statystyki

Dłuższa rękojmia to wyższe ceny mieszkań

autor: Konrad Majszyk, Małgorzata Kwiatkowska03.11.2014, 07:38; Aktualizacja: 03.11.2014, 10:12
Średnie ceny transakcyjne metra kwadratowego mieszkania

Średnie ceny transakcyjne metra kwadratowego mieszkaniaźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Klienci będą lepiej chronieni, ale nieruchomości podrożeją o minimum 2 proc.

Za niecałe dwa miesiące rynek nowych mieszkań czeka rewolucja. W końcu grudnia zaczną obowiązywać przepisy wydłużające rękojmię w przypadku wad budynków z trzech do pięciu lat. Deweloperzy przyznają, że ich klienci będą lepiej chronieni, ale nie za darmo.

– Od kilku miesięcy przypominamy o konieczności wydłużania terminów gwarancji w kontraktach z firmami budowlanymi. Od naszych członków wiemy, że koszty związane z wydłużeniem gwarancji na roboty budowlane wzrosły w kontraktach ze spółkami budowlanymi o ok. 2 proc. A to zostanie uwzględnione w cenach mieszkań – ocenia Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Jacek Bielecki z warszawskiego Marvipolu przyznaje, że wykonawcy w negocjacjach oceniają zwiększenie kosztów przedłużonej gwarancji właśnie na ok. 2 proc. Ale są też wyższe szacunki.

– Szacujemy, że koszt obsługi dłuższej gwarancji, wpisania stosownych zapisów do umów z podwykonawcami lub dodatkowego ubezpieczenia wahać się będzie w okolicy 3 proc. całego procesu inwestycyjnego – mówi Krzysztof Ziajka, prezes wrocławskiego Inkomu.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • obserwator(2014-11-04 16:41) Zgłoś naruszenie 00

    Oczywiście można każde dobro wycenić w zasadzie dowolnie, pytanie tylko czy znajdą się kupcy na takich warunkach. A z tym już w Polsce gorzej - nie dlatego, że ludzie zmądrzeli, ale dlatego, że większość ubogich duchem i portfelem już się zakredytowała i doświadcza teraz przyjemności utrzymywania (bankowego) lokum na kredyt wieloletni. Nowych nie ma, bo wolą kredyty w innych krajach albo ich nie stać nawet na obecną "zdolność kredytową". Dziwię się, że tylko 2% ma podrożeć. Czemu nie 10? Albo - a co mamy sie ograniczać- 20% ?
    Prościej by było napisać wprost "kupujcie, taniej nie będzie", ale to hasło się już opatrzyło.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie