statystyki

Tanie mieszkania na wynajem: Rząd chce przeorientować politykę budowlaną

10.03.2016, 21:35; Aktualizacja: 10.03.2016, 21:59
mieszkanie

Jak ocenił Smoliński, obecnie mieszkania na wynajem są bardzo drogie i dlatego interwencja po stronie państwa musi być większa. źródło: ShutterStock

Przed rządem stanęło wyzwanie, aby przeorientować politykę mieszkaniową i przeznaczenie środków publicznych - powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński. Priorytetem MIB będzie wprowadzenie na rynek tanich mieszkań na wynajem.

Reklama


Reklama


„Polska od dłuższego czasu ma problem z mieszkaniami na wynajem” - powiedział w czwartek wiceminister Smoliński na posiedzeniu sejmowej komisji infrastruktury, która obradowała w siedzibie MIB.

Smoliński zwrócił uwagę, że Polska ma jeden z najwyższych w Europie wskaźników mieszkań własnościowych i wynosi on 83 proc. „Wobec tego przed rządem stanęło wyzwanie, aby przeorientować politykę mieszkaniową i przeznaczenie środków publicznych” - podkreślił.

Priorytetem - jak powiedział Smoliński - będzie rozwinięty rynek mieszkań na wynajem. „Chcemy wprowadzić rozwiązania wspierające różne formy prowadzenia działalności na rynku mieszkaniowym. Chcemy realizować dobre prawo i stabilne finansowanie” - tłumaczył.

Wiceminister podkreślał, że obecnie na rynku jedynie 10 proc. mieszkań jest wynajmowane na zasadach najmu społecznego, czyli w ramach TBS-ów, budownictwa komunalnego, czy socjalnego. „Zaledwie 4 proc. to mieszkania wynajmowane na komercyjnym rynku - one z reguły są wynajmowane w +szarej strefie+ i bardzo rzadko są zgłaszane do formalnego wynajmu” - dodał.

Wiceminister podkreślał, że rząd będzie dążył do utworzenia dwóch schematów - tanich mieszkań na wynajem oraz mieszkań na wynajem z dojściem do własności. Tłumaczył, że druga opcja wyeliminuje zadłużanie się Polaków.

Podczas posiedzenia posłowie PO wskazywali, że niemożliwe jest wybudowanie mieszkań w cenie 2,5-3 tys. zł za m kw., co ma - według zamysłu rządu - umożliwić niski czynsz.

Smoliński przekonywał, że dla inwestorów koszt budowy metra kwadratowego wyniesie właśnie tyle - 2,5 -3 tys. zł. „Mówię o koszcie, który zostanie poniesiony wprost - tylko on będzie podstawą naliczenia czynszu (…). Jeżeli my za 2,5 tys. wybudujemy (mieszkania - PAP), to my od tego będziemy naliczali czynsz - nie od kosztów gruntu” - tłumaczył wiceminister.

Podkreślił, że grunt nie będzie wliczany, bo będzie wnoszony przez Skarb Państwa. Zgodnie z projektem Narodowego Programu Budowy Mieszkań, tanie mieszkania na wynajem miałyby być budowane na gruntach należących do SP.

Jak ocenił Smoliński, obecnie mieszkania na wynajem są bardzo drogie i dlatego interwencja po stronie państwa musi być większa.

Jego zdaniem wszystkie dotychczasowe programy rządowe stymulowały rynek do podwyższania ceny. Tłumaczył, że gdy państwo oferowało dopłaty w określonej wielkości, to deweloperzy bardzo szybko doprowadzali do tej oferowanej przez państwo ceny. Dodał, że właśnie z tego powodu rząd nie przewiduje przedłużania programu „Mieszkanie dla Młodych”, ani zwiększenia przeznaczonych na niego środków.

„Dzisiaj debatujemy na szczeblu Ministerstwa Rozwoju i Komisji Europejskiej czy możemy w sposób bezpośredni uzbrajać grunty mieszkaniowe” - zapowiedział wiceminister.

Resort zajmie się też zmianą prawa dot. współużytkowania wieczystego współwłasności gruntów zabudowanych budynkami wielolokalowymi. „Ta współwłasność w przypadku współwłasności użytkowania wieczystego powoduje wiele problemów na rynku” - tłumaczył Smoliński. „Chcemy, aby w przyszłości nie powstawały współwłasności, tylko żeby współwłasność użytkowania automatycznie zamieniała się na współwłasność w pełnym tego słowa znaczeniu” - dodał.

Ministerstwo zamierza także wspierać systematyczne oszczędzanie Polaków na cele mieszkaniowe. Posłużą do tego „długoterminowe źródła finansowania w postaci kasy, czy towarzystw oszczędnościowo-budowlanych”.

Wiceminister Smoliński podkreślił także, że równie ważne będą prace nad nowelizacją Prawa budowlanego. Obecny na posiedzeniu komisji wiceminister Tomasz Żuchowski zapowiedział, że projekt nowelizacji tej ustawy zostanie zaprezentowany na koniec tego roku. (PAP)

kfk/ krm/ jzi/

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • baron(2016-03-11 10:46) Odpowiedz 83

  Żeby teraz każdego oświecić. Ta cała szopka nie jest robiona pod obywatela tylko ma na celu wprowadzenie nowego organu państwowego który będzie zarządzał wynajmem takich mieszkań,a za czym idzie stworzy parę tysięcy miejsc pracy dla politycznych rodzin i znajomków. Jakby im zależało,to sciągneli by z budowlanki podatki i wprowadzili odgórne limity oprocentowania kredytów mieszkaniowych do poziomu pokrywajacego obsługe takiego kredytu przez bank,a nie stanowiacą połowę wartości kredytu obecnie. Tylko nikomu się to nie opłaci, banki nie zarobią, żaden z kolesiów nie dostanie ciepłej posadki,a co więcej po uproszczeniu systemu można byłoby paru urzędników wysłać na bruk,bo papierków do przekładnia z miejsca na miejsce byłoby mniej.

 • baron(2016-03-11 10:53) Odpowiedz 41

  Tylko nikomu się to nie opłaci, banki nie zarobią, żaden z kolesiów nie dostanie ciepłej posadki,a co więcej po uproszczeniu systemu można byłoby paru urzędników wysłać na bruk,bo papierków do przekładnia z miejsca na miejsce byłoby mniej.

 • ja(2016-03-11 07:49) Odpowiedz 48

  Pomysł świetny. Zobaczymy jak z realizacją. Trochę obawiam się, jeżeli zostałoby to powiązane z TBSami, które np. w takim Szczecinie już dawno odeszły od swojej idei...

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • baron(2016-03-11 10:52) Odpowiedz 33

  Żeby teraz każdego oświecić. Ta cała szopka nie jest robiona pod obywatela tylko ma na celu wprowadzenie nowego organu państwowego który będzie zarządzał wynajmem takich mieszkań,a za czym idzie stworzy parę tysięcy miejsc pracy dla politycznych rodzin i znajomków. Jakby im zależało,to sciągneli by z budowlanki podatki i wprowadzili odgórne limity oprocentowania kredytów mieszkaniowych do poziomu pokrywajacego obsługe takiego kredytu przez bank,a nie stanowiacą połowę wartości kredytu obecnie.

 • Pomysł na zebranie środków na ten cel(2016-03-11 09:28) Odpowiedz 35

  umożliwić sprzedaż po rozsądnej cenie mieszkań w TBS ich najemcom, co wymagałoby nowelizacji ustawy pomysłu PO/PSL która okazała się skrajnym bublem legislacyjnym. Proszę głosować kto jest za, a kto przeciw.

 • zdzich(2016-03-11 09:58) Odpowiedz 24

  Wspierać budownictwo TBS i umożliwić w końcu wykup mieszkań za "rozsądną" cenę ludziom w nich mieszkających więcej niż 5 lat. Ustawa, która funkcjonuje obecnie tego nie umożliwia. Ludziom się to nie opłaca, bo muszą zapłacić tyle (a nawet pokryć większe koszty) niż za mieszkanie na wolnym rynku...

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama