Koszty modernizacji domów i mieszkań w ciągu roku wzrosły o kilka procent. Eksperci radzą, aby podczas remontów korzystać z tańszych materiałów zamiennych.
41 proc. gospodarstw domowych w Polsce planuje w tym lub przyszłym roku remont mieszkania bądź domu – wynika z danych ASM Centrum Badań i Analiz Rynku. Zaś z danych Grupy PSB – jednego z największych w Polsce dystrybutorów materiałów budowlanych – wynika, że w czerwcu średnie ceny produktów były o prawie 4 proc. wyższe niż rok wcześniej.
Eksperci nie kryją, że remonty w tym roku nie będą należały do tanich. – Ceny produktów importowanych, głównie z Dalekiego Wschodu, ze względu na wzrost kosztów transportu podniosły się nawet o 10 proc. – tłumaczy Mirosław Lubarski, dyrektor marketingu Grupy sPSB.
Pocieszać się możemy tym, że tegoroczne podwyżki cen materiałów budowlanych są mniejsze niż w poprzednie wakacje. Latem 2011 r. przeciętne koszty materiałów wykorzystywanych w remontach były o 7 proc. wyższe niż rok wcześniej.
Z danych PSB wynika, że w ciągu ostatniego roku najmocniej zdrożały sucha zabudowa wnętrz (o 10 proc.), materiały izolacji wodochronnej (5,7 proc.) oraz narzędzia i sprzęt budowlany (ok. 9 proc.). W ostatnich dwóch latach to jednak właśnie ceny narzędzi i sprzętu budowlanego skoczyły najmocniej – w sumie o jedną czwartą. Wzrost wynikał głównie z osłabienia złotego wobec euro i dolara.
Farby od początku roku podrożały o 8 – 10 proc. Anna Szymaszek ze Śnieżki prognozuje jednak, że w kolejnych miesiącach nie powinno być już podwyżek.
Jak zaoszczędzić na materiałach? Eksperci radzą, by szukać tańszych zamienników, ale też by dokładnie porównywać oferty różnych sklepów. Warto także poszukać pomocy u ekipy remontowej. Firmy tego typu korzystają bowiem bardzo często z co najmniej kilkuprocentowych ulg przy zakupie tego typu produktów.
Ale uwaga: budowlańców może być trudno przekonać do nowości. – Jeśli chodzi o stosowanie przez firmy wykonawcze nowości produktowych oraz ogólnie pojętą innowacyjność, otrzymane wyniki badania świadczą o bardzo niskiej skłonności do innowacji w firmach budowlanych – tylko jedna czwarta tych przedsiębiorstw świadomie testuje nowe produkty pojawiające się na rynku – wyjaśnia Bartłomiej Sosna, główny analityk rynku budowlanego w firmie badawczej PMR.
Ale nie wszystkie materiały drożeją. W porównaniu z ubiegłym rokiem minimalnie tańsze są m.in. pokrycia i folie dachowe oraz rynny (ceny spadły średnio o 1 proc.), a także gazobeton (0,7 proc.).
Wyraźniej potaniały jedynie drewno i materiały drewnopochodne (o 2,6 proc.). Anna Malinowska z Lasów Państwowych przewiduje, że do końca roku ceny drewna pozostaną stabilne z niewielką tendencją spadkową.
Jak w tym sezonie wygląda faktyczny popyt na materiały budowlane? Dane dotyczące sprzedaży za czerwiec, czyli pierwszy z czterech miesięcy tzw. wakacyjnego szczytu remontowego, wskazują na wzrost zainteresowania materiałami budowlanymi.
– Zakupy mieszkańców miejscowości powiatowych i gminnych w celach remontowych na początku tegorocznych wakacji wzrosły o kilka procent w stosunku do tego samego okresu sezonu poprzedniego – mówi Mirosław Lubarski z Grupy PSB.

48 proc. osób planujących remonty chce odnowić salon. O zmianach w łazience i kuchni mówi 46 proc. ankietowanych

25,2 tys. zł wydajemy statystycznie na remont dachu. Wymiana ceramiki sanitarnej i armatury to koszt 5,1 tys. zł