Reklama

31 marca 2017 r.

Producenci produktów i usług, którzy sięgają po szokującą reklamę, liczą, że kiedy zrobi się o niej głośno, zapewni to nośną i prawie bezpłatną kampanię reklamową w niemal wszystkich mediach.

Szokujące skutki szokującej reklamy. Jak nie narazić się na prawne konsekwencje?31 marca 2017 r.

Ostatni głośny skandal z wycofaniem najnowszej reklamy Calvina Kleina z modelką Lulu z figurą nastoletniej dziewczynki w skąpym stroju, szokujące okładki tygodnika „Der Spiegel” (z prezydentem USA Donaldem Trumpem trzymającym odciętą głowę Statuy Wolności) czy magazynu „Charlie Hebdo” (z kanclerz Angelą Merkel z głową Martina Schulza w ręku) – to kolejne odcinki niekończącego się serialu.

25 października 2016 r.

Niezgodna z prawem publikacja w mediach społecznościowych może drogo kosztować przedsiębiorcę.

Niezgodna z prawem publikacja na Facebooku może drogo kosztować 25 października 2016 r.

Niedawno Komisja Etyki Reklamy uznała, że jeden z producentów suplementów diety naruszył kodeks etyki reklamy, publikując na popularnym serwisie społecznościowym reklamę dyskryminującą ze względu na płeć. Producent bronił się, że to nie on prowadzi profil, na którym została zamieszczona reklama, i zatem nie ma wpływu na znajdujące się na stronie internetowej treści; a odpowiada za to administrator profilu – zewnętrzna agencja reklamowa. Komisja nie uznała tych argumentów za przekonujące. Sprawa jeszcze się nie zakończyła, bo od decyzji KER firma złożyła odwołanie. Wcześniej podobny problem pojawił się w związku z bulwersującą reklamą wódki Żytnia Extra. W kwietniu br. Zapadł wyrok, zgodnie z którym pracownica agencji, która zamieściła kontrowersyjną treść w internecie, została ukarana grzywną w wysokości 15 tys. Zł za przedstawienie ofiar ataku ZOMO jako pijaków nieprzytomnych po upojnym wieczorze kawalerskim. W tym konkretnym przypadku sąd uznał, że za reklamę odpowiadała pracownica agencji. Kto więc ponosi odpowiedzialność za dyskryminujące reklamy i komentarze w internecie – firma czy też agencja prowadząca stronę na FB? – pytają przedsiębiorcy.

Galerie

Reklama