statystyki

Kiedy wynajem nieruchomości można opodatkować ryczałtem

autor: Krzysztof Biernacki07.12.2015, 09:50; Aktualizacja: 07.12.2015, 10:03

Przedsiębiorca zamierza po przekształceniu swojej działalności w spółkę z o.o. wynająć nieruchomość na potrzeby tej spółki. W skład nieruchomości wchodzić będą biuro oraz hala produkcyjna. Czy taki wynajem będzie mógł opodatkować stawką 8,5-proc.?

reklama


reklama


Co do zasady przychody z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub umów o podobnym charakterze mogą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym jako przychody z prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej lub jako najem prywatny. W pierwszym przypadku (gdy najem kwalifikujemy jako przychód z działalności) podatnik wybiera między 19-proc. podatkiem liniowym a skalą podatkową. W drugim przypadku (najmu prywatnego, czyli najmu poza prowadzoną działalnością gospodarczą) podatnik może wybrać skale podatkową lub być opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5-proc., liczonego tylko od wartości otrzymanego przychodu z tytułu wynajmu bez pomniejszania go o koszty uzyskania przychodów.

Za najem prywatny uznaje się najem prowadzony poza firmą i tylko wówczas, gdy najem ten nie dotyczy składników majątku związanych z działalnością gospodarczą. Jak się bowiem wskazuje, najem prywatnych nieruchomości, które nie są związane z działalnością gospodarczą i gdy najem taki nie jest przedmiotem działalności gospodarczej, może być opodatkowany zryczałtowanym podatkiem wynoszącym 8,5 proc. przychodów.

Za przełomowy uznaje się w tej sprawie wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 4 kwietnia 2014 r. (sygn. akt II FSK 1092/12), z którego wynika, że świadczenie usług najmu nieruchomości na szeroką skalę, w sposób zorganizowany i ciągły, nastawionych na uzyskanie zysku, nie jest najmem prywatnym. Działalność taka spełnia bowiem wszelkie przesłanki wynikające z definicji pozarolniczej działalności gospodarczej, i jako taka powinna być traktowana. W tej sytuacji nie ma możliwości zastosowania opodatkowania w formie ryczałtu.

NSA w przytoczonym wyroku wskazał, że „ustalając w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych, czy przychód z najmu lokali pochodzi z działalności gospodarczej, należy przede wszystkim podjąć próbę przypisania tego przychodu do jednego ze źródeł wymienionych w ustawie o PIT (w szczególności w art. 10 ust. 1 pkt 6); jeżeli okaże się to niemożliwe, a przychód powstał w wyniku działalności zarobkowej wykonywanej w sposób zorganizowany i ciągły, która prowadzona jest we własnym imieniu, wówczas przychód będzie stanowił przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, a w konsekwencji opodatkowanie go ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych nie będzie dopuszczalne”.


Pozostało jeszcze 12% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub wykup dostęp
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Prawo na co dzień

Galerie

reklama