statystyki

Mieszkanie dla Młodych: 300 mln zł trafi do kosza

autor: Anna Krzyżanowska29.04.2014, 07:35; Aktualizacja: 30.04.2014, 12:36
Aby lokal zakwalifikował się do programu, musi mieć nie tylko odpowiedni metraż (co do zasady do 75 mkw), ale i mieścić się w odpowiednich limitach cenowych.

Aby lokal zakwalifikował się do programu, musi mieć nie tylko odpowiedni metraż (co do zasady do 75 mkw), ale i mieścić się w odpowiednich limitach cenowych.źródło: Bloomberg

Związek deweloperów ostrzega, że połowa środków na program Mieszkanie dla Młodych może przepaść. Konieczna nowela ustawy.

Reklama


Reklama


Jaka jest przyczyna takiego ryzyka? Zbyt mała liczba mieszkań i zbyt nisko określone limity cenowe nieruchomości kwalifikujących się do rządowego wsparcia.

Niemała kwota

Zgodnie z art. 36 ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Dz.U. z 2013 r. poz. 1304 ze zm. – u.m.d.m.) maksymalny limit środków, do wysokości których może być wypłacone w całym kraju wsparcie w ramach programu MdM (gdzie rząd dopłaca do wkładu własnego), nie może w 2014 r. przekroczyć 600 mln złotych.

Jak wskazuje Polski Związek Firm Deweloperskich w przedstawionym właśnie raporcie, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że pieniędzy tych w dużej mierze nie uda się w tym roku wykorzystać.

Liczba gotowych mieszkań na rynku, które mogłyby zostać kupione przez potencjalnych beneficjentów programu – w wersji optymistycznej zakładającej, że co drugie spełnia parametry MdM – nie przekracza 14 tys. „Przy uwzględnieniu średniej kwoty dopłat, jaka jest przyznawana w programie za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego (ok. 22 tys. zł) daje to możliwość wykorzystania do 308 mln z 600 mln złotych przeznaczonych na program MdM na ten rok” – czytamy w opracowaniu PZFD.

– Z programu, gdyby istniała możliwość wydatkowania założonych 600 mln zł, mogłoby skorzystać 27 tysięcy osób. Tymczasem w tym roku dofinansowanie trafi najwyżej do połowy z nich – wskazuje radca prawny Konrad Płochocki, dyrektor generalny PZFD.

Dodaje, że wszystko przez to, że parametry, jakie mają spełniać mieszkania mieszczące się w MdM, zostały ustalone zbyt rygorystycznie.

Za niski wskaźnik

Mieszkanie dla Młodych w liczbach

Mieszkanie dla Młodych w liczbach

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Aby lokal zakwalifikował się do programu, musi mieć nie tylko odpowiedni metraż (co do zasady do 75 mkw), ale i mieścić się w odpowiednich limitach cenowych. Maksymalna stawka za metr kwadratowy nie może wynosić więcej niż pomnożona wartość współczynnika kosztu odtworzeniowego 1 mkw, obowiązującego w danej gminie (ustalonego przez wojewodę), ze współczynnikiem 1,1.

W opinii PZFD współczynnik ten został ustalony – jak na dzisiejsze realia – zbyt nisko. I gdyby udało się go podnieść do 1,3, czy 1,4, programem mogłoby zostać objętych więcej nieruchomości. A to pozwoliłoby wykorzystać tegoroczną pulę środków w około 80 proc.

– Jeśli nie znowelizujemy ustawy i nie podniesiemy limitów – tak jak czyniło się w przypadku Rodziny na Swoim – setki milionów złotych przepadnie. Na rynku nie ma i w tym roku nie będzie wystarczającej liczby mieszkań spełniających obecne limity – akcentuje Płochocki.

– Pieniądze te nie przejdą też na następny rok. Środki na MdM pochodzą bowiem z rezerwy celowej. Zgodnie zaś z art. 181 ust. 1 ustawy o finansach publicznych (tj. Dz.U. z 2013 r. poz. 885 ze zm.) zasadą jest, że niezrealizowane kwoty wydatków budżetu państwa wygasają z upływem roku bud- żetowego – przyznaje Dariusz Kałuża, radca prawny z kancelarii Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni.

Chwilowe rozwiązanie

Związek przypomina, że podniesienie współczynnika i umożliwienie objęciem programem droższych mieszkań nie będzie miało wpływu na wysokość dopłaty. Dofinansowanie wkładu własnego jest zgodnie z u.m.d.m. liczone dla najwyżej 50 mkw nieruchomości oraz (niezależnie od maksymalnej ceny lokalu) zależy od średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 mkw powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych (wynosi ono 10 proc. iloczynu tych wartości).

Zatem w przypadku, gdy nabywca znajdzie mieszkanie, którego cena za metr będzie niższa niż wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia jednego metra powierzchni użytkowej, dofinasowanie nadal będzie liczone od podstawowej wartości wskaźnika. Ma on więc motywację, by szukać jak najkorzystniejszej oferty – wraz ze spadającą ceną realne wsparcie ze strony państwa będzie rosło.

– Zmiana współczynnika konieczna jest jedynie na 2014 r. Spółdzielnie mieszkaniowe oraz deweloperzy są w stanie wybudować budynki zaprojektowane pod MdM w następnych latach. Wielu z nich zdecydowało się już na zakup tańszych działek w granicach miast. Dziś jednak nie ma wystarczającej liczby tańszych lokali spełniających kryteria – twierdzi Płochocki.

Dodaje, że tymczasowe podwyższenie współczynnika mnożnikowego z 1,1 na 1,3–1,4 powinno być dokonywane z jednoczesnym monitorowaniem wykorzystania środków. Tak by w razie zbyt szybkiego ich zużycia i pozostającej na rynku dużej liczby mieszkań współczynnik można było zmniejszyć. Takie dostosowywanie wymogów do realiów na rynku stosowano dla programu Rodzina na Swoim.

Zapytaliśmy Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, na jakich podstawach dokonywało wyliczeń, których efektem jest tak niski współczynnik, blokujący de facto wsparcie w tym roku. I jaką opinię ma resort wobec propozycji podniesienia tego współczynnika. Odpowiedzi jednak nie uzyskaliśmy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • karol(2014-04-29 13:24) Odpowiedz 00

  Jaki to program dla młodych . To program dla młodych zamożnych cwaniaków , którzy i tak maja kasę na zakup mieszkania lub domu.
  Ale ci tak zwani developerzy widać dobrze gadali z kim trzeba , aby program objął tylko rynek pierwotny.
  A tak to tylko zamożni synkowie bogatych tatusiów , którzy i tak maja kasę wyciągną ręke po pieniądze. Ale skoro jest taki idiotyczny przepis to biorą.
  Tylko rodzi sie pytanie o bezstronność tego przepisu. Dlaczego tylko developerzy korzystaja z tego bubla prawnego , a właściciele mieszkań do sprzedaży na rynku wtórnym dostali w majestacie prawa kopa w d...
  Pewnie ich przedstawiciele nie wiedzieli z kim i jak trzeba gadać. Albo mieli za mało argumentów / każdy wie jakich /

 • Carlos(2014-04-29 13:37) Odpowiedz 00

  pieniądze nie trafią DO KOSZA. O czym wy mówicie? Nasz nieRząd już zaciera ręce bo nie będzie musiał tych 300mln zł wydać, a więc dziura w budżecie będzie mniejsza, a więc całe społeczeństwo będzie miało mniej do jej załatania. By nie było tak wesoło to dostaną je górnicy, pielęgniarki lub opiekunowie osób niepełnosprawnych - przecież wybowy idą

 • EWA(2014-05-02 13:20) Odpowiedz 00

  za plotem - alez Mel to sa getta nie mieszkania - po co je kupujecie?

 • DOSC ZLODZIEJSTWA(2014-04-29 21:22) Odpowiedz 00

  WYSTARCZY OBNIZYC CENY !!!, ale te deweloperskie ... juz kombinuja, jakby najwiejcej zarobic kosztem innych - przecietny koszt budowy metra mieszkania to 4 tys zl, ale te ... chca zarobic co najmniej 50-100% a durne panstwo im doplaca !!!

  W Warszawie mialo nie byc mieszkan w ramach RnS a potem w ramach MdM ponizej 6 tys, ale okazalo sie, ze byly - jak brakowalo kasy to od razu sprzedawali ponizej 6, a nawet ponizej 5 ... teraz mzaowiecki wojewoda nie wiadomo czemu podniosl cena powyzej 6 i od razu to co mozna bylo kupic za 5,7 skoczylo na 6,1

  CZY CI DURNIE NIE MYSLA, CZY TEZ BIORA LAPOWKI OD DEWELOPEROW ???

 • orico(2014-05-09 22:35) Odpowiedz 00

  Akurat deweloperzy też pokazali, że potrafią obniżyć ceny, żeby się dostosować do limitów MdM, bo inaczej nie byłoby przecież w ogóle ofert na Bemowie czy Wilanowie, a pojawiły się wkrótce po starcie programu.

 • .(2014-04-29 09:45) Odpowiedz 00

  należy rok poczekać, aż skończy się skup lokali pod wynajem z naszych podatków i zostanie podniesiony wymóg wkładu własnego do 10%

  i wtedy nagle okaze się, że zamiast podwyższać probi będzie je można obniżyć

 • guru122(2014-04-29 09:58) Odpowiedz 00

  To nie jest program mieszkanie dla młodych tylko program kasa dla banksterów!

 • Lidia Olszewska - home stager(2014-04-29 10:07) Odpowiedz 00

  Już na samym początku, kiedy program Mieszkanie dla Młodych "wszedł w życie" ekonomiści wspominali o tym, że może być taki problem. Jak się okazuje, mieli rację.

 • Mel(2014-04-29 10:32) Odpowiedz 00

  wystarczy właczyć do programu mieszkania z drugiej ręki. To miałoby kilka plusów: 1. młodzi ludzie wprowadzaliby sie do mieszkań tanich, na które ich stać, a nie drogich, na które ich nie stać, 2. ożywiłoby to starsze dzienice miast, w których dziś przeważają starsi ludzie, 3. może przestalyby powstawać mieszkania w blokach ogrodzonych płotami. Jak mistao może tak wyglądać, każdy blok za osobnym płotem?

 • deweloperzy czekaja na kase(2014-04-29 10:35) Odpowiedz 00

  to jest szkodliwy program, ktory wplywa na wysokie ceny mieszkan, ale ten program jest wynikiem zmowy politykow - deweloperow - bankierow,
  ten program ma sluzyc przesunieciu kasy publicznej do kasy bankowej i deweloperskiej, a w zadnym razie nie ma wspierac mlodych ludzi w decyzji o zalozeniu rodziny i splodzeniu potomkow. Ponadto program ten jest niesprawiedliwy dzieli obywateli ze wzgledu na wiek. Jest wiele osob po 35 roku zycia, ktore nie maja swojego mieszkania ani rodizny bo nie stac ich bylo na zakup mieszkania, a teraz juz sa za starzy na wsparcie od panstwa... Czyli z podatkow wszystkich pracuajcych, w tym takze ze swoich. To jest apartheid - urodzisz niewolnika mozesz liczyc na pozorne wsparcie, nie masz juz mozliwosci urodzenai niewolnika, na nic nie mozesz liczyc, moze jedynie na eutanazje za kilkanascie lat ( zeby nei pobierac pozornej emerytury)

 • rrrrr(2014-04-30 08:05) Odpowiedz 00

  Przepaść? Bo z kieszeni podatników kasa trafi do deweloperów? NIECH PRZEPADA!

 • wkurzony(2014-04-29 11:35) Odpowiedz 00

  A kto to skupuje mieszkania pod wynajem ? na pewno nie osoba uczciwie pracująca i zarabiająca przez tych ...nie można sprzedać mieszkania z rynku wtornego za w miarę godną cenę.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama