statystyki

Nieruchomości: Okrajanie Funduszu Mieszkań na Wynajem

autor: Małgorzata Kwiatkowska16.03.2017, 07:26; Aktualizacja: 16.03.2017, 07:50
Ostateczna liczba mieszkań w ofercie funduszu będzie zależała m.in. od lokalizacji oraz tego, czy będzie budował je sam, czy kupował od deweloperów

Ostateczna liczba mieszkań w ofercie funduszu będzie zależała m.in. od lokalizacji oraz tego, czy będzie budował je sam, czy kupował od deweloperówźródło: ShutterStock

Rząd PiS stawia na pomoc w uzyskaniu własnego kąta osobom niezamożnym. Ucierpi na tym program poprzedniej ekipy dla deweloperów.

Program „Mieszkanie plus” (łatwo dostępne mieszkania dla mniej zamożnych, bez względu na wiek, z możliwością uzyskania własności) zaczyna podgryzać inicjatywy poprzedniego rządu. Już wiadomo, że po 2018 r. PiS nie będzie kontynuował dopłat do kredytów w ramach Mieszkania dla Młodych. Ale cięcia czekają też Fundusz Mieszkań na Wynajem (FMnW), który powstał w 2014 r. Miał pokazać, że na naszym rynku jest miejsce na biznes w postaci wynajmu mieszkań przez instytucje. Według planów Banku Gospodarstwa Krajowego, założyciela funduszu, w ciągu kilku lat miał wprowadzić na rynek co najmniej 20 tys. lokali wynajmowanych według przejrzystych reguł, z możliwością podpisania umowy nawet na kilka lat. Na ten cel BGK i rząd gotowe były przeznaczyć 5 mld zł. Teraz BGK Nieruchomości (BGKN), spółka zarządzająca aktywami funduszu, postanowił skupić się na budowie tanich lokali w ramach firmowanego przez PiS programu „Mieszkanie plus”. I ograniczył plany wobec FMnW do aktywów na poziomie 1,5–2 mld zł. Obecnie aktywa FMnW warte są 1,1 mld zł (to udziały w spółkach celowych i wyemitowane przez nie obligacje). W końcu ubiegłego roku należało do niego ok. 770 lokali w zakończonych już inwestycjach. Do tego dochodziło blisko 2,1 tys. w trakcie realizacji. Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGKN, zapowiada, że jego budowa zakończy się raczej na poziomie 1,5 mld zł.

– Doświadczenie pokazuje, że przy osiągnięciu wartości aktywów netto na poziomie 1,5 mld zł szacowana liczba zakontraktowanych mieszkań może wynieść ok. 4,5 tys. lokali – wylicza.

Ostateczna liczba mieszkań w ofercie funduszu będzie zależała m.in. od lokalizacji oraz tego, czy będzie budował je sam, czy kupował od deweloperów. Obecnie realizuje samodzielnie 10 proc. budowanych mieszkań. Wśród tych w przygotowaniu jest to już 40 proc.

Sygnały, że FMnW nie rozwinie się tak, jak zakładano, pojawiły się od razu po zmianie ekipy rządzącej w końcu 2015 r. A jeszcze w 2014 r. BGK szacował, że czynsze w lokalach FMnW będą o 15–25 proc. niższe od średniej rynkowej. Agenci nieruchomości wskazują jednak, że faktyczne stawki często niewiele różnią się od wymaganych przez prywatnych właścicieli. Zaś samych lokali fundusz ma za mało, aby skłonić konkurencję do obniżek. Na przykład 133 lokale wprowadzone do wynajmu w Gdańsku na przełomie lat 2015–2016 to kropla w morzu potrzeb.


Pozostało jeszcze 28% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie