Taka zasada obowiązuje również, gdy ubezpieczony wykonuje umowę o pracę i zlecenie zawarte z własnym pracodawcą.
Tak postanowił ZUS w decyzji interpretującej przepisy. Wątpliwości przedsiębiorcy wnioskującego o jej wydanie dotyczyły naliczania ubezpieczenia za pracownika zatrudnionego na pół etatu i jednocześnie na umowę-zlecenie. Wystąpił on o wyjaśnienie, czy musi opłacać tę składkę od łącznego przychodu z obu umów, czy odrębnie.
ZUS przypomniał, że umowa-zlecenie zawarta z własnym pracodawcą uważana jest dla celów ubezpieczeń społecznych za umowę o pracę. Dlatego pracodawca w podstawie wymiaru składek na te ubezpieczenia uwzględnia uzyskany przychód z umowy o pracę i ze zlecenia i od łącznej kwoty oblicza składki. Takie zasady wynikają z art. 18 ust. 1 i ust. 1a oraz art. 20 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 121).
Ustalając natomiast podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, uwzględnia się przychód z umowy o pracę i zlecenia po pomniejszeniu go o składki na ubezpieczenia społeczne pobrane ze środków pracownika, ale tylko do wykazania w raporcie ZUS RCA (art. 81 ust. 1 i ust. 6 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.). Natomiast samą składkę zdrowotną oblicza się odrębnie od przychodów z umowy o pracę i z umowy-zlecenia, a następnie po ich zsumowaniu wykazuje w jednym bloku raportu ZUS RCA.
Trzeba bowiem pamiętać, że w myśl art. 82 ust. 1, ust. 2 i ust. 10 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. w przypadku gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, składka jest opłacana z każdego z tych tytułów odrębnie.
Ta sama zasada obowiązuje także w przypadku, gdy w ramach jednego z tytułów ubezpieczony uzyskuje więcej niż jeden przychód. Przy wyliczeniach nie można też zapomnieć o zasadzie, że ubezpieczenie zdrowotne jest opłacane w wysokości nieprzekraczającej kwoty należnej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Gdy jest ona wyższa od zaliczki, składkę obliczoną za poszczególne miesiące obniża się do wysokości zaliczki.
ZUS podkreślił, że sposób obliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne osobno od przychodu z umowy-zlecenia i umowy o pracę ma związek z brzmieniem przywołanego wyżej art. 82 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, ale też w dużej mierze wynika z powiązania tej składki z podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Decyzja oddziału ZUS w Gdańsku z 13 stycznia 2015 r. (DI/100000/43/1509/2014).