statystyki

Kłopoty z prawem Mieszkania plus

autor: Małgorzata Kwiatkowska14.06.2017, 11:16
Projekty BGK Nieruchomości w ramach pilotażu  Mieszkania plus

Projekty BGK Nieruchomości w ramach pilotażu  Mieszkania plusźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Po samorządach w rządowe lokale na wynajem zaczynają wchodzić inwestorzy prywatni. Za to spółki Skarbu Państwa wciąż mówią „nie”.

BGK Nieruchomości (BGKN), spółka odpowiedzialna za budowę pierwszych tanich mieszkań na wynajem w ramach Narodowego Planu Mieszkaniowego, włącza drugi bieg. Przygotowuje pierwsze inwestycje, które będzie realizowała z prywatnymi podmiotami. Do tej pory chwaliła się umowami podpisywanymi z samorządami. Według naszych informacji do tej pory podpisała warunkowe porozumienia inwestycyjne z prywatnymi partnerami w czterech lokalizacjach – Warszawie, Gdyni, gminie Kobierzyce i Pruszkowie na ok. 3,8 tys. mieszkań. BGKN podpisuje takie umowy, kiedy podejmie decyzję o wejściu we wspólną inwestycję na zgłoszonych przez drugą stronę gruntach. Otwierają one drogę do realizacji projektu: zdobycia zgód i pozwoleń oraz rozpoczęcia budowy.

BGKN na razie nie udziela szczegółowych informacji o prywatnych partnerach oraz projektach, które będzie z nimi realizować. Zaznacza, że muszą po wynajęciu być rentowne. Zarabiać na nich mają też prywatni partnerzy, choć raczej nie powinni liczyć na takie zyski jak w przypadku komercyjnych zadań, w których lokale kupują indywidualni nabywcy.

– W zamian za pewność sprzedaży i niższe koszty deweloperzy akceptują niższe marże w projektach realizowanych w ramach programu „Mieszkanie plus” we współpracy z BGKN. Będą to marże brutto na sprzedaży poniżej 10 proc. – zaznacza Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGKN.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie