowe – wbrew temu, co twierdzi Ministerstwo Sprawiedliwości – nie byli władni do samodzielnej oceny umów zbycia roszczeń do gruntów warszawskich.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej