statystyki

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie obciążone hipoteką?

14.03.2014, 07:30; Aktualizacja: 14.03.2014, 08:30
  • Wyślij
  • Drukuj
kredyt hipoteczny-nieruchomości

Hipoteka nie jest przeszkodą w kupnie, trzeba się jednak do tego dobrze przygotować.źródło: ShutterStock

Pan Marcin chce kupić mieszkanie. – Znalazłem to wymarzone, ale niestety jest obciążone hipoteką. Sprzedający zapewnia, że to bez znaczenia, jednak kupno lokalu to duży wydatek i wolę mieć pewność, że nie spotka mnie żadna przykra niespodzianka. Czy zakup mieszkania z hipoteką jest bezpieczny, czy lepiej nie ryzykować – pyta czytelnik.

reklama


PORADA EKSPERTA:

Hipoteka jest jedną z form ograniczonego prawa rzeczowego. Kodeks cywilny wymienia następujące ograniczone prawa rzeczowe: użytkowanie, służebność, zastaw, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz hipotekę. Celem hipoteki jest ochrona i zabezpieczenie zapłaty oznaczonej wierzytelności wynikającej z określonego stosunku prawnego i polega na obciążeniu prawa własności nieruchomości dłużnika prawem, na mocy którego wierzyciel może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości bez względu na to, czyją stała się własnością i z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela nieruchomości. Do powstania hipoteki niezbędny jest wpis w księdze wieczystej obciążonej nieruchomości, gdzie w dziale IV księgi uwidocznione jest prawo hipoteczne wierzyciela. Ustawa wymienia dwa rodzaje hipotek: zwykłą i kaucyjną. Hipoteką zwykłą mogą być zabezpieczone wierzytelności o wysokości określonej w chwili ustanawiania hipoteki (np. kwota udzielonego kredytu), tymczasem hipoteka kaucyjna zabezpiecza wierzytelności o wysokości nieustalonej w chwili ustanawiania hipoteki (np. odsetki i koszty kredytu, koszty postępowania sądowego lub egzekucyjnego), stąd ustanawia się hipotekę kaucyjną do oznaczonej sumy najwyższej. Szczególnym przykładem jest hipoteka przymusowa, do której powstania wierzyciel, którego wierzytelność jest stwierdzona tytułem wykonawczym określonym w przepisach o postępowaniu egzekucyjnym, może na podstawie tego tytułu uzyskać hipotekę na wszystkich nieruchomościach dłużnika.


Pozostało jeszcze 63% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub wykup dostęp
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Prawo na co dzień

Galerie

reklama