Cannes

Cannes (prowansalski Canas) – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Alpy Nadmorskie na Lazurowym Wybrzeżu.


 • Lech Majewski o filmie "Dolina Bogów": Zestawiam w nim mitologię Indian z mitem bogactwa [WYWIAD]

  Lech Majewski o filmie "Dolina Bogów": Zestawiam w nim mitologię Indian z mitem bogactwa [WYWIAD]

  -Wielki wódz Nawaho Nation nakazał swoim poddanym żeby zagrali u mnie. Stwierdził, iż jest to dla nich bardzo dobry film, a on nigdy nie widział amerykańskiej produkcji, która pokazywałaby świat z ich perspektywy. Zazwyczaj Indianie przedstawiani są z punktu widzenia białego człowieka. Indianie albo okrążają przeciwników, wydają dziwne dźwięki i strzelają z łuku, albo są torturowani i niesprawiedliwie traktowani. Zawsze jednak obowiązuje perspektywa i logika przyczynowo-skutkowa człowieka okcydentalnego. Ja przyjąłem inny sposób opowiadania, logikę, która znajduje się w ich religii i mitologii - opowiada PAP Lech Majewski o nowym filmie „Dolina Bogów”.

  czytaj więcej

 • Festiwal Nowe Horyzonty bez sponsora tytularnego

  Festiwal Nowe Horyzonty bez sponsora tytularnego

  Firma T-Mobile Polska S.A. po 15 latach zdecydowała się zakończyć współpracę z odbywającym się we Wrocławiu Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Nowe Horyzonty. Wieloletnia współpraca była ewenementem na skalę polską. Rzadko zdarza się, żeby jedna firma była związana z wydarzeniem kulturalnym nieprzerwanie przez tak długi czas.

  czytaj więcej

 • 8. American Film Festival rusza we Wrocławiu

  8. American Film Festival rusza we Wrocławiu

  Projekcja komedii romantycznej "I tak cię kocham" Michaela Showaltera o miłości między Pakistańczykiem a białą dziewczyną, otworzy we wtorek wieczorem 8. American Film Festival we Wrocławiu. Zobaczymy na nim nowe filmy m.in. Darrena Aronofsky'ego, Alexandra Payne'a i Seana Bakera.

  czytaj więcej

 • Wybitne kino i prawa człowieka. Festiwal Watch Docs w kinie Muranów

  Wybitne kino i prawa człowieka. Festiwal Watch Docs w kinie Muranów

  W czwartek 7 grudnia w kinie Muranów rozpocznie się po raz 17. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Festiwal ten łączy – i przybliża publiczności – dwa światy: wybitne kino dokumentalne i jego twórców oraz obrońców praw człowieka. Trwający do 14 grudnia festiwal stanie się więc przestrzenią spotkania, debaty i współpracy, szczególnie cennych właśnie dzisiaj, w czasach globalnego kryzysu praw człowieka. W programie festiwalu znalazły się m.in. filmy z najważniejszych światowych festiwali: Berlinale, Cannes, Sundance i Karlowych Warów. Wstęp na wszystkie filmy jest bezpłatny.

  czytaj więcej

 • W kinach "Łagodna". O wędrówce przez najgłębsze kręgi rosyjskiego piekła

  W kinach "Łagodna". O wędrówce przez najgłębsze kręgi rosyjskiego piekła

  "Łagodna" Siergieja Łoźnicy to opowieść o wędrówce przez najgłębsze kręgi rosyjskiego piekła, w którą udaje się nieustępliwa wobec wszechobecnej korupcji pokorna żona więźnia. Film o walecznej, ale wciąż bezimiennej kobiecie wejdzie w piątek na ekrany kin.

  czytaj więcej

 • Cohen, Wodecki, Reynolds. Artyści, którzy odeszli w ostatnim roku [LISTA]

  Cohen, Wodecki, Reynolds. Artyści, którzy odeszli w ostatnim roku [LISTA]

  Leonard Cohen, George Michael, Debbie Reynolds, Danuta Szaflarska, Wojciech Młynarski, Chuck Berry, Magdalena Abakanowicz, Chris Cornell, Zbigniew Wodecki, Roger Moore, Liu Xiaobo, Jeanne Moreau, Tom Petty. Aktorki i aktorzy, gwiazdy scen i teatrów, pisarze. W ostatnich 12 miesiącach odeszło wielu cenionych artystów światowego formatu.

  czytaj więcej

 • Krótkie sny podczas CinemaForum 2017

  Krótkie sny podczas CinemaForum 2017

  16. edycja festiwalu CinemaForum odbędzie się w dniach 8-12 listopada w Kinotece (Pałac Kultury i Nauki) oraz w kinie Jack's przy ul. Brackiej w Warszawie. CinemaForum od wielu lat prezentuje najlepsze filmy krótkometrażowe z całego świata - prosto z festiwali w Cannes, Berlinale czy Toronto, ale także zaprasza do udziału w warsztatach, spotkaniach i debatach filmowych.

  czytaj więcej

 • David Lynch w Toruniu: Najpierw byłem malarzem, a potem zacząłem malować filmy

  David Lynch w Toruniu: Najpierw byłem malarzem, a potem zacząłem malować filmy

  Najpierw byłem malarzem, a potem zacząłem malować filmy. Lubię historie, w których można znaleźć coś konkretnego - powiedział w Toruniu amerykański reżyser filmowy David Lynch, który w niedzielę otworzył w Centrum Sztuki Współczesnej wystawę swoich prac plastycznych.

  czytaj więcej

 • Festiwal filmów krótkometrażowych "Żubroffka". Jakie filmy zobaczymy w Białymstoku?

