Rynek nieruchomości

22 września 2017 r.

Rafał Woś

Woś: Hańba domowa w XXI wieku22 września 2017 r.

Mieszkania są zbyt drogie. To akurat doświadczenie w dzisiejszym rozwiniętym świecie dość powszechne. Drogie mieszkania rodzą gniew. I jest to gniew, którego nie należy się wstydzić. Bo jest się o co wściekać.

20 września 2017 r.

Ubiegający się o najem, będzie musiał poinformować, czy interesuje go tylko najem, czy też najem z opcją dojścia do własności, co, zgodnie z ustawą o Krajowym Zasobie Nieruchomości

"Mieszkanie plus" przyspiesza 20 września 2017 r.

 Osoba, która będzie chciała ubiegać się o najem lokalu wybudowanego w ramach programu „Mieszkanie plus”, będzie musiała podać np. miesięczny dochód gospodarstwa domowego i poinformować, czy ona lub któreś z jej dzieci legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności.

18 września 2017 r.

Według przedstawicieli pośredników dyskusje z bankami o ewentualnych podwyżkach stawek branża może rozpocząć w końcu tego roku, a najpewniej w połowie przyszłego.

Obowiązków więcej, prowizje takie same: Pośrednicy stracą na nowych regulacjach18 września 2017 r.

Banki podniosły swoje marże, ale nie zechcą się nimi dzielić z pośrednikami. Ci stracą na nowych regulacjach. Od końca lipca banki i pośredników obowiązuje wiele nowych reguł przy sprzedaży kredytów na zakup mieszkania czy domu. Muszą przekazywać klientom m.in. szczegółowe informacje o kosztach, parametrach i ryzykach związanych z długiem.

12 września 2017 r.

Uprawnienie z tytułu rękojmi polegające na żądaniu obniżenia ceny dotyczy tej ustalonej przez strony w umowie, a nie zobiektywizowanej i tym samym abstrakcyjnej ceny rynkowej.

Nabywca budynku z wadą może się domagać nie tylko obniżenia ceny12 września 2017 r.

Kupiłem od przedsiębiorcy budynek magazynowy wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu. Po zawarciu umowy i przekazaniu budynku (który zamierzałem przeznaczyć na prowadzenie działalności gospodarczej), podczas usuwania ścianek wewnętrznych okazało się, że wcale nie są ścianami działowymi, a pierwotnie budynek wykonano z drewna i następnie obmurowano. Usunięcie ścianek przedstawianych przez sprzedawcę jako działowe spowodowało zapadnięcie się dachu. Dalsze prowadzenie prac adaptacyjnych wymagałoby kosztownych przeróbek. Postanowiłem budynek rozebrać. Musiałem wynająć inny lokal użytkowy (składający się z powierzchni biurowej i magazynowej). Czy mogę żądać od sprzedawcy obniżenia ceny?

1 września 2017 r.

Postanowiono przywrócić niezbędne definicje, doprecyzować obowiązki wykonujących oba zawody.

Koniec z szarą strefą w obrocie nieruchomościami i powrót do regulacji 1 września 2017 r.

Kiedy od stycznia 2014 r. deregulowano zawody pośredników w nieruchomościach i zarządzania nieruchomościami, przedstawiciele tego środowiska ostrzegali, że ustawodawca zanadto się rozpędził i będą kłopoty. Zlikwidowano wówczas licencje zawodowe, wymóg posiadania wyższego wykształcenia, przestał też istnieć rejestr osób wykonujących te zawody. W efekcie może je wykonywać praktycznie każdy, o ile ma ubezpieczenie OC – problem w tym, że nie wprowadzono sankcji za jego brak.

23 sierpnia 2017 r.

NIECO MNIEJ NIEZAPŁACONYCH CZYNSZÓW

Pół miliona długu za mieszkanie. Sprawdź, gdzie mieszkają najbardziej zadłużeni lokatorzy23 sierpnia 2017 r.

Kwota zadłużenia wobec wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz gminnych zarządów lokali wynosi 372 mln zł, podczas gdy przed dwoma laty przekraczała 400 mln zł – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Zmieniła się też struktura zaległości. O ile w 2015 r. 82 proc. przypadało na osoby indywidualne, a 18 proc. na firmy, teraz zadłużone przedsiębiorstwa to tylko 8 proc. Zadłużenie osób prywatnych zwiększyło się z 328 mln zł do 341 mln zł.

20 sierpnia 2017 r.

Można przypuszczać, że zapowiadane zmiany w zasadach ryczałtowego opodatkowania najmu i dzierżawy, nie będą miały bardzo dużego wpływu na przychody fiskusa z tego tytułu i wielkość szarej strefy podatkowej

Fiskus „dokręci śrubę” wynajmującym?20 sierpnia 2017 r.

Wielu właścicieli mieszkań niedawno zaniepokoiła informacja mówiąca, że rząd zamierza wprowadzić zmiany w zasadach opodatkowania prywatnego najmu. Takie zmiany proponowane przez Ministerstwo Finansów, mają ograniczyć zakres stosowania preferencyjnej stawki ryczałtu (8,50%). Podwyżki podatku mogą obawiać się osoby, które osiągają wysokie przychody w ramach prywatnego najmu (ponad 100 000 zł rocznie). Takie „dokręcanie fiskalnej śruby”, raczej nie zakończy się znacznie częstszymi kontrolami podatkowymi wśród wynajmujących.

Galerie

Reklama