Ubezpieczenia

24 lipca 2018 r.

Wydaje się, że uwzględnienie dorobku Trybunału Sprawiedliwości – zapewne prędzej czy później nieuchronne – może w przyszłości spowodować korektę dotychczasowej linii orzeczniczej. A jeśli tak się stanie, znacznie większy niż dotychczas nacisk będzie kładziony na to, czy w momencie powstania szkody główna funkcja pojazdu polegała na wykorzystaniu go w charakterze środka transportu.

OC: Kiedy postój może oznaczać ruch [ANALIZA]24 lipca 2018 r.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych obejmuje swym zakresem szkody wyrządzone w związku z ruchem pojazdu, w granicach odpowiedzialności jego posiadacza lub kierującego. Pojęcie ruchu pojazdu, nawiązujące do określenia użytego w art. 436 par. 1 kodeksu cywilnego, zwyczajowo jest rozumiane bardzo szeroko. W dodatku jest ono rozszerzane na gruncie ustawy regulującej ubezpieczenia obowiązkowe. Ma to swoje istotne reperkusje, co niedawno potwierdził Sąd Najwyższy.

21 lutego 2018 r.

Resort finansów uważa, że „bezpośrednie działania z zakresu ochrony środowiska, w tym związane z ograniczeniem smogu, pozostają poza jego właściwością”.

Pojazdy na gaz z wyższą składką21 lutego 2018 r.

Właściciel auta z instalacją LPG może zapłacić za polisę OC więcej, niż gdyby chciał ubezpieczyć taki sam samochód napędzany benzyną. Wynika tak z odpowiedzi ministra finansów na interpelację poselską Mirosławy Nykiel (PO).

3 lutego 2018 r.

Brak wypłaty większej kwoty zakład ubezpieczeniowy uzasadnia tym, że auto nie zostało naprawione i nie przedstawiono faktur na tę okoliczność

Wypłata z OC sprawcy nie zależy od naprawy uszkodzonego pojazdu3 lutego 2018 r.

Kierowca jednego z moich firmowych aut miał kolizję, ale z nie swojej winy. Policja uznała, że może być świadkiem. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie w wysokości ok. 8 tys. zł z OC sprawcy. Problem w tym, że rzeczoznawca wycenił szkodę na 13 tys. zł, a sprzedałem auto bez naprawy, bo w firmie liczy się czas i nie mogłem na nią czekać 1–2 miesiące. Czy jest szansa na odzyskanie różnicy, czyli 5 tys. zł? Ubezpieczyciel uważa, że nie ma podstaw do jej wypłaty, bo nie naprawiłem auta i nie przedstawiłem potwierdzających to faktur.

Galerie