działki ogrodowe

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu działki ogrodowe. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące działki ogrodowe.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Rozbiórki nie będą potrzebne: Sejm uchwalił zmiany dot. altan na działkach

  Rozbiórki nie będą potrzebne: Sejm uchwalił zmiany dot. altan na działkach

  Sejm doprecyzował przepisy dotyczące altan ogrodowych, chroniąc większość z nich przed rozbiórką. Najważniejsza zmiana zakłada legalizację małych domków postawionych na terenie rodzinnych ogrodów działkowych, które nie mają ażurowej konstrukcji.

  czytaj więcej

 • Jak legalnie uporządkować działkę na wiosnę

  Jak legalnie uporządkować działkę na wiosnę

  Właściciel działki nie może wypalać na niej suchej trawy i bez uprzedzenia podcinać przerastających na jego teren gałęzi drzew sąsiada. Bez większych formalności może z kolei postawić nowy płot oraz wyciąć zbędne drzewa i krzewy

  czytaj więcej

 • Gminy nie stracą finansowo na zmianach prawa budowlanego

  Gminy nie stracą finansowo na zmianach prawa budowlanego

  To, że zamiast pozwoleń na budowę będą zgłoszenia budowlane, nie odbije się na wpływach do kas samorządów. Nowelizacja wprowadza modyfikacje w opłacie skarbowej, które mają zneutralizować negatywne skutki dla dochodów.

  czytaj więcej

 • Altankowy horror zażegnany. Starostwa będą miały więcej pracy

  Altankowy horror zażegnany. Starostwa będą miały więcej pracy

  Organom nadzoru budowlanego przybędą dodatkowe obowiązki. Od 30 kwietnia 2015 r. zaczną wydawać działkowcom zaświadczenia i potwierdzać w nich, że altany wybudowane na działkach spełniają wymogi określone w znowelizowanych przepisach ustawy z 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz.U. z 2014 r. poz. 40). Będą to robić organy właściwe ze względu na położenie gruntu, czyli ogrodu działkowego.

  czytaj więcej

 • Podatek od altany na działce zależy od jej usytuowania

  Podatek od altany na działce zależy od jej usytuowania

  Pan Jakub, mąż i ojciec dwójki dzieci, mieszkaniec Poznania, zastanawia się nad zakupem działki z altaną. Upatrzył z żoną dwie działki, o powierzchni ok. 400 mkw. z domkami o powierzchni użytkowej wynoszącej ok. 25 mkw. Jedna jest położona na terenie rodzinnego ogrodu działkowego, na którym swoją działkę mają przyjaciele pana Jakuba, a druga w pięknym otoczeniu lasu. Zaletą tej drugiej jest, że w okresie letnim można w altanie otworzyć mały sklep. – Zastanawiam się, czy trzeba zapłacić podatki od nieruchomości od tych działek i domków, a jeśli tak, to jakie. Słyszałem, że w tym roku zostały wprowadzone jakieś zmiany w opodatkowaniu – pyta pan Jakub.

  czytaj więcej

 • Nie trzeba być członkiem stowarzyszenia działkowców, by dysponować ogródkiem

  Nie trzeba być członkiem stowarzyszenia działkowców, by dysponować ogródkiem

  Pan Kazimierz jest już w podeszłym wieku. Do niedawna wszystkie wolne chwile spędzał, uprawiając działkę. Ostatnio jednak podupadł na zdrowiu. – Ziemia leży odłogiem, a mnie brakuje pieniędzy – opowiada. – Chciałbym sprzedać mój ogródek, bo już nie jestem w stanie zadbać o niego, przykro mi patrzeć, jak zarasta. Jak się do tego zabrać – zastanawia się mężczyzna. – Czy nabywca musi należeć do związku działkowców – pyta.

  czytaj więcej

 • Na terenie ogródków działkowych nie wolno zamieszkać

  Na terenie ogródków działkowych nie wolno zamieszkać

  Znalazłam ogłoszenie o sprzedaży działki rekreacyjnej z domkiem, położonej na terenie ogródków działkowych. Sprzedający reklamował domek w zasadzie jako całoroczny, gdyż jest murowany, ocieplony, z podpiwniczeniem, z wydzielonymi pomieszczeniami, takimi jak pokój, kuchnia i łazienka. Oferta bardzo mi się podobała, zastanawiam się tylko, czy na działce pracowniczej można mieszkać – pyta pani Zuzanna

  czytaj więcej

 • Gmina może ukarać za bałagan na prywatnej posesji

  Gmina może ukarać za bałagan na prywatnej posesji

  Spacerując po miejskich obrzeżach czy jadąc przez Polskę, dostrzegam całą masę zarośniętych nieużytków, a na posesjach i wokół nich składowiska rupieci czy połamanych gałęzi. Latem z nieużytków wysiewają się chwasty i rozmnażają szkodliwe organizmy, a wyschnięte i nieskoszone trawy potęgują zagrożenie pożarowe. Potem zacznie się wyrzucanie choinek i innych poświątecznych ozdób. A wszystko to psuje także estetykę krajobrazu – żali się pani Marlena. Czy gminy mogą jakoś zareagować i zmusić właścicieli do sprzątania własnej posesji czy działki – pyta czytelniczka

  czytaj więcej

 • RPO: Osoby mieszkające na stałe na działkach mogą stracić do nich prawo

  RPO: Osoby mieszkające na stałe na działkach mogą stracić do nich prawo

  Osoby, które na stałe mieszkają na działkach, mogą stracić do nich prawo i być eksmitowane bez prawa do lokalu socjalnego - alarmuje RPO. Ma to związek z działaniami Polskiego Związku Działkowców, który chce sankcji za stojące na działkach nielegalne budowle.

  czytaj więcej

 • Jak legalnie uporządkować działkę na wiosnę

  Jak legalnie uporządkować działkę na wiosnę

  W czasie wiosennych porządków bez większych formalności można wyciąć uschnięte drzewa owocowe, postawić płot, wykopać oczko wodne. Nie wolno jednak wypalać traw ani składować śmieci wbrew zasadom uchwalonym przez gminę.

  czytaj więcej

 • MRPiPS: Na terenie ogrodów działkowych przebywa ponad 6 tys. osób

  MRPiPS: Na terenie ogrodów działkowych przebywa ponad 6 tys. osób

  Ponad 6 tys. osób przebywa na terenie ogrodów działkowych - wynika z danych MRPiPS. Ich sytuacją zaniepokojony jest RPO, który zwracał uwagę, że Polski Związek Działkowców chce, by osoby mieszkające stale na terenie ogródków działkowych, zostały pozbawione prawa do działki.

  czytaj więcej

 • Ogródek działkowy – kiedyś głównie źródło żywności, dziś wypoczynku

  Ogródek działkowy – kiedyś głównie źródło żywności, dziś wypoczynku

  Ogródek działkowy coraz rzadziej służy uprawie warzyw lub owoców . Obecnie jest to niemal wyłącznie przestrzeń rekreacji i odpoczynku – ocenia kulturoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Mirosław Pęczak.

  czytaj więcej

 • Kupujesz altanę? Uważaj, czy nie jest ponadnormatywna, bo możesz mieć problemy

  Kupujesz altanę? Uważaj, czy nie jest ponadnormatywna, bo możesz mieć problemy

  Całoroczny dom letniskowy za 150–200 tys. zł? Lepiej uważać na takie oferty, bo jest prawdopodobne, że kupimy kłopoty. Proceder jest na tyle poważny, że działkowcy zarządzili powszechny przegląd działek.

  czytaj więcej

 • Za co działkowiec może zostać ukarany?

  Za co działkowiec może zostać ukarany?

  Wypoczywający w swoich ogrodach działkowych zobowiązani są dbać o ich wygląd, porządek i nie naruszać spokoju sąsiadów. Za śmiecenie, uporczywe hałasowanie czy inne wykroczenia grożą mandaty. Uciążliwy działkowiec może być także pozbawiony prawa do użytkowania danej działki.

  czytaj więcej

 • GPW: Zwyżki banków, spółki energetyczne w dół

  GPW: Zwyżki banków, spółki energetyczne w dół

  WIG 20 zakończył wtorkową sesję na plusie, a pozostałe indeksy spadły poniżej poziomu z poprzedniego zamknięcia. Liderami wzrostów były banki, a spadki dotknęły spółki energetyczne.

  czytaj więcej

 • Podatek rolny 2017: Stawki, ulgi i zwolnienia

  Podatek rolny 2017: Stawki, ulgi i zwolnienia

  Podatek rolny płaci się w gminie kwartalnie, od użytków rolnych zajętych na działalność rolniczą. Stawka zależy od średniej ceny skupu żyta, ogłaszanej co roku przez GUS, choć gminy mogą ją obniżać. W 2017 podatek ten wynosi 131,1 zł od 1 hektara przeliczeniowego. Od podatku przysługuje kilkanaście zwolnień i trzy rodzaje ulg

  czytaj więcej

 • 25 lat rewolucjonizowania polskiego rynku opakowań

  25 lat rewolucjonizowania polskiego rynku opakowań

  O sztuce użytkowej, szczęściu, dobrych projektach i walce z czasem rozmawiamy z Konradem Rumińskim, projektantem i właścicielem firmy Plast Service Pack.

  czytaj więcej

 • Przy sprzedaży ogródka działkowego nie trzeba płacić PIT. Zapłacony podatek można odzyskać [WZÓR WNIOSKU]

  Przy sprzedaży ogródka działkowego nie trzeba płacić PIT. Zapłacony podatek można odzyskać [WZÓR WNIOSKU]

  Fiskus nie pobierze podatku dochodowego od zbycia altanki, drzew czy krzewów, jeśli od ich wzniesienia i zasadzenia minęło pół roku. Potwierdzają to liczne interpretacje dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

  czytaj więcej

 • Ogródek działkowy. Jak można uzyskać prawo do działki?

  Ogródek działkowy. Jak można uzyskać prawo do działki?

  Ogródek działkowy można wydzierżawić na cztery sposoby. Najpopularniejszą ścieżką jest ta, gdy działkowiec odstępuje (przenosi) swoje prawo na rzecz innej osoby w drodze umowy. Możliwe jest również wydzierżawienie wolnej działki od miejscowego stowarzyszenia ogrodowego. W nowo powstającym ogrodzie dzierżawa następuje w drodze umowy z zarządem ogrodu. Osobny tryb przewidziano dla współmałżonków zmarłych działkowców, którzy oświadczeniem mogą wstąpić w prawa do działki po zmarłym mężu lub żonie. Każda ze ścieżek wymaga sporządzenia odpowiednich dokumentów i dochowania terminów. 

  czytaj więcej

 • Nielegalny mieszkaniec działek nie musi płacić za śmieci

  Nielegalny mieszkaniec działek nie musi płacić za śmieci

   Osoba, która bezprawnie zamieszka na terenie rodzinnego ogródka działkowego, nie musi wnosić opłat za wywóz nieczystości na konto gminy – orzekł wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny. Sędziowie podkreślali, że to pierwsza sprawa tego typu, jaka trafiła na wokandę sądu kasacyjnego.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej