auto

Autobus – pojazd samochodowy napędzany silnikiem spalinowym lub hybrydowym oraz fabrycznie wyposażony w więcej niż 9 miejsc (według polskich przepisów), łącznie z miejscem dla kierowcy. Autobus przystosowany jest do przewozu pasażerów i ich bagażu. Może mieć jeden lub dwa pokłady, może ciągnąć przyczepę bagażową.


 • Co ma BMW do wiatraków. "Polska nie jest już naszym priorytetem"

  Co ma BMW do wiatraków. "Polska nie jest już naszym priorytetem"

  Udziałowcy niemieckiego koncernu stracili miliony na OZE i nie sfinansują infrastruktury do ładowania e-aut nad Wisłą.

  czytaj więcej

 • Okresowe badania pojazdów: Rząd znowu nie zdążył wdrożyć dyrektywy

  Okresowe badania pojazdów: Rząd znowu nie zdążył wdrożyć dyrektywy

  Przepisy wdrażające dyrektywę w sprawie okresowych badań pojazdów powinny być uchwalone w ubiegłym roku i zacząć obowiązywać od maja 2018 r. Tymczasem projekt nawet nie trafił jeszcze do Sejmu.

  czytaj więcej

 • Wymiana samochodów nauki jazdy jest poza VAT

  Wymiana samochodów nauki jazdy jest poza VAT

  Ośrodek ruchu drogowego działa jak organ władzy, gdy sprzedaje zużyte pojazdy w ramach transakcji wiązanej z dilerem samochodów – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

  czytaj więcej

 • Bąk: Żółtodzioby i stary wyjadacz

  Bąk: Żółtodzioby i stary wyjadacz

   Pamiętam, jak prawie 20 lat temu Toyota wprowadzała na rynek pierwszą na świecie seryjną hybrydę – priusa. Prezes koncernu z pełną powagą oświadczył wtedy publicznie, że przyszłość motoryzacji należy do tego typu samochodów. Śmiechom nie było końca. Wyglądem auto przypominało obuch młotka, jego wnętrze było równie urodziwe co plastikowa butelka, a osiągi zbliżone do śpiącego leniwca. Z priusa szydzili wszyscy: kierowcy, eksperci, inne koncerny. – Japończycy to idioci. To się nie ma prawa udać – powiedzieli głośno Niemcy i wrócili do udoskonalania diesli.

  czytaj więcej

 • Szahaj: Rower a niechęć do kapitalizmu

  Szahaj: Rower a niechęć do kapitalizmu

  Nie lubię hummerów. I nie znoszę SUV-ów. Po prostu nie przepadam za autami, które gabarytami przypominają czołgi. Lubię za to rowery. Ale nie chodzi w tym tekście o moje sympatie czy antypatie, lecz o stan polskiego społeczeństwa oraz kultury. Pretekstem do jego napisania stały się badania, które przeprowadzono na zlecenie „Gazety Wyborczej”. Okazało się, że większość mieszkańców miast życzy sobie ograniczenia w nich ruchu samochodowego oraz bardzo życzliwie odnosi się do budowy ścieżek rowerowych.

  czytaj więcej

 • Wielkopolskie: Areszt dla Łotysza w związku ze spowodowaniem katastrofy na autostradzie A2

  Wielkopolskie: Areszt dla Łotysza w związku ze spowodowaniem katastrofy na autostradzie A2

  Sąd zdecydował w sobotę o zastosowaniu trzymiesięcznego aresztu tymczasowego dla 54-letniego Romansa M., który w czwartek na autostradzie A2 w Wielkopolsce wjechał nietrzeźwy ciężarówką w auta stojące przed punktem poboru opłat.

  czytaj więcej

 • Rząd nie będzie budować stacji diagnostycznych

  Rząd nie będzie budować stacji diagnostycznych

  Ministerstwo Infrastruktury rezygnuje z koncepcji tworzenia Centrów Badań Transportowego Dozoru Technicznego. – Zgodnie z przyjętymi założeniami nowe zadania z zakresu przeprowadzania badań technicznych pojazdów dyrektor TDT będzie wykonywał w ramach komercyjnych stacji kontroli pojazdów. Ma to na celu zapewnienie szerszej dostępności obywateli do badań technicznych będących w kompetencji dyrektora TDT – informuje Szymon Huptyś, rzecznik prasowy resortu.

  czytaj więcej

 • Zaremba o polskim samochodzie elektrycznym: Nie powinniśmy się porównywać z Teslą [WYWIAD]

  Zaremba o polskim samochodzie elektrycznym: Nie powinniśmy się porównywać z Teslą [WYWIAD]

  - Koszty budowy fabryki, w której możliwa będzie produkcja wielkoseryjna elektrycznego auta, zaczynają się od miliarda złotych. Nikt nie zainwestuje środków w przedsięwzięcie, które będzie niedochodowe - mówi w wywiadzie dla DGP Piotr Zaremba, dyrektor zarządzający ElectroMobility Poland.

  czytaj więcej

 • Na poprawę jakości powietrza potrzeba czasu i wielkich pieniędzy

  Na poprawę jakości powietrza potrzeba czasu i wielkich pieniędzy

  Poprawa jakości powietrza w Polsce wymaga współpracy rządu, samorządów i społeczeństwa. Rządowe programy i przyjęte ustawy nie dadzą efektów od razu, ale oznaczają działania rozłożone na przynajmniej kilka lat.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne