statystyki

Próba ugodowa przerwie bieg terminu przedawnienia

autor: Maciej J. Nowak08.03.2016, 07:48; Aktualizacja: 08.03.2016, 08:40
Samo wysłanie do dłużnika wezwania do zapłaty nie przerywa biegu przedawnienia.

Samo wysłanie do dłużnika wezwania do zapłaty nie przerywa biegu przedawnienia.źródło: ShutterStock

Kontrahent nie zapłacił za zamówienie. Przez dłuższy czas czekałem, aż dobrowolnie ureguluje należność. Niedawno wysłałem do niego przedsądowe wezwanie do zapłaty, w którym wskazałem, że jeżeli nie ureguluje zobowiązania – skieruję sprawę do sądu. Moje wezwanie pozostało bez odpowiedzi. Właśnie zauważyłem, że za 10 dni minie termin przedawnienia mojego roszczenia. Co w tej sytuacji powinienem zrobić? Czy fakt skierowania przeze mnie wezwania do zapłaty przerywa bieg przedawnienia?

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

EKSPERT RADZI

Nie. Samo wysłanie do dłużnika wezwania do zapłaty nie przerywa biegu przedawnienia. Może stanowić ewentualny dowód przed sądem na okoliczność występowania wcześniej między stronami sporu, ale nie wpływa w żaden sposób na przedawnienie. To ostatnie przerywa bowiem jedynie uznanie długu przez samego dłużnika. Czyli w przypadku gdyby na wezwanie do zapłaty dłużnik odpisał, że w pełni uznaje dług, ale np. prosi o przedłużenie terminu płatności – okres przedawnienia zostałby przerwany („uznanie niewłaściwe”). Podobnie o przerwanym biegu przedawnienia można byłoby mówić, gdyby strony zawarły specjalne porozumienie, w którym dłużnik uznałby swój dług (jest to określane jako „uznanie właściwe”).


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane