komputer

Komputer (z ang. computer od łac. computare – liczyć, sumować; dawne nazwy używane w Polsce: mózg elektronowy, elektroniczna maszyna cyfrowa, maszyna matematyczna) – maszyna elektroniczna przeznaczona do przetwarzania informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr albo sygnału ciągłego.


 • Wanda Chotomska - mistrzyni poezji dziecięcej

  Wanda Chotomska - mistrzyni poezji dziecięcej

  Autorka setek wierszy i piosenek, pomysłodawczyni dziecięcych programów telewizyjnych, Wanda Chotomska zmarła 2 sierpnia. PAP przypomina wywiad, którego udzieliła serwisowi PAP Life we wrześniu 2015 roku.

  czytaj więcej

 • Eksport, czyli nasz narodowy bohater. Powiedzmy jasno: To kolos na glinianych nogach

  Eksport, czyli nasz narodowy bohater. Powiedzmy jasno: To kolos na glinianych nogach

  Tylko w 2016 r. świat nabył towary znad Wisły o wartości 176 mld euro. Odkąd prowadzone są statystyki, nie mieliśmy takiego wyniku. Cieszą się wszyscy. Biznes, bo zarabia. Ludzie, bo mają pracę. Zanim jednak popadniemy w samozachwyt, warto się zastanowić, czy nasz narodowy bohater faktycznie daje takie powody do zadowolenia. Bo duża wartość eksportu nie świadczy jeszcze o gospodarczej sile. Oprócz tego, ile sprzedajemy, liczy się również to, co produkujemy nad Wisłą, a potem wysyłamy za granicę. A jeśli się temu przyjrzymy, to już nie wygląda tak dobrze.

  czytaj więcej

 • Tak się gra w Mordorze: Lepiej pracujesz? Dostaniesz więcej żetonów

  Tak się gra w Mordorze: Lepiej pracujesz? Dostaniesz więcej żetonów

  Chcemy sprawić, aby ludzie, którzy już trafili do korporacji, byli tam dlatego, że naprawdę chcą gonić za tym króliczkiem. A nie z tego powodu, że ktoś im urządził orwellowski rok 1984.

  czytaj więcej

 • Intensywna terapia eZdrowia: Cyfrowe zdrowie czeka na reanimację

  Intensywna terapia eZdrowia: Cyfrowe zdrowie czeka na reanimację

  Coraz bliżej do ostatecznej, kilka razy przesuwanej daty startu wielkiego systemu cyfryzacji ochrony zdrowia. Rząd ma nowy pomysł na uratowanie projektu: informatyków na godziny.

  czytaj więcej

 • Bez dóbr faktycznie wytworzonych przez sprzedającego nie ma obniżki we wpłatach na PFRON

  Bez dóbr faktycznie wytworzonych przez sprzedającego nie ma obniżki we wpłatach na PFRON

  Uprawnieni do udzielania ulg mają problemy z ustaleniem własnego charakteru produkcji i usług. Trudna do uchwycenia bywa bowiem granica pomiędzy produktem wytworzonym a oferowanym.

  czytaj więcej

 • Ksiądz Adam Marek Pergół: Biedni są wszędzie? Moi biedni byli w Afryce

  Ksiądz Adam Marek Pergół: Biedni są wszędzie? Moi biedni byli w Afryce

  - Doszedłem do wniosku, że w zasadzie całą Afrykę powinien zamknąć sanepid. Nie spełnia żadnych norm. Pamiętam, jak organizowaliśmy w Polsce obozy harcerskie, ile było koło tego zamieszania, a tu żadnych norm i wszyscy żyją - opowiada ksiądz Adam Marek Pergół.

  czytaj więcej

 • Kluby osiedlowe nie zniknęły wraz z Polską Ludową. Wciąż z powodzeniem działają

  Kluby osiedlowe nie zniknęły wraz z Polską Ludową. Wciąż z powodzeniem działają

  Warszawa, połowa 1990 r., jedno z osiedli na Woli. U zbiegu ulic Skierniewickiej i Siedmiogrodzkiej, na tyłach zajezdni tramwajowej stoi niepozorny trzypiętrowy budynek z przyległym pawilonem. Poza mieszkańcami zbierają się tutaj ludzie z całego osiedla. Transformacja ustrojowa dała pole do popisu animatorom działań lokalnych. Ludzie mają zapał, chcą zrobić coś dla wspólnoty. W pawilonie przy Siedmiogrodzkiej 11 powstaje klubokawiarnia, w której Waldemar Czapski, jeden z inicjatorów nowego miejsca, prowadzi warsztaty plastyczne. Ludzie wpadają tam nie tylko porysować, lecz także pogadać o muzyce, obejrzeć wspólnie ambitny film. Klientela szybko zaczyna się krystalizować. – W naszym klubie osiedlowym odbywały się pierwsze zloty fanów The Doors – wspomina Czapski. – Pamiętam, że na tę okazję pożyczyliśmy od kolegi z bloku telewizor Rubin, ale przy próbie odtworzenia kasety VHS poszedł z dymem. Puszczaliśmy też dużo muzyki punkowej i progresywnego rocka.

  czytaj więcej

 • Roettke: Dlaczego Neymar jest wart 222 mln euro?

  Roettke: Dlaczego Neymar jest wart 222 mln euro?

  Tego lata media nie ustawały w spekulacjach o wartości transferu Neymara z Barcelony do PSG. Cena, która pojawiała się w doniesieniach, to 222 mln euro. Rok temu Paul Pogba przeszedł z Juventusu do Manchesteru za 105 mln euro. Komentatorzy, jak co roku, zastanawiają się, czy te kwoty mają jakiekolwiek uzasadnienie. Innym głośnym przejawem tego zjawiska w przestrzeni medialnej było wykupienie w pół godziny biletów na warszawski koncert Eda Sheerana. Koncert odbędzie się za rok.

  czytaj więcej

 • Co zrobić, żeby czas nie przeciekał nam przez palce

  Co zrobić, żeby czas nie przeciekał nam przez palce

  Powiedzmy, że zostało nam 30 lat życia, czyli nieco ponad 260 tys. godzin do śmierci. A teraz przeliczmy godziny na złotówki i zastanówmy się, jak wydatkować tę sumę, której co dzień ubywa o 24 złote. Nie da się więcej zarobić, można tylko mądrze tracić

  czytaj więcej

 • Bąk: Jajecznica z mercedesa

  Bąk: Jajecznica z mercedesa

  Przyznaję się bez bicia. Do ubiegłego tygodnia wyrażenie „urlop na kempingu” stawiałem w jednym rzędzie z „rak trzustki” oraz „porzucona w lesie mina z czasów drugiej wojny światowej urwała mi obie nogi”. Prowadzę dość poukładane życie i nie wyobrażałem sobie wypoczynku wśród przyczep i namiotów porozrzucanych niedbale po całym polu, unoszącego się permanentnie w powietrzu zapachu podwawelskiej zmieszanej z tanim piwem, spoconych, rozwrzeszczanych i utytłanych ziemią dzieci biegających wokół namiotów oraz ciągłych sąsiedzkich rozmów o tym, kto ma dłuższą przyczepę. I wiecie co? Na kempingach dokładnie tak jest. Tyle że już kompletnie mi to nie przeszkadza. Przeciwnie – bardzo mi się spodobało. A wszystko za sprawą Mercedesa Marco Polo.

  czytaj więcej

 • Tragedia w Charlottesville dla prezydentury Trumpa może być przełomowa

  Tragedia w Charlottesville dla prezydentury Trumpa może być przełomowa

  Tragiczne wydarzenia w Charlottesville oraz konflikt z Koreą Północną spadły Donaldowi Trumpowi z nieba. Bo skutecznie przykryły śledztwo w sprawie jego kontaktów z Moskwą

  czytaj więcej

 • Ukraina: Bank centralny ostrzega przed nowymi atakami hakerskimi

  Ukraina: Bank centralny ostrzega przed nowymi atakami hakerskimi

  Narodowy Bank Ukrainy (NBU) poinformował w piątek, iż ostrzegł państwowe i prywatne banki przed nowym złośliwym oprogramowaniem, które atakuje komputery po otwarciu zainfekowanych załączników w wiadomościach e-mail czy plików Word.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne