Rynek nieruchomości

25 stycznia 2017 r.

Na 27 krajów europejskich, w których według Eurostatu ceny mieszkań w 2016 r. rosły, Polska znalazła się na 24. miejscu.

Nieruchomości na Zachodzie drożeją, w Polsce bez zmian25 stycznia 2017 r.

Ceny mieszkań i domów w UE skoczyły w III kw. 2016 r., w porównaniu z poprzednim rokiem, o 4,3 proc., co jest największą kwartalną zwyżką od początku dekady. Rekordowy w ciągu ostatnich 10 lat był też liczony w skali trzech miesięcy wzrost stawek w Polsce. Ten krajowy wynik wypada jednak na tle kontynentu dość blado. Ceny na naszym rynku skoczyły o zaledwie 2,1 proc., chociaż znacząco w relacji do poprzednich kwartałów.

20 stycznia 2017 r.

Z projektu resortu rozwoju wynika ponadto, że doprecyzowane zostaną m.in. regulacje wskazujące na powiązanie art. 647 z Prawem zamówień publicznych

Solidarna odpowiedzialność w budownictwie. Problemy zostaną rozwiązane?20 stycznia 2017 r.

W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy mającej ułatwić firmom dochodzenie wierzytelności. Zmiany obejmą m.in. Kodeks cywilny i kontrowersyjne przepisy dotyczące solidarnej odpowiedzialności w procesie budowlanym. Jak oceniają eksperci, odpowiednia nowelizacja może zmniejszyć skalę obecnych problemów i uporządkować regulacje. Zmiany wejdą w życie już 1 czerwca 2017 r.

15 stycznia 2017 r.

Wysokość stawek procentowych opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego jest uzależniona od określonego w umowie celu, na jaki nieruchomość gruntowa została oddana

Wyższa opłata za dzierżawę wieczystą jest problemem także dla urzędu 15 stycznia 2017 r.

Pani Anna w 2016 roku kupiła swój pierwszy dom. Z poprzednim właścicielem zawarła umowę, na mocy której nabyła prawo własności do budynku, jak również prawo użytkowania wieczystego do gruntu znajdującego się pod tym budynkiem. Tuż przed końcem roku dostała pismo z urzędu miasta zatytułowane „wypowiedzenie”, w którym została poinformowana, że zwiększeniu ulega opłata z tytułu użytkowania wieczystego gruntu. Zdziwienie jej było tym większe, gdy doczytała, że opłata wzrosła o ponad 150 proc. Okazało się, że w tym czasie takie same pisma otrzymali również inni właściciele domów na osiedlu, na którym mieszka pani Anna. W tej sytuacji kobieta zdecydowała, iż w pierwszej kolejności zwróci się o wyjaśnienia do pracownika urzędu miasta, z którego dostała pismo. Skonsultowała się też ze znajomym prawnikiem, który potwierdził, że miasto ma prawo wypowiedzieć wysokość opłaty z tytułu użytkowania wieczystego. Na początku stycznia prawnik pan Andrzej zdecydował się towarzyszyć właścicielce budynku podczas rozmowy w urzędzie.

12 stycznia 2017 r.

Samorządowcy przyznają, że w przypadku inwestycji mieszkaniowych innych niż socjalne czy komunalne, mają większą swobodę w doborze najemców zgodnie z oczekiwaniami własnymi i drugiego inwestora

Jest mieszkanie? Będą też dzieci i wyższe wpływy z PIT12 stycznia 2017 r.

Lokalne władze liczą na to, że czynszówki budowane wspólnie z BGK Nieruchomości zwiększą atrakcyjność miast i gmin. Samorządowcy z Białej Podlaskiej i Jarocina niecały miesiąc temu świętowali rozpoczęcie budowy pierwszych czynszówek, które powstaną we współpracy z BGK Nieruchomości (BGKN), należącym do państwowego Banku Gospodarstwa Krajowego.

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama