statystyki

Czy bilet miesięczny można odliczyć od przychodu?

08.06.2010, 13:12; Aktualizacja: 07.07.2010, 09:25
  • Wyślij
  • Drukuj

Prowadzę od kwietnia małą firmę współpracując z firmą ubezpieczeniową. Prowadzę PKPiR na zasadach ogólnych. Czy mogę potraktować koszt nabycia biletu miesięcznego ZKM jako koszt uzyskania przychodu? Czy mogę go odliczyć od przychodu?



Kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów za wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Aby wydatek został zakwalifikowany jako koszt uzyskania przychodu, musi spełnić następujące warunki:
- wydatek został faktycznie poniesiony,
- między wydatkiem a przychodem istnieje związek przyczynowo – skutkowy, czyli poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu,
- wydatek nie może znajdować się na liście wyżej wymienionego artykułu, stanowiącej katalog wydatków, które nie mogą być do nich zaliczone.

Zatem, jeżeli użytkownik korzysta ze środków komunikacji miejskiej i jest to jego jedyny sposób przemieszczania się po mieście w celu spotkań z klientami, ich pozyskiwaniem, podpisywaniem umów – bilet miesięczny będzie stanowił koszt uzyskania przychodu.
Zaznaczę również, że ZKM wystawia faktury VAT na zakup biletu miesięcznego.

Małgorzata Ćwirko

samodzielna księgowa
MBW TAX & AUDIT Sp. z o.o.

MBW TAX & AUDIT Sp. z o.o. specjalizuje się w usługach w zakresie ksiąg rachunkowych, usług kadrowo-płacowych i doradztwa dla małych i średnich przedsiębiorców z sektora produkcyjnego, usługowego i handlowego, zarówno reprezentujących kapitał polski i zagraniczny oraz usługi w zakresie prowadzenia podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów.  Posiada również szerokie doświadczenie w obsłudze przedsiębiorstw działających w specjalnych strefach ekonomicznych oraz w prowadzeniu księgowości stowarzyszeń, fundacji i rozliczaniu projektów.




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Kancelaria Majchrzak Brandt i Wspólnicy
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 4

  • 1: kw z IP: 87.206.104.* (2012-06-15 19:08)

    A jeśli to nie jest jedyny sposób to co?

  • 2: dorota z IP: 85.222.15.* (2012-06-18 22:15)

    właśnie?

  • 3: Beata z Ursynowa z IP: 89.68.141.* (2013-10-16 07:04)

    Księgowa wprowadza w błąd, mówiąc, że ztm wystawia faktury.

  • 4: Rovan z IP: 95.49.208.* (2014-03-27 18:03)

    Oczywiście, że ZTM wystawia faktury. Każdy sprzedawca ma obowiązek wystawienia faktury na życzenie kupującego. Wyjątkiem są bilety, które pełnia role faktur, ale bilet okresowy takiej roli nie spełnia (nie ma na nim podanej trasy).
    Sam kilka dni temu kupowałem bilet 90 dniowy ZTM i brałem fakturę.

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie