Kredyty

15 maja 2017 r.

Średnio przestępca, który wejdzie w posiadanie cudzych danych tożsamości próbuje wyłudzić kwotę blisko 30 tys. złotych

Bycie „słupem” surowo karane. Możesz nim zostać nieświadomie15 maja 2017 r.

Choć wydaje się, że własna tożsamość jest bezcenna, to obietnica łatwych pieniędzy może być na tyle kusząca, że są osoby, które decydują się na jej sprzedaż. Udostępniają swoje dane tożsamości ludziom wyłudzającym kredyty. Zostają tzw. słupami, wchodząc tym samym we współpracę z przestępcą. Sprzedawanie danych osobowych to przestępstwo w białych rękawiczkach, ale kara za współudział może wynieść nawet 8 lat pozbawienia wolności.

4 maja 2017 r.

Innego zdania był rzecznik generalny TSUE, do którego ostatecznie sprawa trafiła

Rzecznik generalny TSUE nieprzychylny frankowiczom4 maja 2017 r.

Obciążenie ryzykiem kursowym konsumenta samo w sobie nie powoduje znaczącej nierównowagi stron umowy o kredyt. A to dlatego, że bank nie ma wpływu na kurs wymiany waluty. Taką tezę postawił rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE w wydanej ostatnio opinii (sprawa C-186/16).

5 kwietnia 2017 r.

Uchwała SN powinna mieć znaczenie również dla pozostałych kredytobiorców. Sformułowane przez rzecznika pytanie jest bowiem na tyle ogólne, że konsekwencje orzeczenia będzie należało uznać za dotyczące ogółu osób zapożyczonych w bankach.

Rzecznik finansowy znowu staje po stronie frankowiczów5 kwietnia 2017 r.

Czy nieprecyzyjne postanowienie umowne w kontrakcie między bankiem i konsumentem musi doprowadzić do poszkodowania tego drugiego, by zostało uznane za niedozwolone? A może do zakwestionowania części umowy wystarczy to, że obowiązki kredytodawcy są ujęte w trudny do zweryfikowania sposób? Na te pytania odpowie w ciągu kilku miesięcy Sąd Najwyższy. Wniosek do niego o podjęcie uchwały złożyła w poniedziałek Aleksandra Wiktorow, rzecznik finansowy.

31 marca 2017 r.

Jak przekonują eksperci, w większości przypadków pociągniecie do odpowiedzialności – zwłaszcza „płotek”, czyli szeregowych pracowników i współpracowników

Kredyty frankowe na celowniku ABW. Przełomowe śledztwo czy polityczna ustawka31 marca 2017 r.

 W ostatnich tygodniach w mediach aż wrzało od informacji o tym, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego bierze się za banki udzielające kredytów frankowych. Śledczy badają, czy przy zawieraniu umów kredytowych indeksowanych lub denominowanych w walucie obcej klienci nie byli wprowadzani w błąd co do możliwego wzrostu kursu walutowego i całkowitego kosztu kredytu.

28 marca 2017 r.

W myśl ustawy banki będą miały obowiązek oferowania restrukturyzacji kredytu, gdy kredytobiorca będzie miał kłopot ze spłatą.

ZBP: Ustawa o kredycie hipotecznym to dobry krok 28 marca 2017 r.

Przyjęta ostatnio przez parlament ustawa o kredycie hipotecznym, to krok w dobrym kierunku - uważają przedstawiciele Związku Banków Polskich (ZBP). "Jesteśmy przekonani, że te nowe rozwiązania wpłyną pozytywnie na akcję kredytową" - powiedział we wtorek wiceprezes ZBP Jerzy Bańka.

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama