statystyki

Faron: Wody Polskie bez konkretów w sprawie taryf

autor: Mateusz Faron09.08.2017, 07:23; Aktualizacja: 09.08.2017, 08:15
Zadaniem Wód Polskich będą ocena i zatwierdzanie przeszło 2 tys. taryf przygotowywanych przez przedsiębiorstwa działające w różnych warunkach

Zadaniem Wód Polskich będą ocena i zatwierdzanie przeszło 2 tys. taryf przygotowywanych przez przedsiębiorstwa działające w różnych warunkachźródło: ShutterStock

Wszelkie opinie na temat nowego modelu zatwierdzania taryf wodociągowo-kanalizacyjnych oparte są obecnie wyłącznie na komunikatach medialnych. Ministerstwo Środowiska poza zawartymi w nich zdawkowymi informacjami nie zaprezentowało dotychczas projektu zmian do ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Procedowana modyfikacja zasad jest natomiast na tyle kluczowa z punktu widzenia samorządów, jak i branży wodociągowo-kanalizacyjnej, że nie sposób już na tym etapie nie zwrócić uwagi na kilka najistotniejszych aspektów sprawy.

Z aktualnie posiadanych informacji wyłania się jedynie zarys nowego modelu. Ministerstwo wskazuje bowiem, że zasadniczo ciężar weryfikacji taryf przeniesiony zostanie na regulatora funkcjonującego w ramach Wód Polskich, czyli Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej. Łącznikiem pomiędzy regulatorem a przedsiębiorstwami będą gminy, choć nie mamy wiedzy na temat tego, jaką rolę samorząd rzeczywiście spełni w procesie zatwierdzania taryf. Trudno zatem przesądzić, czy model będzie zakładał rozproszenie kompetencji pomiędzy organami, czy też rola gmin zostanie ograniczona tylko do pośrednictwa.

Z pewnością zwrócić należy uwagę na odwoływanie się przez ministerstwo do modelu obowiązującego na rynku energii elektrycznej, gdzie taryfy weryfikowane i zatwierdzane są przez Urząd Regulacji Energetyki. To zaś sugerowałoby jednak skoncentrowanie wszelkich kompetencji organu regulacyjnego w Wodach Polskich.

Posiłkowanie się modelem z rynku energii elektrycznej wydaje się niestety nieco bezrefleksyjne. Brać pod uwagę trzeba, iż Urząd Regulacji Energetyki poddaje kontroli bardzo ograniczoną liczbę taryf energetycznych i ciepłowniczych. Zadaniem Wód Polskich będą zaś ocena i zatwierdzanie przeszło 2 tys. taryf przygotowywanych przez przedsiębiorstwa działające w różnych warunkach – zarówno w małych miejscowościach, jak i dużych aglomeracjach, komunalnych i prywatnych, korzystających z majątku należącego do gmin, i takich które zrealizowały ze środków unijnych olbrzymie inwestycje infrastrukturalne. Taki stan rzeczy wymaga niezwykle wysokich kompetencji prawnych i ekonomiczno-księgowych oraz biegłości w materii taryfowej. Pojawia się zatem pytanie – czy w niespełna pół roku Wody Polskie są w stanie zorganizować aparat urzędniczy, który podoła temu zadaniu?

Równie istotny jest kolejny aspekt związany z zasadami kalkulacji cen i stawek opłat za wodę oraz ścieki. Ministerstwo podaje bowiem, że taryfy miałyby według planów obowiązywać nie jak dotychczas przez 1 rok, lecz 3–5 lat. Rozwiązanie takie nie jest niczym nowym, gdyż w podobnym kształcie obowiązuje w Wielkiej Brytanii, aczkolwiek z tym zastrzeżeniem, że tamtejszy krajowy regulator ustala w cyklach pięcioletnich nie sztywne ceny, ale tzw. limity taryfowe dla przedsiębiorstw. Na gruncie obowiązujących w naszym kraju przepisów taka konstrukcja wymagałaby jednak obszernej oraz przemyślanej nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz przepisów wykonawczych do tejże ustawy, aktualne bowiem zasady kalkulacji taryf są dostosowane do obliczania cen i stawek opłat na rok, a nie w dłuższym horyzoncie czasowym. Biorąc to pod uwagę oraz zapowiedzi wejścia w życie nowego modelu w 2018 r., wyrazić należy wątpliwości, czy projektowane w krótkim czasie zmiany sprostają takim wymogom.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie