W przypadku niezastosowania się przez odbiorcę - firmę do wprowadzonych stopni zasilania prezes Urzędu Regulacji Energetyki może nałożyć na taki podmiot karę w wysokości do 15 procent przychodu osiągniętego w roku poprzednim.

Fala upałów spowodowała zagrożenie dla utrzymania stabilności pracy krajowego systemu elektroenergetycznego. Na wniosek Polskich Sieci Energetycznych, operatora sieci przesyłowej, odbiorcy energii są zobligowani do przestrzegania wprowadzonych przez PSE ograniczeń w poborze prądu.

Ograniczenia w poborze energii elektrycznej mają być realizowane przez odbiorców stosownie do komunikatów operatora o obowiązujących stopniach zasilania. Komunikaty takie są ogłaszane na stronach internetowych operatorów.

Każda firma, która nie dostosuje się do poleceń PSE może narazić się na karę finansową, wynikającą wprost z przepisów Prawo energetyczne:

Art. 56. 1. Karze pieniężnej podlega ten, kto:
1) nie przestrzega obowiązków wynikających ze współpracy z jednostkami upoważnionymi do dysponowania energią elektryczną i paliwami gazowymi,

19) nie przestrzega warunków i wymagań technicznych korzystania z systemu elektroenergetycznego, procedur postępowania i wymiany informacji, a także nie stosuje się do zasad i obowiązków w zakresie bezpieczeństwa pracy sieci elektroenergetycznej, planów i procedur stosowanych w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej

Aktualne ograniczenia w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej dotyczą dużych odbiorców energii elektrycznej, tj. takich, dla których wielkość mocy umownej określona w umowach ustalona została powyżej 300 kW (gównie przedsiębiorstwa produkcyjne oraz handlowo - usługowe).

- Według naszych szacunków, takich odbiorców, którzy zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów mają stosować się do ograniczeń w poborze – tj. takich, których moc umowna jest większa niż 300 kW – jest około 7 tysięcy – Agnieszka Głośniewska z URE.

Ograniczenia nie dotkną odbiorców w gospodarstwach domowych. Ochronie przed wprowadzanymi ograniczeniami podlegają także:
- szpitale i inne obiekty ratownictwa medycznego;
- obiekty wykorzystywane do obsługi środków masowego przekazu o zasięgu krajowym;
- porty lotnicze;
- obiekty międzynarodowej komunikacji kolejowej;
- obiekty wojskowe, energetyczne oraz inne o strategicznym znaczeniu dla funkcjonowania gospodarki lub państwa, określone w przepisach odrębnych;
- obiekty dysponujące środkami technicznymi służącymi zapobieganiu lub ograniczaniu emisji, negatywnie oddziaływujących na środowisko.
źródło: URE