« Powrót do artykułu

Rekordowy rok liderów rynku nieruchomości

Największe firmy deweloperskie niesione falą sprzyjającej koniunktury sprzedały w 2017 r. najwięcej mieszkań w historii.

Deweloperzy sprzedają coraz więcej mieszkań, rosną też ceny

żródło: Dziennik Gazeta Prawna

Deweloperzy sprzedają coraz więcej mieszkań, rosną też ceny

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (1)

  • Stefanko(2018-01-11 09:09) Zgłoś naruszenie 00

    I znowu sączą te sponsorowane półprawdy, żeby uspokoić wierzycieli. Murapol od lat (co najmniej od 2010-11) stara się wejść na giełdę, ale mu się nie udawało. Stąd między innymi pomysł ze spółką Abadon Real Estate. Stracili pozycję lidera w sprzedaży - sami to przyznali, poza tym spadła dynamika wzrostu liczby mieszkań - w porównaniu z latami poprzednimi. Oczywiście wszystko to na podstawie danych, które sam Murapol podaje, więc może nie są nawet drudzy na liście deweloperów, ale na dalszym miejscu. Mają ogromne zadłużenie z tytułu obligacji (chyba na ok. 500 mln netto), co rusz wypuszczają nowe obligacje (nawet ostatnio, na kwotę 4,999 mln), prawdopodobnie po to, żeby spłacać inne długi albo żeby na pensje starczyło. Taki mają pomysł na biznes - finansują wszystko swoimi obligacjami emitowanymi na potęgę. I nie ma co się za bardzo chwalić tym "bankiem ziemi", bo może przestrzeliliście panowie i umoczyliście sporo kasy w nieruchomości, na których może coś i wybudujecie, ale czy sprzedacie ? Zwłaszcza wtedy, kiedy ruszy program mieszkanie +. A podatki i różne opłaty od gruntów trzeba przecież płacić, a na wszystko obligacji może nie wystarczyć. Uważam, że Murapol pogrążyło też nabycie spółki Awbud S.A. Poprzedni prezes Murapol M.S. odszedł z końcem listopada ubiegłego roku, właśnie z powodu tych wysoce niezadowalających wyników. Obecny prezes N.I. to faktycznie szef działu prawnego, który ma przygotować Murapol na przejęcie przez inwestora strategicznego, a nie ma realizować jakichś "wizji rozwoju". Od tego jest nowa osoba w zarządzie: I.S., która reprezentuje interesy potencjalnego nowego właściciela Murapol.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!