  Festiwal filmów krótkometrażowych "Żubroffka". Jakie filmy zobaczymy w Białymstoku?

  Konkurs filmów, pokazy krótkich metraży z różnych części świata, panele dyskusyjne, koncerty i wystawy złożą się na 12. edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych "Żubroffka" w Białymstoku. Impreza odbędzie się w dniach 6-10 grudnia.

  czytaj więcej

 • Do kin wchodzą: "Manifesto" z Cate Blanchett i "Najlepszy" Łukasza Palkowskiego

  Do kin wchodzą: "Manifesto" z Cate Blanchett i "Najlepszy" Łukasza Palkowskiego

  "Manifesto" - aktorski master class Cate Blanchett, "Najlepszy" Łukasza Palkowskiego o Ironmanie Jerzym Górskim oraz polsko-izraelska "Droga Aszera" Matana Yaira - to filmy, które w piątek wejdą na ekrany polskich kin.

  czytaj więcej

 • Chyra z nagrodą Forum Kina Europejskiego

  Chyra z nagrodą Forum Kina Europejskiego

  Aktor i reżyser Andrzej Chyra otrzyma statuetkę Złotego Glana - nagrodę przyznawaną w ramach 22. Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik prasowy Forum Artur Zaborski. Tegoroczna impreza rozpocznie się w czwartek i potrwa do 2 grudnia.

  czytaj więcej

 • „Ryzyko”: Kontrowersyjny dokument o szefie WikiLeaks

  „Ryzyko”: Kontrowersyjny dokument o szefie WikiLeaks

  We wtorek 28 listopada o 12:00 w kinie w U–jazdowskim odbędzie się konferencja prasowa 17. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie, połączona z pokazem kontrowersyjnego filmu pt. „Ryzyko” w reż. Laury Poitras o szefie WikiLeaks Julianie Assange’u – dokumentu na tyle szczerego, że kontestowanego przez samego głównego bohatera.

  czytaj więcej

 • Adwokat w roli głównej. Przegląd Kina Prawniczego rusza 7 grudnia [FILMY]

  Adwokat w roli głównej. Przegląd Kina Prawniczego rusza 7 grudnia [FILMY]

  Od 7 do 14 grudnia Naczelna Rada Adwokacka zaprasza po raz szósty na Przegląd Kina Prawniczego "Adwokat w roli głównej" – tym razem w zupełnie nowej, dokumentalnej odsłonie. Oto lista filmów.

  czytaj więcej

 • Zbigniew Dowgiałło, autor "Smoleńska": W poważnych muzeach rządzą lewacy

  Zbigniew Dowgiałło, autor "Smoleńska": W poważnych muzeach rządzą lewacy

  Może jeszcze raz próbować pisać listy do dyrektorów tych muzeów, ale nie wiem, czy to przyniesie jakiś rezultat - mówi Zbigniew Dowgiałło, autor obrazu "Smoleńsk". W rozmowie z Magdaleną Rigamonti artysta zauważa, że nikt nie chce wystawiać jego dzieł. Ani "Smoleńska", ani "Ukrzyżowania" z krzyżem z Krakowskiego Przedmieścia. - Z powodów politycznych - wyjaśnia.

  czytaj więcej

 • Świąteczna TV, czyli klasyki i premiery

  Świąteczna TV, czyli klasyki i premiery

  TV | Telewizyjne menu na Święta Bożego Narodzenia ma sporo propozycji wartych obejrzenia. Na małym ekranie w świąteczne wieczory pojawią się produkcje w zdecydowanej większości już znane choć nie zabraknie także kilku nowości. Fani perypetii małego Kevina oczywiście i w tym roku będą nasyceni.

  czytaj więcej

 • Cate Blanchett stanie na czele jury 71. Festiwalu w Cannes

  Cate Blanchett stanie na czele jury 71. Festiwalu w Cannes

  Dwukrotna laureatka Oscara Cate Blanchett będzie przewodniczyć jury tegorocznej, 71. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes - ogłosili w czwartek organizatorzy. Australijska aktorka to 12. kobieta na czele jury w historii festiwalu.

  czytaj więcej

 • Penelope Cruz otrzyma honorowego Cezara

  Penelope Cruz otrzyma honorowego Cezara

  Honorowego Cezara za całokształt twórczości otrzyma w tym roku hiszpańska aktorka Penelope Cruz - poinformowała w poniedziałek francuska Akademia Sztuki i Techniki Filmowej. Wręczenie statuetki odbędzie się 2 marca w Paryżu na 43. gali rozdania tych nagród.

  czytaj więcej

 • Wygraj i pokaż swój film w Cannes. Nespresso Talents czeka na zgłoszenia

  Wygraj i pokaż swój film w Cannes. Nespresso Talents czeka na zgłoszenia

  Nespresso po raz trzeci organizuje konkurs filmowy Nespresso Talents, w tym roku na temat: The Difference She Makes. Od 8 lutego do 25 marca każdy, kto interesuje się filmem i zna kobietę, która robi niesamowite rzeczy może zgłosić swój film na stronie konkursu (link). Nagroda główna to 5000 Euro i wyjazd na Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne