statystyki

Kredyt mieszkaniowy: w 2017 będziesz potrzebować 20 proc. wkładu własnego

25.08.2014, 11:04; Aktualizacja: 25.08.2014, 11:21
W tym roku kredytobiorcy muszą mieć co najmniej 5 procent potrzebnych środków na zakup nieruchomości

W tym roku kredytobiorcy muszą mieć co najmniej 5 procent potrzebnych środków na zakup nieruchomościźródło: Bloomberg

Zgodnie ze stanowiskiem Komisji Nadzoru Finansowego w tym roku kredytobiorcy muszą mieć co najmniej 5 procent potrzebnych środków na zakup nieruchomości. Do 2017 roku stopniowo wkład ten stopniowo ma wzrosnąć do 1/5 wartości mieszkania.

Reklama


Reklama


Jacek Furga ze Związku Banków Polskich obawia się, że obowiązek ten jest wprowadzany za szybko, co może niekorzystnie odbić się na sytuacji rynku nieruchomości w Polsce.

Dodaje, że ZPB prowadzi w tej sprawie rozmowy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich. Niewykluczone, że obie organizacje będą apelować, by spowolnić tempo podwyższania wkładu własnego. Jego zdaniem dopóki nie uruchomiony zostanie w Polsce system długoterminowego oszczędzania, to dochodzenie do 20 procent - które Związek uważa za słuszne - powinno być spowolnione.

Pierwotnie obowiązek posiadania minimum 20-procentowego wkładu własnego na mieszkanie miał wejść w życie już w przyszłym roku. Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała jednak o stopniowym dochodzeniu do takiego poziomu.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

 • obserwator(2014-08-31 04:53) Odpowiedz 00

  A może warto by zastanowić się nad mocniejszym kontraktami cen niż dotychczas? To rozwiązało problem wysokiej kwoty na wkład własny a i mini ratka w skądinąd najdroższym getinie by spadła. Biedny kraj jakim jest Polska ma jedne z najwyższych w relacji do zarobkow ceny mieszkań w Europie. Przecież to nie jest normalna sytuacja :)

 • Majster(2014-08-26 09:09) Odpowiedz 00

  Haha. Przy dzisiejszej sytuacji, to szaleństwo i ta dziedzina gospodarki padnie szybciej niż im się wydaje. Choćby we Wrocławiu, gdzie mieszkanie kosztuje załóżmy 350 tys.zł ( 60m2), to musiałby człowiek mieć 70 tys.zł. Niby skąd? Nawet oszczędzając nie da rady tyle odłożyć przy dzisiejszej sytuacji. Zdaje się,że ludzie ze Stolicy, trochę inaczej widzą świat

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • olek(2014-08-27 16:40) Odpowiedz 03

  po mieszkanie raczej ponownie poszedlbym do Getin, znajoma zaczela u nich splacac i maja rate calkiem niska

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama