Za pieniądze pożyczone w ramach programu „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie II” można stworzyć firmę w dowolnym miejscu kraju
Czy firma musi być w miejscu zameldowania
Anna jest studentką ostatniego roku na kierunku zarządzanie i marketing na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Po ukończeniu studiów chciałaby założyć agencję reklamową w tym mieście. Nie ma tam jednak zameldowania i zastanawia się, czy nie utrudni jej to uzyskania pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej?
Przy ubieganiu się o pożyczkę na założenie firmy decydujące znaczenie ma miejsce, w którym zamierza się prowadzić działalność. Nie jest istotne miejsce zamieszkania, zameldowania ani to, gdzie dana osoba odbywała naukę lub studia. Anna powinna jednak pamiętać o jednym. Z wnioskiem o udzielenie pożyczki musi wystąpić do tego z pośredników finansowych, którego zakres działania obejmuje miejscowość, w której zamierza prowadzić działalność.
Czy można liczyć na preferencje
Benedykt jest ubiegłorocznym absolwentem astronomii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obecnie poszukuje możliwości wsparcia dla planowanej przez siebie działalności gospodarczej. Jest osobą niepełnosprawną i liczy, że zwiększy to jego szanse na uzyskanie pomocy publicznej. Niedawno rozpoczął też nowe studia z zarządzania i przedsiębiorczości. Czy w związku z tym może być uprzywilejowany w dostępie do wsparcia w ramach programu?
Program zakłada, że wszystkie osoby ubiegające się o pożyczki mają równe szanse na ich uzyskanie. Na preferencje nie mogą w tym wypadku liczyć ani niepełnosprawni, ani też osoby studiujące na kolejnym kierunku bądź na kilku jednocześnie.
Czy spłaty można dokonać wcześniej
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu uzyskał pożyczkę na rozpoczęcie działalności z programu „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”. Udało mu się szybko rozkręcić firmę, wobec czego chciałby spłacać wyższe kwoty niż ustalone w harmonogramie zwrotu pożyczki. Czy może spłacać raty w wyższej wysokości?
Nie ma przeszkód, by dokonać wcześniejszej spłaty pożyczki. W takim przypadku przedsiębiorca nie jest też zobowiązany do poniesienia dodatkowych kosztów – beneficjenci programu są zwolnieni z wszelkich opłat i prowizji. Pożyczkobiorca będzie też płacił niższe odsetki, naliczane od wartości kapitału pozostałego do spłaty.
Czy były przedsiębiorca otrzyma wsparcie
Jacek przed rozpoczęciem studiów przez rok prowadził małą firmę remontową. Obecnie kończy naukę i chciałby się ubiegać o wsparcie finansowe ze środków publicznych na założenie nowej działalności gospodarczej. Czy może starać się o pożyczkę z programu?
Jeśli poprzednia działalność gospodarcza została zakończona i od tej chwili upłynęło ponad 12 miesięcy, to nie ma podstaw, by z tego powodu odmówić udzielenia pożyczki. Do wniosku o jej przyznanie trzeba będzie dołączyć oświadczenie o nieprowadzeniu działalności gospodarczej w ostatnim roku.
Czy można uzyskać pożyczkę na wspólny cel
Trzech absolwentów Politechniki Wrocławskiej chciałoby wspólnie założyć firmę informatyczną. Nie mają jednak środków na uruchomienie biznesu. Słyszeli o możliwości uzyskania pożyczki na taki cel ze środków BGK, zastanawiają się jednak, czy mogą postarać się o nią na realizację wspólnego przedsięwzięcia?
Osoby, które chcą zrealizować wspólny pomysł na działalność gospodarczą, mogą się ubiegać o pożyczkę na założenie firmy z programu „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”. Każda z nich powinna jednak złożyć odrębny, indywidualny wniosek o udzielenie pożyczki do instytucji finansowej właściwej dla danego województwa. Jeśli wszyscy zainteresowani absolwenci złożą takie podanie, to każdy z osobna może się ubiegać o maksymalną kwotę pożyczki, czyli prawie 75 tys. zł. W takim przypadku wsparcie finansowe na uruchomienie nowej firmy może wynieść ponad 220 tys. zł. Minusem jest jednak obowiązek pozyskania przez każdego ubiegającego się o pieniądze zabezpieczenia spłaty pożyczki w postaci weksla in blanco oraz poręczenia dwóch osób fizycznych.
Podstawa prawna
Art. 61e–61x ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 674 ze zm.); interpretacja BGK.