statystyki

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie obciążone hipoteką?

14.03.2014, 07:30; Aktualizacja: 14.03.2014, 08:30
kredyt hipoteczny-nieruchomości

Hipoteka nie jest przeszkodą w kupnie, trzeba się jednak do tego dobrze przygotować.źródło: ShutterStock

Pan Marcin chce kupić mieszkanie. – Znalazłem to wymarzone, ale niestety jest obciążone hipoteką. Sprzedający zapewnia, że to bez znaczenia, jednak kupno lokalu to duży wydatek i wolę mieć pewność, że nie spotka mnie żadna przykra niespodzianka. Czy zakup mieszkania z hipoteką jest bezpieczny, czy lepiej nie ryzykować – pyta czytelnik.

Hipoteka nie jest przeszkodą w kupnie, trzeba się jednak do tego dobrze przygotować, pamiętając, że wierzyciel, na rzecz którego obciążone jest mieszkanie, ma prawo do zaspokojenia swojej wierzytelności bez względu na to, kto w danym momencie jest właścicielem. Co więcej, wierzyciel hipoteczny ma pierwszeństwo zaspokojenia z nieruchomości przed wierzycielem osobistym jej właściciela.

Przede wszystkim należy zacząć od sprawdzenia księgi wieczystej – zwłaszcza od jej III i IV działu. To tam znajdują się informacje o ograniczeniach dotyczących nieruchomości, o wierzycielu i kwocie hipoteki.

Jeśli wierzycielem jest bank, warto zapoznać się z warunkami kredytu sprzedającego mieszkanie. Kupujący powinien dopilnować, aby sprzedający wystąpił do instytucji o pismo, które wykaże jakiej wysokości wpłata będzie skutkować całkowitą spłatą kredytu i co za tym idzie – zwolnieniem lokalu od hipoteki.

Hipoteka może zostać wykreślona na kilka sposobów. Jeden polega na tym, że sprzedający sam spłaca zabezpieczony hipotecznie dług ze środków własnych, często z zadatku, jaki przekazał kupujący. Wierzyciel wydaje wtedy zaświadczenie potwierdzające spłatę należności, które zawiera także zgodę na wykreślenie hipoteki. Taki dokument sprzedający powinien dostarczyć do wniosku składanego do sądu, a następnie potwierdzenie jego złożenia przekazać notariuszowi przed zawarciem umowy sprzedaży.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie