Grunty last minute: Od 2016 r. zakup ziemi nie przez rolników będzie niemożliwy?

autor: Anna Krzyżanowska09.11.2015, 07:14; Aktualizacja: 09.11.2015, 08:27
Wchodząca w życie 1 stycznia 2016 r. ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz.U. z 2015 r. poz. 1433) ma utrudnić spekulację gruntami rolnymi. Pośrednicy w obrocie nieruchomościami w ogłoszeniach piszą wprost: po Nowym Roku zakup ziemi rolnej przez nie rolników będzie niemożliwy. Czy nie przesadzają?

Wchodząca w życie 1 stycznia 2016 r. ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz.U. z 2015 r. poz. 1433) ma utrudnić spekulację gruntami rolnymi. Pośrednicy w obrocie nieruchomościami w ogłoszeniach piszą wprost: po Nowym Roku zakup ziemi rolnej przez nie rolników będzie niemożliwy. Czy nie przesadzają?źródło: ShutterStock

„Ostatnia szansa na zakup działki”, „zakup siedliska last second” – od takich reklam roi się na portalach ogłoszeniowych. Z nadejściem nowego roku nabycie gruntu rolnego będzie zdecydowanie trudniejsze

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (56)

  • trak(2016-12-08 18:15) Zgłoś naruszenie 00

    asdfghjkl;

    Odpowiedz
  • Maciek (2016-11-28 22:05) Zgłoś naruszenie 00

    Podpisałem dziś umowę o sprzedaży ziemi(spadek) nie minęło 5 lat od nabycia. Czy zapłacę podatek i ile.procent?

    Odpowiedz
  • forest(2016-08-25 11:26) Zgłoś naruszenie 00

    JARTOM ma u siebie w bazie 99 proc. powierzchni komercyjnej, jaka jest teraz do przejęcia, a rynek powinien się zainteresować właśnie tym. I kolejna sprawa - naprawdę w sytuacji kiedy nie płaci się prowizji jako kupujący, nie ma sensu ładować się w samodzielne poszukiwania. Po co to komu?

    Odpowiedz
  • Eko(2016-05-24 16:05) Zgłoś naruszenie 00

    Proponuję ustawę zakazującą kupowania rolnikom mieszkanie w mieście! Czy dobrze rozumiem, że wg tej ustawy nie można zostać "nowym rolnikiem". Bo przypuśćmy, że skończyłem szkołę rolniczą, ale nie mam gospodarstwa po rodzicach, więc jak będę mógł je kupić, jeśli nie spełnię warunków ustawy (5 lat uprawiać rolę). Za 40 lat zawód rolnik, będzie zawodem wymarłym?

    Odpowiedz
  • kris(2016-05-07 13:19) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem za.Tylko pozostaje jeszcze spekulacja polegająca na tym że znajomi wójta mogą bardzo szybko przekwalifikować ziemię z rolnej na budowlaną co powoduje kilkukrotny wzrost wartości i zysk nieopodatkowany co jest wg mnie niesprawiedliwe społecznie.

    Odpowiedz
  • peptyd(2016-05-04 11:21) Zgłoś naruszenie 00

    Nieruchomości magazynowe? W różnych okolicach, na pewno takie ma JARTOM, analogicznie również biurowce. Uważam, że dużo lepiej postawić teraz na coś istniejącego i przebudowę, niż stawianie od nowa, bo po prostu wyceny są dobre. Zresztą... porozmawiajcie z agentem.

    Odpowiedz
  • załamany(2016-04-30 11:53) Zgłoś naruszenie 00

    chcę kupić dom do remontu który stoi na działce 47 arów w tym jest działka rolnicza 40 arów. teraz jest problem bo właściciel chce sprzedać wszystko. ja nie jestem rolnikiem chodzi mi tylko o zakup domu a na tej działce byłby ogródek warzywny kwiaty i trochę placu równego trawnika.przez nowe przepisy nie mogę sobie kupić tej działki zrealizować marzenia o własnym domu i kawałku ogrodu bo działka rolna jest za duża.nie było by problemu przy działce 30 arów. te pole i tak stoi ugorem od paru lat, a sąsiedzi też na swoich małych działkach za wiele nie produkują, głównie trawę na siano dla swoich zwierzątek.właściciel też nie może jej podzielić. DZIękuję pisowi za utrudnianie życia ludziom co przez lata pracowali i płacili uczciwie podatki

    Odpowiedz
  • Ujjj(2016-04-28 09:01) Zgłoś naruszenie 00

    A co w przypadku gdy osoba posiadająca ziemię rolną nie jest rolnikiem. Czy mozna przekształcić grunt w działkę budowlaną i wtedy już swobodnie sprzedać kawałek ziemi?

    Odpowiedz
  • To nienormalne. A tak w ogóle jestem Ania(2016-04-18 15:04) Zgłoś naruszenie 20

    Przeczytałam artykuł z przed kilku lat(nie spojrzałam na datę). Jak się ucieszyłam kupię (nie trzeba być rolnikiem oł je) sobie wymarzoną działkę krówki owieczki kureczki itd. A tu mi robią taki taki no nie wiem nawet jak to nazwać.( Sami wiecie czytaliście ten artykuł) Nie rozumiem tego. To jest gUpOtA. Polak ma plany chce zostać rolnikiem zwierzaki warzywka itp. A tu mu robią coś takiego.

    Odpowiedz
  • Rolnik(2016-04-15 23:35) Zgłoś naruszenie 02

    Jestem rolnikiem i uważam że zmiany poszły we właściwym kierunku. Popieram w 100%. Chciałem nie raz kupić ziemię ale przebijał mnie jakiś pan w garniturku na poznańskich lub warszawskich nr rejestr w swoim czarnym mercedesie. Nie znam rolnika ktory chce pozostac w zawodzie by narzekal na zmiane przepisow, jęczą tylko ci co chcą sprzedać i już im za tanio, i ci co chcieli ulokować swój kapitał , a ziemia niech lezy ugorem, kto do tej pory mogł bogatemu zabronić.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • gores(2016-03-24 11:17) Zgłoś naruszenie 00

    JARTOM sugeruje w ostatnim raporcie, że powierzchnia będzie tylko coraz droższa i raczej trudno się spodziewać, że będzie inaczej. Ciekawa jest ta sugestia odnosząca się do licznych przejęć, nawet pomiędzy dużymi graczami. Najbliższy okres może być ciekawy.

    Odpowiedz
  • Niezadowolona(2016-03-16 23:30) Zgłoś naruszenie 10

    Ja mam gospodarstwo 2h i budynki gospodarcze, dom w jednej działce. Chcę sprzedać całość komuś kto zechce to kupić bo mam mały domek w mieście do remontu. Liczyłam jak sprzedam to, to wyremontuję i parę groszy zostawię na stare lata, a teraz co ziemię za stodołą kupi sąsiad za grosze bo inny jak przejedzie przez podwórko. Resztę mogę sprzedać tj budynki ale wtedy spadnie wartość bo to będzie podzielone. Co ja za to wezmę?. Całość ma większa wartość. Oprócz mieszkania można założyć sobie jakąś plantację, np malin.To majątek jaki zostawili mi rodzice i co ? Co to za kraj, co to za ojczyzna, która mnie krzywdzi.

    Odpowiedz
  • brytan(2016-03-16 15:54) Zgłoś naruszenie 01

    ustawa głupie chamy chroni was przed wykupem ziemi przez szwabów holendrów i innych cwaniaków jak ci mało ziami to z agencji rolnej możesz dzierżawić do bólu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • kasia(2016-03-05 10:55) Zgłoś naruszenie 00

    a jak wygląda sprawaprzepisywania ziemi rolnej na dzieci niebędące rolinikami?

    Odpowiedz
  • spodłóżkawylazłbiskup(2016-03-01 16:11) Zgłoś naruszenie 10

    To pracownik Agencji wyceni... B musiał sprzedać po ich cenie czy ci się to podoba czy nie :-) .

    Odpowiedz
  • EWA(2016-03-01 11:13) Zgłoś naruszenie 01

    w Polszy prawodziala i wstecz i jak chce tego pieczatka w reku kanciarza! w kazdym razie za pomylencow tak bylo wszedzie w kazdym sektorze uslug panstwowych!!!! urzedasy to przestepcy w wiekszosci!!!! zobaczymy jak bedzie teraz- bo zaczatki sa dobre wiec glowy do gory!

    Odpowiedz
  • chore rzady(2016-02-26 12:28) Zgłoś naruszenie 21

    "Dobra zmiana" gratuluje wszystkim pisowcom,wstyd mi za was!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • zdychający chłop(2016-02-23 11:04) Zgłoś naruszenie 21

    zamiast biadolić należy coś w tym zakresie robić, inaczej małe gospodarstwa upadną bo pochłoną je ci ,którym ciągle mało lub Państwo. O to w tej ustawie chodzi ! oddać ziemię za darmo bogaczom! , zawiodłem się na PiS, to drugi PSL, tym bardziej to przykre,że znowu przegrają Polskę- tym razem na zawsze i przez swoją głupotę zabiją najuboższych.

    Odpowiedz
  • Mirek 1234(2016-02-11 08:02) Zgłoś naruszenie 10

    To jest jakiś obłęd. Nie będę nawet tego komentować - to wybiega poza ramy moich rozważań. Polska robi się jeszcze bardziej nie demokratyczna !,,,,Jedno pytanie : kupując w Polsce ziemię jestem jej właścicielem czy chwilowym w formie ograniczonym zarządcą? W tym retorycznym pytaniu chyba wszystko w temacie jest wyjaśnione .

    Odpowiedz
  • led(2016-02-07 17:44) Zgłoś naruszenie 10

    Naucz się mówić i pisać po polsku. Zamiast w hektary zainwestuj najpierw w słownik.

    Odpowiedz