statystyki

Ziemia odzyskana, czyli koniec sporu na Białołęce

autor: Mariusz Gierszewski03.12.2014, 08:30; Aktualizacja: 03.12.2014, 09:01
działka

Kończy się sprawa, która była jednym z najgłośniejszych skandali towarzyszących decyzjom zlikwidowanej Komisji Majątkowej.źródło: ShutterStock

Atrakcyjna działka wróciła do zakonu elżbietanek. Wszyscy są zadowoleni, tylko winnych przekrętu brak

Kończy się sprawa, która była jednym z najgłośniejszych skandali towarzyszących decyzjom zlikwidowanej Komisji Majątkowej. Chodzi o 47 hektarów ziemi, które w 2008 r. kościelno-rządowa komisja przyznała zakonowi elżbietanek za nieruchomości utracone w czasach PRL.

Według ówczesnych władz gminy grunt był wtedy wart osiem razy więcej, niż wycenili rzeczoznawcy strony kościelnej. Ziemia była tania, więc błyskawicznie znalazł się kupiec. Został nim Stanisław M., biznesmen z Pomorza, niekarany znajomy znanych mafiosów „Nikosia” i „Pershinga”. Pośrednikiem był ówczesny pełnomocnik zakonu Marek P., były funkcjonariusz SB, dziś oskarżony m.in. o oszustwa na rzecz podmiotów kościelnych.

Nabywca nie rozliczył się z zakonem, a ziemię sprzedał swoim synom. Wpłacił tylko 500 tys. zł zadatku i 5 mln zł przy zawarciu aktu notarialnego. 6 lat trwała batalia zakonnic o odzyskanie 25 mln zł. Wygrały sprawę o zapłatę narosłych, wielomilionowych odsetek, anulowały sądowo sprzedaż ziemi synom Stanisława M. Happy end nadszedł dopiero we wrześniu tego roku. Przyparty do muru Stanisław M. podpisał ugodę. Zakon odzyskał dwie trzecie własności gruntów i wpłacił część pieniędzy, dzięki czemu zachował jedną trzecią udziałów.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie