księgowy

Księgowy (buchalter) - pracownik działu księgowości, osoba zajmująca się wszelkimi czynnościami związanymi z prowadzeniem ksiąg rachunkowych podmiotów gospodarczych.


 • Monitoring floty pojazdów: Powody, dla których warto go wprowadzić

  Monitoring floty pojazdów: Powody, dla których warto go wprowadzić

  W branży logistycznej utarło się twierdzenie, że zarządzanie flotą samochodową to bezkresne pole minowe, po którym trzeba umieć stąpać. Do tego jeszcze monitorowanie służbowych aut kojarzy się często z formą inwigilacji przez pracodawcę. Zupełnie niesłusznie, bo dzięki takim rozwiązaniom oszczędności dla firm mogą być naprawdę spore. Dodatkowo, jakość pracy i bezpieczeństwo pracowników znacznie wzrasta.

  czytaj więcej

 • Odliczenia VAT. Bez skanów i zrzutów z Portalu Podatkowego się nie obędzie

  Odliczenia VAT. Bez skanów i zrzutów z Portalu Podatkowego się nie obędzie

  Kto chce mieć pewność, że on sam i jego kontrahenci są płatnikami VAT, musi przy każdej transakcji sprawdzać rejestr podatników na stronie Portalu Podatkowego.

  czytaj więcej

 • Konfiskata rozszerzona: Kłopotliwe mienie przestępców

  Konfiskata rozszerzona: Kłopotliwe mienie przestępców

  Konfiskata rozszerzona to obecnie standard niemal we wszystkich krajach zachodnich. Cała procedura jest jednak kosztowna, a efekty jej stosowania nie napawają optymizmem.

  czytaj więcej

 • Odpowiedzialność karną skarbową i karną ponosi obecnie nie tylko księgowa

  Odpowiedzialność karną skarbową i karną ponosi obecnie nie tylko księgowa

  KOWBUD sp. z o.o. zajmuje się dostawą materiałów budowlanych i drobnego sprzętu budowlanego. W przeszłości padła już raz ofiarą grupy przestępców, którzy, podszywając się pod nią, wprowadzali do obrotu faktury rzekomo wystawione przez tę spółkę. Po długim i dość uciążliwym postępowaniu spółka zdołała wykazać i udowodnić, że ani sama jako podmiot, ani też żaden z jej pracowników nie uczestniczyli w tym procederze. Jednak wspomnienia tego nieprzyjemnego incydentu są cały czas obecne w świadomości zarządu i dużej grupy pracowników (tych, którzy de facto musieli wykazywać swoją niewinność). Stąd od początku 2017 r. daje się wyczuć w firmie pewne podenerwowanie wynikające z faktu, że wprowadzono nowe regulacje, które nie tylko zwiększają sankcje karne skarbowe za błędy w fakturach, ale w kodeksie karnym wprowadziły nowe przestępstwa polegające na wystawianiu fikcyjnych (czyli pustych) faktur, podrabianiu takich dokumentów, przerabianiu ich i posługiwaniu się nimi (używaniu ich jako autentycznych). Zwłaszcza wśród osób fakturujących oraz w księgowości zajmującej się rozliczeniem podatków pojawiły się obawy o to, co się stanie, jeżeli sytuacja taka jak w przeszłości będzie miała miejsce ponownie, a tym razem, z jakichś powodów, nie uda się w sposób jednoznaczny przekonać kontrolujących czy może później organy ścigania o tym, że firma jest ofiarą, a jej zarząd i pracownicy w żaden sposób nie uczestniczyli w nielegalnym procederze. Obawy pracowników księgowości są nawet dalej idące. Rośnie bowiem niepokój o to, czy przypadkiem któraś z licznych faktur zakupowych nie okaże się po jakimś czasie pustym dokumentem i czy nie zaprowadzi to osoby, która ją rozliczała, do więzienia.

  czytaj więcej

 • Ściągawka: Obowiązki księgowych w marcu (cz. 2)

  Ściągawka: Obowiązki księgowych w marcu (cz. 2)

  Marzec to czas na ostateczne sporządzenie sprawozdania finansowego za 2016 rok. 

  czytaj więcej

 • Leasing operacyjny na obrabiarkę – jak go należy wykazać w dokumentacji

  Leasing operacyjny na obrabiarkę – jak go należy wykazać w dokumentacji

  Przez umowę leasingu rozumie się umowę nazwaną w kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron, zwana dalej finansującym, oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie, zwanej dalej korzystającym, podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty oraz prawo wieczystego użytkowania gruntów (art. 23a pkt 1 ustawy o PIT).

  czytaj więcej

 • Nadużycia w VAT, czyli kto teraz pójdzie do więzienia

  Nadużycia w VAT, czyli kto teraz pójdzie do więzienia

  Sankcje za puste faktury spowodowały, że od 2017 r. wzrosło ryzyko podatkowej odpowiedzialności zarządów w spółkach kapitałowych i właścicieli spółek osobowych.

  czytaj więcej

 • Wójt nie zaskarży do sądu negatywnej oceny dotyczącej wykonania budżetu jednostki

  Wójt nie zaskarży do sądu negatywnej oceny dotyczącej wykonania budżetu jednostki

  Z końcem miesiąca mija termin na wypełnienie przez zarządy jednostek samorządu terytorialnego obowiązku złożenia sprawozdań z wykonania obowiązków finansowych za rok miniony. Regionalne izby obrachunkowe i radni wystawią im cenzurki.

  czytaj więcej

 • Służba zdrowia: Szpitale odzyskają zwindykowane długi

  Służba zdrowia: Szpitale odzyskają zwindykowane długi

  Zapadł bezprecedensowy wyrok będący ciosem dla firm od lat zarabiających na handlu wierzytelnościami placówek medycznych.

  czytaj więcej

 • Uszczęśliwiani na siłę: Seniorzy, którzy wcale nie marzą o przejściu na emeryturę

  Uszczęśliwiani na siłę: Seniorzy, którzy wcale nie marzą o przejściu na emeryturę

  Rząd planuje premie dla osób, które zdecydują się na dalszą pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego. Sprawdziliśmy, jak radzą sobie emeryci, którzy wcale nie marzą o zakończeniu zawodowej kariery. I seniorzy, którzy chcą zacząć ją w nowej branży

  czytaj więcej

 • Start-upy to nie tylko domena młodych. Dojrzali przedsiębiorcy podbijają branżę

  Start-upy to nie tylko domena młodych. Dojrzali przedsiębiorcy podbijają branżę

  Im starszy człowiek zabiera się do biznesu startupowego, tym trudniej wymyślić mu coś odkrywczego i jeszcze na tym zarobić. Ale wciąż nie brakuje seniorów, którzy chętnie rzucają wyzwanie młodszej konkurencji.

  czytaj więcej

 • Właściciele niewielkich wydawnictw apelują o wstrzymanie prac nad jednolitą ceną książki

  Właściciele niewielkich wydawnictw apelują o wstrzymanie prac nad jednolitą ceną książki

  W nawiązaniu do prośby o przekazanie do resortu przez przedstawicieli środowisk związanych z polskim rynkiem książki i czytelnictwem uwag w sprawie ustawy o jednolitej cenie książki przedstawiamy swoje stanowisko – piszą w liście otwartym skierowanym do ministra Piotra Glińskiego właściciele niewielkich wydawnictw.

  czytaj więcej

 • Kobiety stanowią jedną trzecią dłużników. Windykatorzy: Są trudnymi rozmówczyniami

  Kobiety stanowią jedną trzecią dłużników. Windykatorzy: Są trudnymi rozmówczyniami

  Kobiety stanowią ok. jedną trzecią dłużników w Polsce i odpowiadają za co czwartą złotówkę długu wpisanego do KRD - wynika z opracowania Krajowego Rejestru Długów (KRD). Według windykatorów z kobietami-dłużnikami rozmawia się trudniej niż z mężczyznami.

  czytaj więcej

 • Mieć miedź: KGHM zostaje w Chile

  Mieć miedź: KGHM zostaje w Chile

  Odkrywkowa kopalnia miedzi i molibdenu Sierra Gorda w Chile miała być sztandarową inwestycją KGHM. To część największej w historii zagranicznej inwestycji polskiej spółki, która w 2012 r. kupiła za ponad 9 mld zł kanadyjski koncern wydobywczy Quadra (oprócz Sierra Gorda to również m.in. kopalnia Robinson w Kanadzie). Sierra Gorda mimo wielkich nadziei na razie zawodzi, ale szef KGHM Radosław Domagalski-Łabędzki ma nadzieję, że w ciągu kilku lat kopalnia wyjdzie na prostą, i dementuje pogłoski o wycofaniu się KGHM z projektu.

  czytaj więcej

 • Łódź: Sąd Apelacyjny uchylił immunitet byłemu prezesowi SA w Krakowie

  Łódź: Sąd Apelacyjny uchylił immunitet byłemu prezesowi SA w Krakowie

  Sąd Apelacyjny w Łodzi uchylił w poniedziałek immunitet byłemu prezesowi Sądu Apelacyjnego w Krakowie Krzysztofowi S. Wyraził też zgodę na jego zatrzymanie i ewentualne aresztowanie. Z takimi wnioskami wystąpiła Prokuratura Regionalna w Rzeszowie.

  czytaj więcej

 • Nieprawidłowości dot. ochrony ŚDM: PO zarzuca rządowi brak zdecydowanych działań

  Nieprawidłowości dot. ochrony ŚDM: PO zarzuca rządowi brak zdecydowanych działań

  PO zarzuca rządowi brak zdecydowanych działań w sprawie wyjaśnienia nieprawidłowości dot. finansowania ochrony Światowych Dni Młodzieży. "Afera dotyczy styku polityki, służb specjalnych, biznesu i nielegalnego finansowania. Powinna być w całości ujawniona" - ocenił Jan Grabiec (PO).

  czytaj więcej

 • Koniec z podatkiem od zakupu biletów lotniczych

  Koniec z podatkiem od zakupu biletów lotniczych

  Firmy wysyłające pracowników w zagraniczne podróże nie będą już musiały domagać się certyfikatów rezydencji od Ryanaira, Wizz Aira, Lufthansy czy innych linii lotniczych. Dziś to warunek, żeby do ceny przelotu nie dopłacać 10 proc. fiskusowi.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej