Kredyty

6 grudnia 2017 r.

Ustawa powinna zlikwidować też problem dokumentów kolekcjonerskich.

Wyłudzenie kredytu będzie mniej prawdopodobne6 grudnia 2017 r.

Lepsze zabezpieczenie dokumentów przed sfałszowaniem – to główny cel przyjętego wczoraj przez rząd projektu ustawy o dokumentach publicznych. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które przygotowało nowe rozwiązania, przyznaje, że jest wiele do poprawy. Rokrocznie popełnianych jest ponad 60 tys. przestępstw przeciwko dokumentom. Tracą na tym ludzie, którym kradnie się tożsamość, i instytucje finansowe – najczęściej firmy pożyczkowe. Część z nich próbuje wyegzekwować zwrot pożyczki od oszukanej osoby, która formalnie ją wzięła. Wiele odpuszcza.

5 grudnia 2017 r.

Składanie tzw. łańcucha zażaleń nie będzie tamowało rozprawy. Zostaną one rozpatrzone dopiero w postępowaniu apelacyjnym

Ważne zmiany dla frankowiczów5 grudnia 2017 r.

- Tak właśnie, z perspektywy kredytobiorców, którzy już prowadzą spór sądowy z bankiem lub dopiero zamierzają go rozpocząć, można określić wiele rozwiązań zawartych w projekcie nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego. Można nawet zaryzykować twierdzenie, iż mogą one przyczynić się do większej dostępności drogi sądowej dla frankowiczów - wyjaśnia Jacek Zandecki, radca prawny specjalizujący się w postępowaniach sądowych przeciwko bankom, kancelaria radcy prawnego Jacek Zandecki.

28 listopada 2017 r.

W praktyce konsumenci polskich banków byli masowo wprowadzani w błąd co do ryzyka związanego z oferowanym produktem.

Frankowiczów oszukano: Szli do banku, a trafili do kasyna28 listopada 2017 r.

Liczne procesy o kredyty powiązane z kursem waluty obcej, w tym zwłaszcza CHF, ujawniają coraz większą liczbę danych o nieuczciwym postępowaniu banków. Banki zachwalając korzystniejsze kredyty „frankowe”, tańsze w spłacie ze względu na niższe oprocentowanie, celowo bagatelizowały lub milczały na temat ryzyka walutowego, które mogło doprowadzić – a w wielu przypadkach doprowadziło – nawet do bankructwa kredytobiorców.

7 listopada 2017 r.

Trybunał podkreślił, że bank musi przedstawić ewentualne wahania kursów wymiany i ryzyko wiążące się z zaciągnięciem kredytu w walucie obcej zwłaszcza w przypadku, gdy konsument będący kredytobiorcą nie uzyskuje dochodów w tej walucie.

Nowa podstawa roszczeń frankowiczów7 listopada 2017 r.

Pod koniec października media obiegła informacja o wygranej kredytobiorcy przed Sądem Okręgowym w Warszawie, który nakazał bankowi zwrot przeszło 2 milionów złotych klientowi, uznając, że zawarta umowa była nieważna. Wspomniany wyrok jest co prawda nieprawomocny, ale już teraz nasuwa się pytanie, czy otwiera on drogę do kolejnych skutecznych powództw frankowiczów opartych na innego rodzaju podstawie prawnej niż w większości dotychczasowych spraw. Jeszcze większe zainteresowanie niż zasądzona w tym postępowaniu znaczna kwota budzić powinna argumentacja prawna, która doprowadziła sąd do wydania rozstrzygnięcia.

26 października 2017 r.

Jeśli nowy prezydencki projekt pomocy zadłużonym w szwajcarskiej walucie zyska akceptację posłów (a póki co wszystko wskazuje na to, że tak się stanie), będzie to miało wpływ na los innych inicjatyw, które są w Sejmie

KNF ustala, kto pomoże frankowiczom26 października 2017 r.

Komisja sonduje, które banki bez trudu udźwigną koszt prezydenckiego projektu, a które mogą mieć z tym problemy. Z nieoficjalnych informacji DGP wynika, że jej przewodniczący Marek Chrzanowski zaprasza bankowców na indywidualne spotkania, na których ma się dowiedzieć, jak pomysły prezydenta wpłyną na ich biznes.

Galerie

Reklama