gdzie zarejestrować działalność gospodarczą

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu gdzie zarejestrować działalność gospodarczą. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące gdzie zarejestrować działalność gospodarczą.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Na pomoc młodym bezrobotnym

  Na pomoc młodym bezrobotnym

  Młodzież, która nie uczy się i nie pracuje, może liczyć na wsparcie z Funduszy Europejskich, które pomoże im wyjść na prostą w dorosłym życiu. Bezrobocie wśród osób młodych jest problemem całej Unii Europejskiej. Szacuje się, że w 2013 roku bez pracy pozostawało blisko 5,7 mln osób poniżej 25. roku życia.

  czytaj więcej

 • GUS: Stopa bezrobocia w kwietniu na poziomie 9,5 proc.

  GUS: Stopa bezrobocia w kwietniu na poziomie 9,5 proc.

  Stopa bezrobocia w Polsce w kwietniu wyniosła 9,5 proc. - podał w środę Główny Urząd Statystyczny. W marcu było to 10 proc.

  czytaj więcej

 • Absurdalny system: Składka zdrowotna jak podatek - im więcej zarabiamy, tym więcej zapłacimy

  Absurdalny system: Składka zdrowotna jak podatek - im więcej zarabiamy, tym więcej zapłacimy

  Ustawodawca nie może się zdecydować, jaki charakter ma składka zdrowotna. W efekcie w przepisach, które ją regulują, panuje kompletny chaos i już nie wiadomo, jaki cel przyświecał ich twórcom. Na wysokość składek narzekają prawie wszyscy. Składka zdrowotna nie jest tu wyjątkiem. Gdy się jednak przyjrzeć przepisom, to okazuje się, że jej wysokość (zdaniem niektórych – zbyt duża, zdaniem innych – bardzo mała w stosunku do otrzymywanych świadczeń) to tylko wierzchołek góry lodowej. Problemem jest cały system jej obliczania i pobierania. Skomplikowany, niezrozumiały, a co najgorsze – karzący za aktywność i przedsiębiorczość.

  czytaj więcej

 • Kto i od kiedy będzie przekazywał JPK

  Kto i od kiedy będzie przekazywał JPK

  Ustawa zmieniająca określa dwie graniczne daty mające znaczenie dla obowiązku przekazywania danych w formie JPK. Istotne w tym kontekście jest także ustalenie statusu danego podatnika na gruncie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

  czytaj więcej

 • Rząd chce od 2017 r. minimalnej stawki godzinowej dla umów-zleceń i samozatrudnionych

  Rząd chce od 2017 r. minimalnej stawki godzinowej dla umów-zleceń i samozatrudnionych

  Wprowadzenie od 2017 r. minimalnej stawki godzinowej w wys. 12 zł brutto dla pracujących na podstawie umowy-zlecenia oraz samozatrudnionych przewiduje projekt noweli ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, który we wtorek rozpatrzy rząd. Obecnie pensja minimalna dotyczy tylko osób zatrudnionych na etat.

  czytaj więcej

 • Prace sezonowe: Czy nowe przepisy utrudnią zatrudnianie cudzoziemców?

  Prace sezonowe: Czy nowe przepisy utrudnią zatrudnianie cudzoziemców?

  KONFRONTACJE DGP: Resort pracy przygotował projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w którym proponuje nowe zasady zatrudniania cudzoziemców do prac sezonowych. Czy akt ten powinien określać wynagrodzenie dla tych obcokrajowców?

  czytaj więcej

 • Sezonowa działalność to też ogrom prawnych problemów

  Sezonowa działalność to też ogrom prawnych problemów

  Okres wakacji pozwala na rozkręcenie sezonowego biznesu. W tym czasie jak grzyby po deszczu powstają lodziarnie, małe przydrożne bary (nierzadko w prowizorycznych warunkach), smażalnie ryb. Intratną inwestycją jest także założenie pola biwakowego lub kempingu. To, że jest to tymczasowa działalność, która prowadzona jest niekiedy zaledwie przez 2-3 miesiące, wcale nie oznacza, iż nie wiążą się z nią określone problemy, równie istotne jak w przypadku działalności całorocznej. Przedstawiamy odpowiedzi na wybrane pytania przedsiębiorców, uwzględniając najnowsze orzecznictwo sądów administracyjnych. Bierzemy też pod uwagę ostatnie zmiany przepisów, a wśród nich m.in. znowelizowane od 16 kwietnia br. rozporządzenie ministra gospodarki i pracy z 19 sierpnia 2004 r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których świadczone są usługi hotelarskie (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 22, poz. 169 ze zm.).

  czytaj więcej

 • Ekspert: Hazard istnieje od zawsze, lepiej by państwo go kontrolowało i na nim zarabiało

  Ekspert: Hazard istnieje od zawsze, lepiej by państwo go kontrolowało i na nim zarabiało

  Hazard zawsze istniał, istnieje i będzie istniał. Albo państwo będzie kontrolowało tę sferę i na niej zarabiało, albo będą to robić inne grupy, także grupy przestępcze. Lepiej więc, jak państwo ma wpływ na ten obszar - mówi PAP ekonomista dr Martin Dahl.

  czytaj więcej

 • Składki należne nawet wtedy, gdy klienci są rodziną

  Składki należne nawet wtedy, gdy klienci są rodziną

  1 kwietnia tego roku zarejestrowałam działalność gospodarczą w zakresie usług kosmetycznych. Poniosłam spore nakłady, ale nie miałam jeszcze żadnych prawdziwych klientów. Nie opłaciłam też składek za ten okres, bo odbiorcami usług byli tylko rodzina i znajomi, którzy płacili mi symboliczne kwoty. Trudno więc w zasadzie mówić, że moja firma naprawdę działa. Ktoś mi jednak powiedział, że dla ZUS nie ma to znaczenia. Czy to prawda?

  czytaj więcej

 • Skoro podatnik składa skargę, to znaczy, że istnieje

  Skoro podatnik składa skargę, to znaczy, że istnieje

  Urząd nie może wykreślić przedsiębiorcy z rejestru czynnych podatników VAT bez zawiadomienia go o tym. Co innego, gdyby podmiot ten nie istniał – orzekł NSA.

  czytaj więcej

 • Brytyjscy prawnicy chcą zarobić na groźbie Brexitu

  Brytyjscy prawnicy chcą zarobić na groźbie Brexitu

  Większość brytyjskich prawników nie chce, aby ich kraj opuścił Unię Europejską. Ale też nie ma nic przeciwko temu, żeby obawy swoich klientów przekuć w dodatkowe zyski.

  czytaj więcej

 • Konfiskata przedsiębiorstwa to ryzyko naruszenia praw innych osób

  Konfiskata przedsiębiorstwa to ryzyko naruszenia praw innych osób

  Prokuratorzy bez entuzjazmu podchodzą do proponowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości rozwiązań dotyczących konfiskaty majątku sprawców przestępstw. Ich zdaniem ustawodawca wprowadza wiele niejasnych i nieprecyzyjnych kryteriów, które mogą zostać uznane za naruszające prawa i wolności obywatelskie.

  czytaj więcej

 • Poradnia ubezpieczeniowa: Kto może wystąpić do ZUS o abolicję zaległości w 2016 roku

  Poradnia ubezpieczeniowa: Kto może wystąpić do ZUS o abolicję zaległości w 2016 roku

  Razem z siostrą przyjęłyśmy spadek po naszym ojcu, który prowadził działalność gospodarczą. Niedawno otrzymałyśmy decyzje ZUS, którymi przeniesiono na nas odpowiedzialność za zadłużenie z tytułu nieopłaconych składek, z którymi ojciec zalegał za lata 2006–2008. Czy istnieje możliwość wystąpienia z wnioskiem o umorzenia takich należności? Czy wystarczy, że taki wniosek złożę tylko ja, czy powinna złożyć go również moja siostra?

  czytaj więcej

 • Najważniejsze regulacje dyrektywy 2014/67/UE istotne dla polskich firm delegujących

  Najważniejsze regulacje dyrektywy 2014/67/UE istotne dla polskich firm delegujących

  Oto najważniejsze regulacje dyrektywy 2014/67/UE istotne dla polskich firm delegujących.

  czytaj więcej

 • Sukcesja w firmach rodzinnych: Rząd szykuje rewolucję, ale część problemów pozostanie

  Sukcesja w firmach rodzinnych: Rząd szykuje rewolucję, ale część problemów pozostanie

  Firma rodzinna, funkcjonująca w formie jednoosobowej działalności gospodarczej wpisanej do CEIDG, przestanie wreszcie umierać wraz ze swoim właścicielem. To jedna z głównych propozycji w pakiecie „100 zmian dla firm”, przedstawionym przez wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego.

  czytaj więcej

 • Poradnia ubezpieczeniowa z 23 czerwca 2016

  Poradnia ubezpieczeniowa z 23 czerwca 2016

  ● Czy uprawniony do wcześniejszej emerytury może otrzymać nauczycielskie świadczenie kompensacyjne● Kto decyduje, czy zdarzenie należy uznać za wypadek przy pracy● Dlaczego nie można zadeklarować preferencyjnej podstawy składek za okres wsteczny● W jaki sposób założenie firmy w trakcie pracy na etacie wpłynie na wysokość zasiłku● Jak członek zarządu może udowodnić, że wniosek o upadłość spółki złożył we właściwym czasie

  czytaj więcej

 • Zawieszenie firmy nie wydłuży prawa przedsiębiorcy do preferencyjnych składek

  Zawieszenie firmy nie wydłuży prawa przedsiębiorcy do preferencyjnych składek

  Niski ZUS można opłacać tylko przez pierwsze 24 miesiące kalendarzowe od założenia działalności. Nie ma znaczenia, czy przez ten czas rzeczywiście była ona prowadzona. Przedsiębiorca, który rozpoczyna wykonywanie działalności gospodarczej, ma prawo do skorzystania z preferencyjnej stawki składek ZUS. Może je odprowadzać od podstawy wymiaru wynoszącej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. Uprawnienie to przysługuje w okresie pierwszych 24 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej.

  czytaj więcej

 • Jak prawidłowo sporządzić pozew w sprawie z zakresu prawa pracy?

  Jak prawidłowo sporządzić pozew w sprawie z zakresu prawa pracy?

  Wnosząc pozew należy dokładnie oznaczyć pozwanego pracodawcę. Jeśli jest to osoba fizyczna, to należy podać jej adres zamieszkania (można go uzyskać w wydziale ewidencji działalności gospodarczej urzędu miasta lub gminy, w której zarejestrowana jest działalność gospodarcza). Warto też podać adres prowadzenia działalności gospodarcze.

  czytaj więcej

 • Sejm: Pakiet paliwowy przyjęty. Pobór VAT będzie uszczelniony

  Sejm: Pakiet paliwowy przyjęty. Pobór VAT będzie uszczelniony

  Sejm jednogłośnie zaakceptował w środę tzw. pakiet paliwowy. Przewiduje on, że importer paliwa z innego kraju UE będzie musiał zapłacić od niego podatek VAT w ciągu 5 dni od momentu sprowadzenia go do Polski.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej