księgowy

Księgowy (buchalter) - pracownik działu księgowości, osoba zajmująca się wszelkimi czynnościami związanymi z prowadzeniem ksiąg rachunkowych podmiotów gospodarczych.


 • Monitoring floty pojazdów: Powody, dla których warto go wprowadzić

  Monitoring floty pojazdów: Powody, dla których warto go wprowadzić

  W branży logistycznej utarło się twierdzenie, że zarządzanie flotą samochodową to bezkresne pole minowe, po którym trzeba umieć stąpać. Do tego jeszcze monitorowanie służbowych aut kojarzy się często z formą inwigilacji przez pracodawcę. Zupełnie niesłusznie, bo dzięki takim rozwiązaniom oszczędności dla firm mogą być naprawdę spore. Dodatkowo, jakość pracy i bezpieczeństwo pracowników znacznie wzrasta.

  czytaj więcej

 • Suchodolska: Akademia savoir- vivre’u

  Suchodolska: Akademia savoir- vivre’u

  Nie wiem, czy mam się czuć zaszczycona, czy rozśmieszona. A może urażona. Na pewno zaś czuję zażenowanie – poziomem debaty nad poważnym problemem, a raczej kilkoma, o których napisałam w tekście z 31 marca „Akademia”. Było w nim o sporze dr. Kamila Kuleszy i jego Centrum Zastosowań Matematyki i Inżynierii Systemów (CZMIS) z Instytutem Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk (IBS PAN).

  czytaj więcej

 • Komornicy wybierają exodus. Zapaść w egzekucji jest realna

  Komornicy wybierają exodus. Zapaść w egzekucji jest realna

  Od początku roku Ministerstwo Sprawiedliwości zatwierdziło rezygnację 14 komorników, a w kolejce czekają kolejne wnioski. Kłopot w tym, że do zastąpienia odchodzących nie palą się asesorzy, co urealnia groźbę zapaści w egzekucji.

  czytaj więcej

 • Kto odpowie za błędy w sprawozdaniu RB-28S

  Kto odpowie za błędy w sprawozdaniu RB-28S

  Kontrola w gminie wykryła błędy w sprawozdawczości. W sprawozdaniu rocznym RB-28S z wykonania planu wydatków budżetowych urzędu gminy wykazano dane niezgodne z danymi z ewidencji księgowej konta 130 (różnice w kwotach). Sprawozdanie sporządzał główny księgowy, a zastępca wójta zatwierdzał dokumenty. Czy takie naruszenie może spowodować odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych?

  czytaj więcej

 • Wyższy odpis, ale zasady ewidencji bez zmian

  Wyższy odpis, ale zasady ewidencji bez zmian

  Jesteśmy jednostką budżetową i zatrudniamy ponad 26 pracowników. Czy musimy utworzyć fundusz socjalny? Czy kwota do obliczenia odpisu na ZFŚS nadal jest w tej samej wysokości? Co z zasadami ewidencji?

  czytaj więcej

 • Dofinansowania wypoczynku ze środków ZFŚS nie księguje się jako kosztu

  Dofinansowania wypoczynku ze środków ZFŚS nie księguje się jako kosztu

  Zasada ta dotyczy też np. organizacji pikników, wycieczek czy imprez integracyjnych. Jeśli zaś jest to finansowane ze środków obrotowych, to obciąża się koszty działalności i ujmuje na koncie Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia

  czytaj więcej

 • Donos na siebie nie chroni przed podatkiem z pustych faktur

  Donos na siebie nie chroni przed podatkiem z pustych faktur

  Przedsiębiorca, który zawiadomił urząd skarbowy i prokuraturę o oszustwach w VAT popełnionych przez pełnomocnika, i tak będzie musiał za nie zapłacić – orzekł WSA w Warszawie.

  czytaj więcej

 • W Czechach eskaluje konflikt o kontrowersyjnego wicepremiera

  W Czechach eskaluje konflikt o kontrowersyjnego wicepremiera

  Spór premiera z prezydentem może doprowadzić do przedterminowych wyborów. Szef państwa jest oskarżany o łamanie konstytucji.

  czytaj więcej

 • Bez zgodności i bez oszustwa. Przepisy przyczyną problemów z plikami JPK_VAT

  Bez zgodności i bez oszustwa. Przepisy przyczyną problemów z plikami JPK_VAT

  Przyczyną niezgodności plików JPK_VAT z deklaracjami podatkowymi mogą być przepisy, a nie błąd bądź celowe działanie podatnika – potwierdziło MF w odpowiedzi na pytanie DGP.

  czytaj więcej

 • Bąk: Księgowy Hyundaia upadł na głowę. Z 30. piętra [FELIETON]

  Bąk: Księgowy Hyundaia upadł na głowę. Z 30. piętra [FELIETON]

  Po powrocie z weekendu majowego, który spędziliśmy na słonecznym Korfu, zaczęliśmy wspólnie z żoną poważnie rozważać sprzedanie domu, rezygnację z dotychczasowych zajęć, porzucenie przyjaciół, znajomych i rodziny oraz kupienie jakiejś niewielkiej chatki gdzieś na południu Europy.

  czytaj więcej

 • Wiele jednostek będzie musiało wymienić komitety audytu [WYWIAD]

  Wiele jednostek będzie musiało wymienić komitety audytu [WYWIAD]

  - Spółki z większościowym udziałem w JZP nie będą już mogły wyznaczać do organów wybierających audytora swoich prawników. Będą musieli być bardziej niezależni - uważa Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.

  czytaj więcej

 • Są dwie metody rozliczania różnic kursowych

  Są dwie metody rozliczania różnic kursowych

  W wyniku wyceny środków pieniężnych w euro znajdujących się na rachunku bankowym na dzień bilansowy pojawiły się różnice kursowe. Jaki będzie skutek ujęcia tych różnic kursowych w wyniku finansowym, rachunku przepływów pieniężnych i deklaracji podatku CIT w zależności od wybranej metody rozliczania różnic kursowych?

  czytaj więcej

 • Udział w zysku u komplementariusza to przychód finansowy

  Udział w zysku u komplementariusza to przychód finansowy

  Wypłata ze spółki komandytowej powinna być bowiem traktowana jako podział wyniku netto w trakcie roku obrotowego, a nie jako rozliczenia ze wspólnikami.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć zakup produktów rolnych od rolnika ryczałtowego na potrzeby restauracji

  Jak rozliczyć zakup produktów rolnych od rolnika ryczałtowego na potrzeby restauracji

  Przedsiębiorca (osoba fizyczna) prowadzi restaurację. Na jej potrzeby nabywa produkty rolne m.in. od rolników ryczałtowych. 3 kwietnia 2017 r. przedsiębiorca nabył 400 kg ziemniaków od rolnika ryczałtowego za kwotę 500 zł. Na udokumentowanie zakupu przedsiębiorca wystawił 3 kwietnia 2017 r. fakturę VAT RR na łączną kwotę 535 zł, w tym 35 zł zryczałtowanego zwrotu podatku. Ponadto nabycie tych produktów rolnych dokumentuje umowa zawarta pomiędzy przedsiębiorcą a rolnikiem ryczałtowym 3 kwietnia 2017 r. Zapłaty kwoty 535 zł wynikającej z faktury przedsiębiorca dokonał na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego 3 kwietnia 2017 r. Produkty te są wykorzystywane do przygotowywania posiłków sprzedawanych klientom w ramach świadczenia usług gastronomicznych. Jak przedsiębiorca powinien rozliczyć zakup tych ziemniaków na gruncie VAT i PIT? Przedsiębiorca jest podatnikiem VAT czynnym (składa deklarację VAT-7). PIT rozlicza podatkiem liniowym. Prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową.

  czytaj więcej

 • Fiskus już szykuje się do kontroli firm z użyciem JPK

  Fiskus już szykuje się do kontroli firm z użyciem JPK

  Resort finansów rozpoczął realizację usługi, która umożliwi elektroniczne sprawdzanie firm. Udostępnił już aplikację służącą wysyłaniu plików we wszystkich strukturach JPK. Proces zakończy się w styczniu 2018 r.

  czytaj więcej

 • Wpływy z VAT ciągle rosną

  Wpływy z VAT ciągle rosną

  Od stycznia fiskus zebrał z podatku 57 mld zł. W kwietniu wzrost wyniósł 17 proc. To na razie informacje nieoficjalne, które uzyskaliśmy z rządowego źródła. Ministerstwo Finansów poda je w ciągu kilku dni.

  czytaj więcej

 • Split payment: Za podzieloną płatność VAT zapłacą banki

  Split payment: Za podzieloną płatność VAT zapłacą banki

  W setki milionów złotych mogą iść koszty dostosowania bankowych systemów informatycznych do nowych rozwiązań.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej