sport

Sport – forma aktywności człowieka, mająca na celu doskonalenie jego sił psychofizycznych, indywidualnie lub zbiorowo, według reguł umownych.


 • Wójt podsumuje roczne działania w nowym raporcie

  Wójt podsumuje roczne działania w nowym raporcie

  Od nowej kadencji czeka samorządy dodatkowy obowiązek – przygotowanie corocznego raportu o stanie gminy. Informacje, jakie powinny znaleźć się w tym dokumencie, wskazuje wprowadzająca go ustawa z 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych (Dz.U. z 2018 r. poz. 130). Samorządowcy z mniejszych jednostek do nowego obowiązku podchodzą sceptycznie. Skarżą się na nadmiar już istniejących obowiązków sprawozdawczych i zastanawiają się, komu z nielicznego personelu urzędu będą musieli dołożyć pracy. Tego problemu zdają się nie mieć niektórzy prezydenci miast – twierdzą, że z przygotowaniem raportu dokumentu nie powinno być większych kłopotów. Jednak i oni nie są entuzjastami nowych przepisów. Z kolei eksperci są zdania, że raporty powinny mieć przełożenie na jakość planowania strategicznego i tym samym sprzyjać tworzeniu realistycznych, pragmatycznych i konkretnych uchwał. Obawiają się jednak, że sposób procedowania nad nowymi dokumentami może być przyczynkiem politycznych awantur podczas sesji. Tym bardziej że zgodnie z nowymi przepisami rady gmin mają nie tylko prawo uszczegółowić raport, ale i zwiększyć jego zakres. ⒸⓅ

  czytaj więcej

 • Wynagrodzenia nauczycieli: Pensje w górę, dodatki w dół

  Wynagrodzenia nauczycieli: Pensje w górę, dodatki w dół

  Z jednej strony groźba niższych wynagrodzeń, z drugiej szansa na otwarcie zawodu dla młodych – takie mogą być efekty uproszczenia systemu wynagrodzeń nauczycieli.

  czytaj więcej

 • Zrównoważony rozwój tylko z małym i średnimi uczelniami [DEBATA DGP]

  Zrównoważony rozwój tylko z małym i średnimi uczelniami [DEBATA DGP]

  Czy Konstytucja dla Nauki zapewni zrównoważony rozwój szkolnictwa wyższego? Jak wpłynie na małe i średnie uczelnie? M.in. na takie pytania starali się znaleźć odpowiedzi uczestnicy czwartej debaty o ustawie 2. 0. Została ona zorganizowana wspólnie przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz DGP.

  czytaj więcej

 • Onyszkiewicz: Na szczyt nie wchodzą najlepsi, ale ci, którzy mieli więcej szczęścia [WYWIAD]

  Onyszkiewicz: Na szczyt nie wchodzą najlepsi, ale ci, którzy mieli więcej szczęścia [WYWIAD]

  - To dylemat, czy zostać z kimś, wiedząc, że prawdopodobnie skończy się to również moją śmiercią, czy uciec i się uratować - mówi Janusz Onyszkiewicz w rozmowie z DGP.

  czytaj więcej

 • Bąk: Żółtodzioby i stary wyjadacz

  Bąk: Żółtodzioby i stary wyjadacz

   Pamiętam, jak prawie 20 lat temu Toyota wprowadzała na rynek pierwszą na świecie seryjną hybrydę – priusa. Prezes koncernu z pełną powagą oświadczył wtedy publicznie, że przyszłość motoryzacji należy do tego typu samochodów. Śmiechom nie było końca. Wyglądem auto przypominało obuch młotka, jego wnętrze było równie urodziwe co plastikowa butelka, a osiągi zbliżone do śpiącego leniwca. Z priusa szydzili wszyscy: kierowcy, eksperci, inne koncerny. – Japończycy to idioci. To się nie ma prawa udać – powiedzieli głośno Niemcy i wrócili do udoskonalania diesli.

  czytaj więcej

 • Uczestnicy wyprawy na K2: Wszyscy są w bazie, wieczorem oglądaliśmy skoki

  Uczestnicy wyprawy na K2: Wszyscy są w bazie, wieczorem oglądaliśmy skoki

  "Wszyscy są w bazie, wieczorem oglądaliśmy skoki" - przekazał PAP Krzysztof Wielicki, kierownik narodowej wyprawy na niezdobyty zimą szczyt w Karakorum K2 (8611 m). Plany na niedzielę "ustali" pogoda. "Jutro ma być lepszy dzień" - dodał.

  czytaj więcej

 • Wyprawa na K2: Denis Urubko i Marcin Kaczkan w drodze do pierwszego obozu

  Wyprawa na K2: Denis Urubko i Marcin Kaczkan w drodze do pierwszego obozu

  W niedzielę rano, przy słonecznej pogodzie, kolejny zespół Denis Urubko i Marcin Kaczkan rozpoczął wspinaczkę do obozu pierwszego założonego na wysokości 5950 m - przekazał kierownik narodowej wyprawy na niezdobyty zimą szczyt w Karakorum K2 (8611 m) Krzysztof Wielicki.

  czytaj więcej

 • Kto był na szczycie? Kłamstwa w Himalajach i duch Nanga Parbat [WYWIAD]

  Kto był na szczycie? Kłamstwa w Himalajach i duch Nanga Parbat [WYWIAD]

  - Zdobywanie ośmiotysięczników nie jest zajęciem, które pozwoli nam na wybudowanie willi, lecz może wiązać się później z jakiegoś rodzaju sławą, co przyczyni się do łatwiejszego pozyskania sponsorów, czy środków na kolejne wyprawy. Gra o szczyt jest więc warta świeczki - mówi w rozmowie z GazetaPrawna.pl Dominik Szczepański, dziennikarz zajmujący się himalaizmem.

  czytaj więcej

 • Kiedy stypendium, kiedy zasiłek. Na jaką pomoc może liczyć uczeń z biednej rodziny

  Kiedy stypendium, kiedy zasiłek. Na jaką pomoc może liczyć uczeń z biednej rodziny

  Liczne orzecznictwo sądów administracyjnych i organów nadzoru świadczy o tym, że JST wciąż mają problem z właściwym określeniem treści regulaminów w sprawie pomocy materialnej dla uczniów o charakterze socjalnym.

  czytaj więcej

 • Łotwa potwierdza przyjaźń z Białorusią

  Łotwa potwierdza przyjaźń z Białorusią

  Premier Kučinskis skupi się w Mińsku na tematach gospodarczych.

  czytaj więcej

 • Hrabina Ewa Dzieduszycka. Zapalona globtroterka. „Podróżniczka"

  Hrabina Ewa Dzieduszycka. Zapalona globtroterka. „Podróżniczka"

  Bogatym życiorysem hrabiny Ewy Dzieduszyckiej można by obdzielić co najmniej kilka nietuzinkowych postaci. Miłośniczka górskich wędrówek, zapalona globtroterka i pisarka. W czasach, kiedy wśród podróżników niewiele było kobiet, zwiedziła północną Afrykę, Indie, Palestynę, Grecję, Rumunię. To pierwsza Polka, która udokumentowała swoją podróż do Indii w formie książki (wydanej w 1912 roku).

  czytaj więcej

 • Najlepsze miejsca na tanią podróż w 2018 [TOP 10]

  Najlepsze miejsca na tanią podróż w 2018 [TOP 10]

  Wydawnictwo Lonely Planet specjalizujące się w tematyce podróżniczej opublikowało listę dziesięciu najważniejszych miejsc, które muszą odwiedzić turyści niedysponujący zbyt zasobnym portfelem. Sprawdźcie najlepsze tanie destynacje polecane przez Lonely Planet na 2018 rok.

  czytaj więcej

 • Wszystkie problemy igrzysk

  Wszystkie problemy igrzysk

  Doping, finanse, polityka, nawet zmiany klimatu – czy idea olimpijska przetrwa? Dziś, w piątek, otwarcie XXIII zimowych igrzysk olimpijskich w południowokoreańskim Pjongczangu. Atmosfera sportowego święta będzie trwać do 25 lutego, a wraz z nią dyskusje nad problemami olimpizmu.

  czytaj więcej

 • Duda: Ceremonia otwarcia igrzysk okazją do nieformalnych rozmów przywódców

  Duda: Ceremonia otwarcia igrzysk okazją do nieformalnych rozmów przywódców

  Otwarcie Igrzysk Olimpijskich to okazja do kuluarowych spotkań przywódców, którzy wezmą udział w piątkowej ceremonii - powiedział prezydent Andrzej Duda, który od środy składa wizytę w Korei Płd. Duda będzie rozmawiał w Pjongczangu m.in. z prezydentem Niemiec.

  czytaj więcej

 • Leszek Cichy o wyprawie na K2: Góra dała ostrzeżenie. Nie trzeba kusić losu

  Leszek Cichy o wyprawie na K2: Góra dała ostrzeżenie. Nie trzeba kusić losu

  Góra dała uczestnikom narodowej wyprawy na niezdobyty zimą szczyt K2 (8611 m) ostrzeżenie kamieniami, że albo w ogóle ich nie chce, albo nakazuje zmianę drogi – uważa Leszek Cichy, który zmagał się z nią czterokrotnie.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne