statystyki

Żeby nie płacić abonamentu RTV, konieczne jest oświadczenie

autor: Renata Majek25.07.2016, 18:00
Osoby po 75. roku życia są zwolnione z opłat, niektóre jednak muszą potwierdzić to prawo

Osoby po 75. roku życia są zwolnione z opłat, niektóre jednak muszą potwierdzić to prawoźródło: ShutterStock

Urodziłam się w roku 1934, co oznacza, że już dawno ukończyłam 75 lat. Nie rozumiem więc, dlaczego dostałam pismo z urzędu skarbowego informujące o zajęciu części emerytury w związku z niepłaceniem abonamentu RTV za minione pięć lat. Nie przypominam sobie, żebym dostawała jakieś wezwania do zapłaty. Z tego, co wiem, osoby w moim wieku (od momentu ukończenia 75 lat) są zwolnione z płacenia abonamentu – pisze pani Alicja.

Reklama


Osoby, które ukończyły 75 lat, nie muszą opłacać abonamentu i składać oświadczenia uprawniającego do zwolnienia z opłaty abonamentowej. Ubiegłoroczna zmiana przepisów zwolniła je z tego obowiązku, ponieważ Poczta Polska otrzymała dostęp do rejestru PESEL i może sama ustalać wiek abonentów, a co za tym idzie, automatycznie zwalniać ich z opłat. Nie dotyczy to jednak abonentów, którzy 75. urodziny obchodzili przed zmianą przepisów. Datą graniczną jest 9 października 2015 r. Osoby, które ukończyły 75 lat po tej dacie, nie muszą nic robić, starsze, tak jak pani Alicja – powinny złożyć na poczcie oświadczenie, potwierdzające prawo do zwolnienia od opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz przedstawić dowód osobisty. Inaczej zaległości będą nadal rosły.

Tak więc Poczta Polska zachowała się zgodnie z obowiązującym prawem wszczynając za pośrednictwem urzędu skarbowego postępowanie egzekucyjne zmierzające do zajęcia emerytury. Co prawda nakaz powinno poprzedzać zawiadomienie o długu, a następnie upomnienie i dopiero egzekucja zobowiązania przez urząd skarbowy. Zatem pani Alicja musi wystąpić o wyjaśnienie do Poczty Polskiej w Bydgoszczy (kontakt poniżej). To nie koniec formalności. Przepisy zmieniły się, ale samemu trzeba wystąpić o umorzenie lub rozłożenie długu na raty. Uprawniona do umorzenia zaległości w płatności opłat abonamentowych jest wyłącznie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji i to pod warunkiem, że przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe. Wniosek o umorzenie można złożyć osobiście w Kancelarii Biura KRRiT lub drogą pocztową pod adresem: Biuro Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Departament Budżetu i Finansów, skwer kardynała Stefana Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa. Powinien zawierać, oprócz danych personalnych wnioskodawcy, informację o spornej kwocie i okresie, za jaki się ona należy, oraz kilka zdań uzasadniających prośbę.


Pozostało jeszcze 29% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama