statystyki

Mieszkanie+, czyli nowoczesna wielka płyta

autor: Małgorzata Kwiatkowska, Grzegorz Osiecki13.02.2017, 07:32; Aktualizacja: 13.02.2017, 08:12
Grzegorz Muszyński, członek zarządu BGK Nieruchomości

Grzegorz Muszyński, członek zarządu BGK Nieruchomościźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Jakub Orzechowski Agencja Gazeta

- 500 mkw. w technologii betonu magnezowego ośmiu ludzi buduje tydzień, zaś metodą tradycyjną dwu-, trzykrotnie dłużej - mówi Grzegorz Muszyński, członek zarządu BGK Nieruchomości

BGK Nieruchomości zapowiedział, że wkrótce rozpisze konkurs dla architektów na potrzeby „Mieszkania plus”.

Podstawowym warunkiem sukcesu projektu budowy domów wielorodzinnych z mieszkaniami na wynajem jest to, że koszt budowy metra kwadratowego takiego mieszkania w najbliższych kilku latach nie przekroczy 2 tys. zł netto. Dlatego chcemy oprzeć się na prefabrykatach i szukamy ich producentów oraz kreatywnych, otwartych na nowe rozwiązania architektów, którzy będą w stanie na takie potrzeby odpowiedzieć. Procedura będzie podzielona na dwa etapy. Przez naszą stronę internetową już mogą się zgłaszać producenci, którzy mają gotowe produkty, ale też technologie, które jeszcze czekają na wdrożenie. Na przełomie lutego i marca ogłosimy konkurs dla architektów na projekt budynku z nowoczesnych prefabrykatów dla 20–30 rodzin. Na jego przygotowanie będzie pięć miesięcy. Chcemy też zorganizować spotkanie firm specjalizującymi się w prefabrykacji i z architektami, którzy zgłoszą się do konkursu. Wiedza o prefabrykatach nie jest u nas powszechna, a technologia prawie nie jest wykorzystywana. Prefabrykaty to naszym zdaniem klucz do utrzymania niskich kosztów budowy.

Po co to wszystko, skoro w przypadku powstających już w ramach programu bloków w Białej Podlaskiej cały koszt budowy, łącznie z pracami poza budynkami, udało się wam zamknąć w cenie 1,83 tys. zł za metr kwadratowy i to budując tradycyjnymi metodami?

Chodzi przede wszystkim o oszczędności, jakie można osiągnąć dzięki tej metodzie. Kluczowa jest możliwość obniżenia kosztów usług i pracy związanych z budową na bazie prefabrykatów. To konieczne, bo kiedy w najbliższych latach przyspieszą budowy w ramach „Mieszkania plus”, na rynku budowlanym ruszą też inwestycje drogowe i kolejowe wspierane ok. 200 mld zł z funduszy unijnych. Wtedy zacznie się walka o pracowników, a ich dostępność jest ograniczona. Jeśli się do tego nie przygotujemy i nie przyspieszymy inwestycji na etapie produkcji materiałów, to za jakiś czas rozbijemy się o mur kosztów pracy. Wygra ten, kto będzie szybciej budował, a technologia prefabrykatów daje przewagę.

Nowe technologie zwykle są drogie.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie