Wolność prasy w Unii Europejskiej stoi przed nowymi wyzwaniami, a unijne instytucje nieudolnie jej bronią. Tak w najnowszym raporcie oceniają eksperci Komitetu Ochrony Dziennikarzy. Organizacja wskazuje, że choć Wspólnota wciąż jest uważana za model w kwestii wolności prasy, to nie brakuje zagrożeń, które tę pozycję podkopują.

Zdaniem autorów raportu problemem w Europie są m. in. przepisy pozwalające na karanie dziennikarzy za zniesławienie czy bluźnierstwo, przemoc wobec reporterów, która zdarza się w Bułgarii i we Włoszech oraz masowa inwigilacja ."Ona jest wszechobecna, działania służące walce z terroryzmem ograniczają możliwości dziennikarzy do wykonywania ich zawodu”- powiedział autor raportu Jean-Paul Marthoz.

W ogniu krytyki za naruszanie wolności prasy znalazły się m. in. Węgry, w których media publiczne - jak ocenia Komitet - stały się faktycznie rzecznikami rządu premiera Victora Orbana, a niezależni dziennikarze zostali zmarginalizowani. „Byliśmy naprawdę rozczarowani brakiem stanowczej reakcji ze strony Unii Europejskiej, zwłaszcza państw członkowskich na to, co się dzieje na Węgrzech” - podkreślił Marthoz.

Według autorów raportu, wiarygodność Wspólnoty oraz jej znaczenie na scenie międzynarodowej w dużej mierze zależeć będzie od jej zdolności do obrony podstawowych wartości takich, jak wolność prasy.