księgowy

Księgowy (buchalter) - pracownik działu księgowości, osoba zajmująca się wszelkimi czynnościami związanymi z prowadzeniem ksiąg rachunkowych podmiotów gospodarczych.


 • Radosny seks to rzadkość. Ludzie są raczej smutnymi zwierzętami

  Radosny seks to rzadkość. Ludzie są raczej smutnymi zwierzętami

  KSIĄŻKA | Ironia tej książki – a nie jest to ironia prześmiewcza – kryje się w tym, że ludzie są raczej smutnymi zwierzętami. Radosny seks to rzadkość, podobnie zresztą jak miłosne oddanie. Podglądacz, raz podjąwszy swoje brzemię, nie może albo nie umie się już wycofać. W związku z tym cierpi straszliwe katusze, świadkując z reguły niezmierzonym pasmom nudy, wstrętu, frustracji, upokorzenia i osamotnienia, które stają się udziałem jego gości. Sam popada w związku z tym w depresję, ewentualnie dostaje ataków szału na widok klientów wycierających łapy z majonezu (i nie tylko majonezu) w czyściutkie poszewki i prześcieradła. Satyryk nie wymyśliłby lepszej puenty.

  czytaj więcej

 • Jak ująć odprawę emerytalną

  Jak ująć odprawę emerytalną

  W czerwcu br. samorządowa jednostka budżetowa wypłaciła pracownikowi odprawę emerytalną w związku z jego przejściem na emeryturę. Jak powinna przebiegać ewidencja księgowa wypłaconej odprawy emerytalnej? Do jakiego paragrafu klasyfikacji budżetowej zaliczyć wydatek poniesiony z tego tytułu?

  czytaj więcej

 • Przy reklamacji trzeba wyksięgować towary

  Przy reklamacji trzeba wyksięgować towary

  Nabywamy i sprzedajemy towary i usługi. Zdarza się, że w razie uszkodzenia towaru lub nienależytego wykonania usługi reklamujemy je u swoich kontrahentów. Również nasi odbiorcy czasem reklamują zakupione u nas towary (usługi). Jak ująć operacje związane z reklamacją towarów (usług) w ewidencji księgowej?

  czytaj więcej

 • Split payment – na razie więcej wątpliwości niż pewników

  Split payment – na razie więcej wątpliwości niż pewników

  W ramach uszczelniania polskiego systemu podatkowego rząd zamierza wprowadzić przepisy umożliwiające stosowanie mechanizmu podzielonej płatności VAT. Pomysł – w obecnym kształcie – budzi liczne obawy ekspertów.

  czytaj więcej

 • Ciemne chmury zbierają się nad doradcami również w Polsce

  Ciemne chmury zbierają się nad doradcami również w Polsce

  Resort finansów pracuje nad rozwiązaniami przeciwdziałającymi agresywnej optymalizacji. Obejmą one także krajowe transakcje. Projekt jest już zaawansowany i niebawem zostanie przekazany do uzgodnień.

  czytaj więcej

 • Janczyk: Będziemy walczyć ze zbyt niskimi cenami audytów

  Janczyk: Będziemy walczyć ze zbyt niskimi cenami audytów

  Komisja Nadzoru Audytowego będzie we współpracy z UOKiK monitorować rynek badań sprawozdań finansowych w Polsce. Analizować będziemy, czy wynagrodzenie za badanie jest adekwatne względem jego złożoności i włożonej w niego pracy - mówi w wywiadzie dla DGP Wiesław Janczyk, wiceminister finansów, przewodniczący Komisji Nadzoru Audytowego.

  czytaj więcej

 • Jak przygotować się na zmiany w ujmowaniu przychodów

  Jak przygotować się na zmiany w ujmowaniu przychodów

  Zostało już tylko pół roku do momentu, gdy zacznie obowiązywać nowy MSSF 15. To najwyższa pora, aby podjąć decyzję o sposobie jego wdrożenia. Od tego zależy skala przekształceń i modyfikacji w księgach.

  czytaj więcej

 • Jak resort finansów jeszcze chcę walczyć z agresywną optymalizacją

  Jak resort finansów jeszcze chcę walczyć z agresywną optymalizacją

  Raczej nie. Fiskusa mogą zainteresować np. kwestie zmiany rezydencji podatkowej oraz brak spójnej koncepcji opodatkowania spółek kapitałowych i udziału w spółkach osobowych przy przekształceniach.

  czytaj więcej

 • Eksperci: W ostatnim cyberataku nie chodzi o pieniądze, chodzi o globalną politykę

  Eksperci: W ostatnim cyberataku nie chodzi o pieniądze, chodzi o globalną politykę

  Według Antona Cherepanova z firmy antywirusowej ESET, ostatni cyberatak był jednym z serii złośliwych działań, precyzyjnie wymierzonych w instytucje i firmy na Ukrainie. Za atakiem stoi tajemnicza grupa hakerów, o której nie wiadomo z jakiego kraju pochodzi i kto wydaje jej polecenia. To na co zwraca wyjątkowo mocno uwagę Cherepanov jest fakt, że działania cyberprzestępców nie są motywowane finansowo. Ich głównym celem jest bowiem całkowita destrukcja obranych celów na Ukrainie.

  czytaj więcej

 • Podlaskie: Funkcjonariusze KAS rozbili grupę wyłudzającą podatek VAT

  Podlaskie: Funkcjonariusze KAS rozbili grupę wyłudzającą podatek VAT

  Zorganizowaną grupę przestępczą, która miała wyłudzić co najmniej 6,5 mln zł podatku VAT, rozbili funkcjonariusze Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białymstoku - poinformowała we wtorek Krajowa Administracja Skarbowa. Przestępcy, działając w spółce, mieli wystawiać fikcyjne faktury.

  czytaj więcej

 • Młotkowski: Długofalowa strategia zakładała, że OLT będzie przynosić zyski

  Młotkowski: Długofalowa strategia zakładała, że OLT będzie przynosić zyski

  Zaprezentowana nam przez Amber Gold strategia przewidywała, że początkowo OLT będzie przynosić starty, ale długofalowo firma miała przynosić zyski - mówił w środę przed komisją śledczą b. członek zarządu Jet Air Zbigniew Młotkowski.

  czytaj więcej

 • Niemiecka agencja cyberbezpieczeństwa: Poważne skutki ataku hakerów

  Niemiecka agencja cyberbezpieczeństwa: Poważne skutki ataku hakerów

  Niemiecka agencja cyberbezpieczeństwa BSI poinformowała w piątek, że skutki ataku hakerów przy wykorzystaniu ukraińskiego oprogramowania księgowego, okazały się bardzo poważne i wiele zaatakowanych firm w Niemczech wstrzymało produkcję na ponad tydzień.

  czytaj więcej

 • Pożegnamy wydatki strukturalne

  Pożegnamy wydatki strukturalne

  Wszystko wskazuje na to, że rok 2017 był ostatnim, w którym istniał obowiązek sporządzania sprawozdań Rb-WSa i Rb-WSb za poprzedni rok. Nie trzeba też będzie korzystać z dodatkowej klasyfikacji.

  czytaj więcej

 • Kto odpowie za składanie deklaracji kwartalnych VAT zamiast miesięcznych

  Kto odpowie za składanie deklaracji kwartalnych VAT zamiast miesięcznych

  Spółka z o.o. utraciła z początkiem 2017 r. możliwość składania deklaracji kwartalnych. Mimo to nie złożyła deklaracji VAT-7 za styczeń, luty i marzec 2017 r., lecz deklarację VAT-7K za I kwartał 2017 r. Czy z tego tytułu grozi jej odpowiedzialność karna skarbowa?

  czytaj więcej

 • Fiskus zmienił zdanie w sprawie e-certyfikatów

  Fiskus zmienił zdanie w sprawie e-certyfikatów

  Papier nie jest konieczny. Wystarczy elektroniczny dokument potwierdzający, że zagraniczny kontrahent jest rezydentem innego kraju, by polski przedsiębiorca mógł potrącić niższy podatek.

  czytaj więcej

 • Łączenie placówek szpitalnych może być sposobem na dobrze pomyślane oszczędności

  Łączenie placówek szpitalnych może być sposobem na dobrze pomyślane oszczędności

  Dziś przedstawiamy studium przypadku w oparciu o kazus połączenia dwóch rzeszowskich szpitali. Opisują go osoby, które czynnie w tym procesie brały udział. Omawiany przez nas przypadek jest tym wartościowszy, że ze względu na utworzenie sieci szpitali i znalezienie się kilkuset placówek poza nią do takich sytuacji może obecnie dochodzić znacznie częściej. Warto więc się dowiedzieć, na co uważać i z czym mogą być największe kłopoty. A przeprowadzenie takiej fuzji to droga najeżona kolcami. Wprawdzie dwie wprowadzone do studium postaci prawnika Drewnowskiego i dyrektora szpitala w M. Gałązki są fikcyjne, ale prawdziwe jest zainteresowanie takimi połączeniami ze strony innych jednostek samorządu terytorialnego.

  czytaj więcej

 • Fiskus liczy na ponad 1,5 mld zł z uszczelnienia CIT i PIT

  Fiskus liczy na ponad 1,5 mld zł z uszczelnienia CIT i PIT

  Opublikowano projekt zakładający wprowadzenie minimalnego podatku od nieruchomości komercyjnych, osobne opodatkowanie przychodów kapitałowych i ukrócenie optymalizacji podatkowych.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej