gdzie zarejestrować działalność gospodarczą

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu gdzie zarejestrować działalność gospodarczą. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące gdzie zarejestrować działalność gospodarczą.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Usługa wykonana przez oddział towarzystwa na jego rzecz nie podlega VAT

  Usługa wykonana przez oddział towarzystwa na jego rzecz nie podlega VAT

  Towarzystwo posiada kilkanaście oddziałów w Polsce. Są one samobilansujące (posiadają swój NIP i REGON) i prowadzą własną księgowość, ale nie mają osobowości prawnej. Towarzystwo nie prowadzi działalności gospodarczej, a jedynie działalność statutową. Działa jako organizacja pożytku publicznego. Dotychczas oddział towarzystwa sam podpisywał (podawał własny NIP) umowy z urzędami miast na podstawie pełnomocnictwa z zarządu głównego, a te bezpośrednio na jego konto przekazywały środki pieniężne. Obecnie zarząd główny towarzystwa sam podpisał z urzędem miasta umowę na usługę, która zostanie wykonana przez oddział towarzystwa (zarząd nie jest czynnym podatnikiem VAT). Zarząd wystawi jednostce samorządowej fakturę, a oddziałowi notę uznaniową, przekaże mu też w całości pieniądze. Czy usługa wykonana przez oddział powinna zostać opodatkowana VAT, jeśli jego obrót przekroczy 200 tys. zł?

  czytaj więcej

 • Uszczelnianie podatków. Co już działa, co wejdzie w życie

  Uszczelnianie podatków. Co już działa, co wejdzie w życie

  Najwcześniej zaczęło obowiązywać przesyłanie przez duże firmy ewidencji VAT w jednolitym pliku kontrolnym. Kolejne zmiany posypały się jedna za drugą. Przygotowany przez DGP raport jest zestawieniem tych najważniejszych. Następne duże nowelizacje uszczelniające pobór podatków przed nami. Wcale nie jest ich mniej, co widać po drugiej tabeli, zamieszczonej na stronach B4–B5

  czytaj więcej

 • Jak zaskarżyć uchwałę nieujętą w porządku obrad

  Jak zaskarżyć uchwałę nieujętą w porządku obrad

  Bezpośrednio na zgromadzeniu spółki można zaproponować głosowanie nad konkretną sprawą, jeśli po pierwsze obecni są wszyscy wspólnicy i po drugie żaden przeciwko temu nie zaoponuje.

  czytaj więcej

 • Morawiecki: Obecność JP Morgan to dowód zaufania. Polska umacnia się jako hub bankowy

  Morawiecki: Obecność JP Morgan to dowód zaufania. Polska umacnia się jako hub bankowy

  Decyzja o ulokowaniu w Polsce jednej z siedzib JP Morgan to dowód zaufania do naszej gospodarki - ocenił wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. - JP Morgan widzi w Polsce kapitał ludzki, przygotowany do wyzwań przyszłości - dodał dyrektor zarządzający JP Morgan Steve Cohen.

  czytaj więcej

 • Wpłaty na niezarejestrowane konta będą bardzo kosztowne

  Wpłaty na niezarejestrowane konta będą bardzo kosztowne

  Przedsiębiorca, który zapłaci dostawcy na inny rachunek niż ten, który figuruje w elektronicznym wykazie Ministerstwa Finansów, odpowie solidarnie z nim za VAT nierozliczony z tytułu tej transakcji.

  czytaj więcej

 • Nie można sztucznie łączyć transakcji, aby zaoszczędzić na VAT

  Nie można sztucznie łączyć transakcji, aby zaoszczędzić na VAT

  Zagraniczna spółka, która do Polski dostarcza komponenty swoich produktów i dopiero po ich zmontowaniu przekazuje nabywcy gotowy produkt, musi rozliczyć daninę nad Wisłą – uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji.

  czytaj więcej

 • Jak skutecznie i sensownie usprawnić system podatkowy

  Jak skutecznie i sensownie usprawnić system podatkowy

  Najważniejsze elementy planu uszczelniania podatków już działają i przynoszą efekty, ale przedsiębiorcy chcieliby szerszej dyskusji o wprowadzanych kolejnych – to wnioski z debaty „Uszczelnianie podatków – wyzwanie dla Polski, wyzwanie międzynarodowe”. Resort finansów deklaruje otwartość na postulaty biznesu

  czytaj więcej

 • Biznes optymalizuje podatki szarą strefą

  Biznes optymalizuje podatki szarą strefą

  Najwięcej wyrobów i usług ukrywają przed fiskusem legalnie działające firmy – twierdzi GUS.

  czytaj więcej

 • Dwanaście firm od przekrętów węglowych: Jak do Polski trafił węgiel z Donbasu

  Dwanaście firm od przekrętów węglowych: Jak do Polski trafił węgiel z Donbasu

  Kierowana przez separatystę z Ługańska katowicka spółka Doncoaltrade złamała polskie prawo – ustalił DGP.

  czytaj więcej

 • Nie ma VAT od compensation payment, bo brak świadczeń wzajemnych

  Nie ma VAT od compensation payment, bo brak świadczeń wzajemnych

  Grupa międzynarodowa AS International z siedzibą w Austrii wchodzi w skład wielonarodowych spółek zajmujących się produkcją i sprzedażą urządzeń alarmowych. W Polsce spółka zarejestrowana jest tylko dla celów VAT. Spółka ta pełni funkcję strategiczną i podejmuje wszystkie naczelne decyzje dotyczące pozostałych spółek wchodzących w skład międzynarodowej grupy. Kooperuje z polskimi firmami AS sp. z o.o. SPRZEDAŻ w Kaliszu oraz AS sp. z o.o. PRODUKCJA w Kołobrzegu, które również należą do międzynarodowej grupy AS. Dostawy produktów między spółkami powiązanymi ustalane są w oparciu o ceny transferowe. Sprzedaż produktów przez spółki powiązane do spółki głównej lub do innych firm podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Dodatkowo w spółce dokonywana jest analiza wskaźnikowa rentowności spółek powiązanych. W zależności od wskaźnika rentowności danej spółki powiązanej płaci ona spółce głównej lub otrzymuje od spółki głównej określone kwoty celem zapewnienia rentowności, tzw. compensation payment. Czy kwoty wynikające z compensation payment są opodatkowane VAT?

  czytaj więcej

 • Jakie podatki od wykonania robót budowlanych na rzecz bezpośredniego kontrahenta

  Jakie podatki od wykonania robót budowlanych na rzecz bezpośredniego kontrahenta

  Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny) jest firmą budowlano-montażową. 26 września 2017 r. wykonał i zgłosił do odbioru usługę budowlaną (roboty malarskie, PKWiU 2008 43.34.10.0) na rzecz firmy X (podatnik VAT czynny). Prace polegały na odmalowaniu ścian lokalu użytkowego (biura) firmy X w Gdańsku. Firma X nie refakturuje nabytych usług na rzecz innego podmiotu. Wartość kontraktu wyceniono na kwotę 7000 zł netto. Protokół odbioru prac budowlanych został podpisany 9 października 2017 r. i tego dnia wystawiono fakturę. Jak przedsiębiorca powinien rozliczyć PIT i VAT od wykonanej usługi budowlanej na rzecz firmy X? Podatek VAT i zaliczki na PIT przedsiębiorca rozlicza za okresy miesięczne. PIT rozlicza na zasadach podatku liniowego.

  czytaj więcej

 • Szafarowska: Sankcja za błędny przelew to zbyt surowa kara

  Szafarowska: Sankcja za błędny przelew to zbyt surowa kara

  Wyłączenie z kosztów wydatku o wartości przekraczającej 15 tys. zł w przypadku przelewu na błędne konto to rozwiązanie zbyt daleko idące. Wystarczające powinno być nałożenie na nabywcę solidarnej odpowiedzialności - mówi w wywiadzie dal DGP Marta Szafarowska doradca podatkowy, partner w Gekko Taxens Doradztwo Podatkowe.

  czytaj więcej

 • Jak od 1 października zadbać o ochronę firmowego koloru

  Jak od 1 października zadbać o ochronę firmowego koloru

  OPIS SYTUACJI: Produkty ABC sp. z o.o. wyróżniają się na rynku charakterystycznym kolorem opakowania. Wprawdzie spółka posiada zarejestrowany znak towarowy, ale chciałaby też zastrzec firmowy kolor. Co więcej, ze względu na zwiększenie nakładów na sprzedaż internetową oraz mobilne kanały dystrybucji zarząd pragnie zlecić opracowanie melodii mającej być swoistą wizytówką jej produktów. Prezes spółki słyszała o zmianach w prawie własności przemysłowej oraz rozszerzeniu definicji znaku towarowego. Planuje zatem uzyskanie dodatkowej ochrony także dla tego wyróżnika.

  czytaj więcej

 • Na słupa cudzoziemca już nie sprowadzimy: Koniec z fikcją oświadczeń i wyłudzaniem wiz

  Na słupa cudzoziemca już nie sprowadzimy: Koniec z fikcją oświadczeń i wyłudzaniem wiz

  Od stycznia nastąpi zaostrzenie przepisów dotyczących odmowy wydania zezwoleń na pracę dla obcokrajowców. Celem jest walka z nadużyciami, ale trudniej będą miały wszystkie firmy

  czytaj więcej

 • Kupowanie faktur: Będzie mniej oszustw, za to więcej zwrotów

  Kupowanie faktur: Będzie mniej oszustw, za to więcej zwrotów

  Nie do końca jest prawdą, że paragonu bez NIP nie wymienimy na fakturę z NIP. Zrobimy to, tyle że najpierw oddamy towar, by za moment kupić go jeszcze raz

  czytaj więcej

 • Należyta staranność w VAT przed ETPC. Krawczyk: Wyczerpałem już wszystkie możliwości obrony

  Należyta staranność w VAT przed ETPC. Krawczyk: Wyczerpałem już wszystkie możliwości obrony

  Może jest to bardzo uproszczone spojrzenie, ale głęboko wierzę, że jeżeli państwo chce czegoś od obywatela, to musi mu to napisać. Nie w formie np. listy przesłanek należytej staranności, tylko ustawy - mówi w wywiadzie dla DGP Ireneusz Krawczyk, radca prawny.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej