prędkość dźwięku

Prędkość dźwięku w określonym ośrodku – prędkość rozchodzenia się w nim podłużnego zaburzenia mechanicznego.


 • Wiceszef podkomisji smoleńskiej: Drzwi tupolewa wyrwała fala uderzeniowa

  Wiceszef podkomisji smoleńskiej: Drzwi tupolewa wyrwała fala uderzeniowa

  Musiała być fala uderzeniowa, która wyrwała drzwi Tu-154M - powiedział we wtorek wiceszef podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej dr Kazimierz Nowaczyk. Jak dodał, najbardziej prawdopodobną przyczyną katastrofy jest eksplozja.

  czytaj więcej

 • Kodeks dla rowerzystów - poradnik

  Kodeks dla rowerzystów - poradnik

  Nawet jeśli mamy prawo jazdy, kiedy wsiadamy na rower, zapominamy o regułach dotyczących ruchu drogowego. Dlaczego? Bo wydaje nam się, że są one tylko dla kierowców. A to nieprawda.

  czytaj więcej

 • Bąk: W klubie kombinatorów

  Bąk: W klubie kombinatorów

  Najgorszą rzeczą, jaką możecie zrobić, rozglądając się za nowym autem, jest poradzenie się członków fanklubu którejś z marek.

  czytaj więcej

 • Pierwszy z nowych samolotów dla VIP-ów w Warszawie. MON: przywracamy normalność

  Pierwszy z nowych samolotów dla VIP-ów w Warszawie. MON: przywracamy normalność

  Pierwszy z nowych samolotów do przewozu osób na najwyższych państwowych stanowiskach wylądował w środę w Warszawie. Nowe samoloty mają zapewniać bezpieczeństwo i suwerenność – powiedział szef MON Antoni Macierewicz. To przywrócenie normalności – dodał jego zastępca Bartosz Kownacki.

  czytaj więcej

 • Amerykanie i Rosjanie nigdy nie wypowiedzieli sobie oficjalnie wojny. Ale całkiem regularnie do siebie strzelają

  Amerykanie i Rosjanie nigdy nie wypowiedzieli sobie oficjalnie wojny. Ale całkiem regularnie do siebie strzelają

  Amerykanie i Rosjanie nigdy nie wypowiedzieli sobie oficjalnie wojny. Ale gdy znajdą się w powietrzu, to strzelają do siebie całkiem regularnie już od stulecia.

  czytaj więcej

 • Bąk: Sir Range, wyjdziesz za mnie?

  Bąk: Sir Range, wyjdziesz za mnie?

  S UV-y to najbardziej niedorzeczne samochody, jakie kiedykolwiek wymyślono. Nie potrafię zrozumieć, po co ktoś kupuje auto, które ma gabaryty sporej willi, ale wnętrze przeciętnego kombi lub wręcz auta kompaktowego. Komu przydaje się podwyższony prześwit w mieście? Albo napęd na cztery koła, skoro jedynym trudnym terenem, jaki pokonuje, jest krawężnik przed domem? To tak, jakby do koszenia trawy w ogródku kupić kombajn. To po prostu bez sensu.

  czytaj więcej

 • Warszawa nie chce powtórki ze sprawy Igora Stachowiaka. Interwencje strażników miejskich będą nagrywane

  Warszawa nie chce powtórki ze sprawy Igora Stachowiaka. Interwencje strażników miejskich będą nagrywane

  Mimo niejasnych przepisów dotyczących kamer na mundurach stołeczna straż miejska nie chce czekać. Samorządy systemowo reagują na śmierć Igora Stachowiaka, szybciej niż władze centralne

  czytaj więcej

 • Bąk: Lukier oblany czekoladą [Lexus LC500]

  Bąk: Lukier oblany czekoladą [Lexus LC500]

  Słyszeliście kiedyś o firmie Xiaomi? Ja też nie. Aż do pewnego sierpniowego dnia, kiedy w ręce wpadł mi ich nowy produkt – Mi6. Na początku myślałem, że trafia mi się możliwość przetestowania radzieckiego śmigłowca transportowego zaprojektowanego przez Michaiła Leontjewicza Mila, ale okazało się, że chodzi o zwykły smartfon.

  czytaj więcej

 • Bąk: BMW ośmieszyło polityków i ekologów [BMW M760Li xDrive]

  Bąk: BMW ośmieszyło polityków i ekologów [BMW M760Li xDrive]

  Właśnie przeczytałem, że Komisja Europejska chce, aby od 2020 r. wszystkie nowe samochody były wyposażone w aktywne tempomaty i radary, które nie pozwolą nam przekraczać prędkości. Działało będzie to mniej więcej tak: gdy GPS wykryje, że jedziemy za szybko, samochód nas ostrzeże, że powinniśmy zdjąć nogę z gazu. Jeżeli polecenie zignorujemy, maszyna wyhamuje za nas. Brukselscy spece od układania nam życia twierdzą, że to ocali mnóstwo istnień. Świetnie!

  czytaj więcej

 • Biznes to biznes. Amerykanie bez litości nawet dla sojuszników

  Biznes to biznes. Amerykanie bez litości nawet dla sojuszników

  Stany Zjednoczone przez dwa stulecia doskonaliły synergię między interesem narodowego kapitału a polityką zagraniczną państwa, budując tą metodą swą potęgę. Oczywistość tak oczywista, że niezauważalna jedynie w Polsce.

  czytaj więcej

 • Mandaty dla rowerzystów w 2018. Sprawdź, za co możesz zostać ukarany

  Mandaty dla rowerzystów w 2018. Sprawdź, za co możesz zostać ukarany

  Prawo o ruchu drogowym obowiązuje także użytkowników rowerów. Dowiedz się, w jakich sytuacjach dozwolone jest poruszanie się na rowerze po chodniku oraz kiedy możesz zostać ukarany mandatem.

  czytaj więcej

 • Podkomisja smoleńska: Brytyjski ekspert stwierdził eksplozję. Komunikat opublikowano na stronach MON

  Podkomisja smoleńska: Brytyjski ekspert stwierdził eksplozję. Komunikat opublikowano na stronach MON

  Brytyjski ekspert podkomisji smoleńskiej Frank Taylor stwierdził, że w Tu-154, który rozbił się 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku, doszło do wewnętrznej eksplozji - podała podkomisja.

  czytaj więcej

 • Dron pomoże wystawić mandat za smog

  Dron pomoże wystawić mandat za smog

  500 zł – grzywnę w takiej wysokości otrzymał niedawno mieszkaniec Katowic, który palił w domowym piecu odpadami, tym samym istotnie przyczyniając się do powstawania smogu w okolicy. Strażnicy miejscy przy wystawianiu mandatu wspomogli się danymi z... drona. W jaki sposób? Otóż zlokalizowali „z lotu ptaka” źródło pyłu, podlecieli bezzałogowym samolotem do komina domu, pobrali próbkę spalin i wysłali ją do analizy. Przy czym przed wystawieniem mandatu przeprowadzono także zwykłą kontrolę.

  czytaj więcej

 • „Białe plamy” w mniejszych miejscowościach nie sparaliżują wyborów

  „Białe plamy” w mniejszych miejscowościach nie sparaliżują wyborów

  W skrajnej sytuacji prace komisji obwodowej i tak trzeba będzie nagrać, a materiał powiesić na stronie PKW. Jednak dostęp do internetu nie powinien być większym problemem – twierdzą eksperci.

  czytaj więcej

 • Bąk: Nissan, niech cię prąd kopnie! [FELIETON]

  Bąk: Nissan, niech cię prąd kopnie! [FELIETON]

  Mamy wolny rynek, ogromną konkurencję i asortyment wszelkiej maści produktów tak szeroki, że nowo budowane supermarkety muszą mieć wielkość lotniskowców, aby to wszystko pomieścić. A mimo to pewne rzeczy od razu kojarzymy z konkretnymi markami. Weźmy takie dżinsy – obecnie produkuje je mniej więcej milion firm na świecie, ale gdy ktoś pyta mnie o pierwsze skojarzenie, odpowiadam bez wahania: Levi’s. Maszynki do golenia? Oczywiście Gillette! Scyzoryk? Rzecz jasna Victorinox, nie ma innego. Gacie do pływania to Speedo, krem – Nivea, sztućce wyłącznie od Gerlacha, pasta do zębów Colgate, jogurt Danona, ketchup Heinza, majonez musi być Kielecki, a piwo z Żywca.

  czytaj więcej

 • Transport przyszłości: Będzie szybciej i wygodniej?

  Transport przyszłości: Będzie szybciej i wygodniej?

  Podróżowanie, prędkość poruszania się jest coraz dogodniejsza i nowocześniejsza, ale jak będzie wyglądać transport przyszłości?

  czytaj więcej

 • Bąk: Szczęśliwe zakończenie u Christiana Greya [Volkswagen Golf R]

  Bąk: Szczęśliwe zakończenie u Christiana Greya [Volkswagen Golf R]

  Przyznaję, jakiś czas temu z ciekawości sięgnąłem po światowy bestseller, literacką kamasutrę i biblię milionów nowoczesnych kobiet, czyli książkę pt. „Pięćdziesiąt twarzy Greya”. Zacząłem czytać i… przykro mi bardzo, ale nie przebrnąłem nawet przez pierwszy rozdział. Szczerze mówiąc, to nie bardzo nawet wiem, czy ta książka ma w ogóle jakieś rozdziały – po prostu skończyłem mniej więcej na stronie ósmej, po czym wrzuciłem ją do kominka. Gdy żona zapytała, dlaczego to zrobiłem, odparłem, że akcja za wolno się rozkręcała.

  czytaj więcej

 • Bąk: Ewolucja hoduje grubasków [BMW M5]

  Bąk: Ewolucja hoduje grubasków [BMW M5]

  Gdy człowiek zszedł z drzewa, rozpalił ogień, urządził sobie jaskinię i przyciągnął do niej za włosy kobietę, stanął przed dylematem: co by tu zjeść? Wystrugał z patyka coś na kształt dzidy i ruszył polować na ryby. Potem wpadł na pomysł, żeby na końcu patyka przymocować ostry kamień. I ruszył na mamuty. Gdy ganiał za jedzeniem, jego dziewczyna ganiała za dziećmi, które z kolei ganiały za innymi dziećmi. I tak to wszystko pędziło przez tysiąclecia. I dzięki temu było szczupłe, zwinne, lekkie, sprytne.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne