Podatki

5 sierpnia 2017 r.

Okres przedawnienia zobowiązania podatkowego będzie wydłużony, ale jego biegu nie będzie już można zawieszać bez ograniczeń.

3 zmiany dla firm w nowej Ordynacji podatkowej5 sierpnia 2017 r.

We wrześniu 2017 r. opublikowany zostanie projekt nowej Ordynacji podatkowej. Wśród zapowiadanych zmian są m.in. nowe zasady przedawniania zobowiązań podatkowych, wydłużenie czasu na wniesienie odwołania i zażalenia oraz wprowadzenie mediacji podatkowych. Co oznaczają one dla przedsiębiorstw? Wyjaśnia ekspert Ayming Polska.

14 lipca 2017 r.

Na razie nie jest jasne, kiedy podatnik musi podjąć decyzję, wobec których środków trwałych skorzysta z jednorazowej amortyzacji.

Każdy przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z jednorazowej amortyzacji do 100 tys. zł14 lipca 2017 r.

Jest dobra wiadomość dla przedsiębiorców. Już niedługo jednorazowej amortyzacji będą podlegały środki trwałe o łącznej wartości początkowej do 100 tys. zł i nie niższej niż 10 tys. zł rocznie. Natomiast, tak jak obecnie, wartość każdego ze środków będzie musiała być wyższa niż 3,5 tys. zł. Nowe przepisy obejmą każdy środek trwały nabyty od 1 stycznia 2017 r., jak i dokonane od tego dnia wpłaty na poczet kolejnych zakupów. Co to oznacza w praktyce? Przedsiębiorca kupuje np. cztery nowe maszyny o wartości 6 tys. zł każda i trzy urządzenia za 3,3 tys. zł każde. Czy taki zakup spełnia warunki jednorazowej amortyzacji? Cztery zakupione maszyny tak, bo wartość każdej przekracza 3,5 tys. zł (a łączna wartość to 24 tys. zł). Wobec nich podatnik będzie mógł zastosować jednorazową amortyzację. Natomiast z tej preferencji nie skorzysta wobec urządzeń, gdyż wartość każdego jest niższa niż 3,5 tys. zł.

11 października 2016 r.

Praktycznie pewne jest to, że będzie musiała zapłacić podatek dochodowy od sumy uzyskanej przy okazji sprzedaży.

Auto firmowe trudno sprzedać bez dodatkowych kosztów11 października 2016 r.

Pani Joanna od kilkunastu lat prowadzi działalność gospodarczą. Od pięciu lat wykorzystuje w swojej firmie samochód. Wpisała go do ewidencji środków trwałych i amortyzuje. Teraz jednak myśli o sprzedaży auta. Znalazła już kupca, cena wydaje się atrakcyjna, ale jedna wątpliwość nie daje kobiecie spokoju. Co z podatkami? Czy ta transakcja będzie się opłacać? – Słyszałam, że po pięciu latach uniknę problemów z fiskusem – mówi pani Joanna

22 października 2015 r.

Przy zaliczaniu wydatków na naukę do kosztów podatkowych trzeba jednak mieć się na baczności.

Nie wszystkie wydatki na naukę zmniejszą podatek22 października 2015 r.

Jestem przedsiębiorcą działającym w branży informatycznej. Postanowiłem podjąć studia podyplomowe, na których pogłębiłbym swoje umiejętności współpracy z klientami – pisze pan Stanisław. – Podobną decyzję podjęła moja żona, która jako radca prawny chce rozpocząć studia podyplomowe z prawa zamówień publicznych. Czy będziemy mogli odliczyć wydatki na naukę od przychodu – pytają czytelnicy.

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama