Rynek nieruchomości

6 sierpnia 2018 r.

Specustawa mieszkaniowa, ze względu na chaos urbanizacyjny, który ma wprowadzić, została określona jako lex deweloper

Specustawa mieszkaniowa z podpisem prezydenta6 sierpnia 2018 r.

Prezydent nie posłuchał apeli urbanistów ani miejskich aktywistów i podpisał specustawę mieszkaniową, która ułatwi budowę nowych osiedli na terenach poprzemysłowych, powojskowych i rolnych położonych w granicach administracyjnych miast. Resort inwestycji i rozwoju szacuje, że nowe przepisy pozwolą skrócić czas przygotowania inwestycji z pięciu lat do roku.

28 lipca 2018 r.

W Polsce jest około 2,5 miliona użytkowników wieczystych

Soboń: Uwłaszczymy około 10 milionów Polaków 28 lipca 2018 r.

Nie ma silniejszego prawa niż bycie właścicielem; każde inne prawo jest jakimś ograniczeniem. Zamiana użytkowania wieczystego gruntów mieszkaniowych w ich własność w praktyce oznacza dla Polaków swobodę w dysponowaniu własnością - mówi PAP wiceszef MIiR Artur Soboń.

25 lipca 2018 r.

Obecnie obowiązujące ustawy (zwłaszcza ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym) w wielu miejscach prowokują wręcz niekorzystną dla ładu przestrzennego patologię.

Zamiast kodeksu urbanistyczno-budowlanego, kodeks budowlany w grudniu 25 lipca 2018 r.

W wywiadzie udzielonym dla DGP, Artur Soboń sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju zapewnił, że już w grudniu resort zaprezentuje rozwiązania systemowe, które rozwiążą odwieczne problemy planowania przestrzennego. W pocie czoła pracuje już nad tym zespół 19 ekspertów m.in. z dziedzin urbanistyki i architektury. Ma w końcu poprawić planowanie przestrzenne.

18 lipca 2018 r.

- Proponowane zmiany na pewno w wielu miejscach byłyby korzystne dla inwestorów, np. umowa inwestycyjna, zgoda inwestycyjna - twierdzi Maj. - Dodatkowo w przypadku prowadzenia postępowania o wydanie zgody inwestycyjnej stroną postępowania byłby tylko inwestor.

Jeśli nie kodeks urbanistyczno-budowlany, to co? Będzie inna reforma18 lipca 2018 r.

Jak twierdzi biuro komunikacji Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, choć porzuciło prace nad domknięciem założeń kodeksu urbanistycznego, to reformę prawa budowlanego oddało w ręce specjalnie powołanego zespołu. Specjaliści z różnych dziedzin urbanistyki mają wykorzystać dotychczasowe rozwiązania kodeksowe, ale stawiają przede wszystkim na uproszenia. Wszystko to w ramach nowelizacji ustawy Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Galerie