statystyki

Emeryci rzuceni na żer oszustom

autor: Patryk Słowik23.02.2016, 07:26; Aktualizacja: 23.02.2016, 08:18
senior, smutek

Projektodawca chciał więc ucywilizować rynek. W tym celu miał on zostać poddany nadzorowi KNF oraz wprowadzone miały zostać wymogi dla biznesu oferującego dożywotnie świadczenie pieniężne.źródło: ShutterStock

Projekt ustawy o dożywotnim świadczeniu pieniężnym, przygotowywany przez kilkadziesiąt miesięcy, właśnie wylądował w koszu. Nie działa też ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym

Reklama


Reklama


 „Przyjęcie ustawy o dożywotnim świadczeniu pieniężnym przełoży się na poprawę losu setek tysięcy emerytów, którzy będą mogli z poszanowaniem ich praw zyskać dodatkowe środki pieniężne w zamian za przeniesienie własności nieruchomości na profesjonalny podmiot, który będzie podlegał nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego” – tak potrzebę przyjęcia regulacji argumentowało jeszcze rok temu Ministerstwo Gospodarki. Odpowiedzialny za projekt wiceminister Mariusz Haładyj został wiceministrem rozwoju w nowym rządzie. Ale wraz z Haładyjem nie przetrwał projekt. Ustawa o dożywotnim świadczeniu pieniężnym trafiła właśnie do kosza.

Negatywne skutki

Ustawa miała uregulować umowy przenoszące na przedsiębiorców własność prywatnych nieruchomości w zamian za wypłacane aż do śmierci comiesięczne świadczenie pieniężne i prawo zamieszkiwania w sprzedawanym lokalu lub budynku. Obecnie tego typu oferta oparta jest na przepisach kodeksu cywilnego dotyczących renty oraz dożywocia (art. 903–916 k.c.). Wymyślono je jednak dla relacji między osobami bliskimi, a nie na potrzeby biznesu.

Rynek poza kontrolą

Rynek poza kontrolą

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Projektodawca chciał więc ucywilizować rynek. W tym celu miał on zostać poddany nadzorowi KNF oraz wprowadzone miały zostać wymogi dla biznesu oferującego dożywotnie świadczenie pieniężne. Planowano, by oferować swoje usługi emerytom mogli jedynie przedsiębiorcy funkcjonujący w postaci spółek akcyjnych i z kapitałem w wysokości co najmniej 2 mln euro. Chodziło przede wszystkim o to, by organy państwa wiedziały, kto zawiera umowy ze starszymi ludźmi. Obecnie jest bowiem tak, że znaczna część rynku należy do bliżej niezidentyfikowanych podmiotów, które oszukują ludzi.

– Brak regulacji prawnej w tym zakresie może pociągnąć za sobą daleko idące negatywne skutki dla dożywotników – wskazuje mecenas Adrianna Gumowska z kancelarii Lach Janas Paśko Biernat. I wyjaśnia, jak wygląda rynek w praktyce. Z jednej strony mamy do czynienia z podmiotami profesjonalnie zajmującymi się tego rodzaju działalnością, które same domagają się uregulowania powyższej materii, aby zwiększyć swoją wiarygodność. Z drugiej zaś mamy podmioty stosujące nieuczciwe praktyki.

Najczęściej wykorzystywana jest niewiedza starszych osób i drastycznie zaniżana wartość nieruchomości. Zdarzają się także przypadki niewypłacalności firm. W takiej sytuacji emeryt może iść do sądu, aby odzyskać nieruchomość, i z dużym prawdopodobieństwem wygra. Tyle że najczęściej zajmuje to wiele lat.

Nieuczciwość na rynku

Sama branża dostrzega problemy związane z brakiem przepisów. – Ustawa stworzyłaby warunki systemowego rozwiązania dla wielu osób starszych, których emerytury są niewystarczające, i byłaby dodatkowym gwarantem bezpieczeństwa zawieranych umów. Duża część emerytów nie wie o produkcie, jakim jest renta dożywotnia. A część się go obawia, gdyż nie są sami w stanie ocenić bezpieczeństwa zawieranych umów – komentuje Katarzyna Brzeska-Miksa, prezes funduszu hipotecznego Familia.

Paradoksalnie w ocenie ekspertów lepiej by się stało, gdyby ustawodawca w ogóle nie podjął prac nad ustawą, niż gdy je rozpoczął, ale nie dokończył. Zwraca na to uwagę dyrektor generalny Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych Andrzej Roter. Wskazuje on, że wiele szkody sektorowi przyniosły zapowiedzi wprowadzenia rychłej regulacji. Klienci bowiem przez wiele miesięcy wstrzymywali się z zawieraniem umów, licząc, że po wejściu w życie ustawy warunki im oferowane będą korzystniejsze.

Ustawodawca w ramach pomocy osobom starszym w zapewnieniu środków finansowych na starość oprócz ustawy o dożywotnim świadczeniu pieniężnym podjął prace nad ustawą o odwróconym kredycie hipotecznym. Teoretycznie efekt jest lepszy. Obowiązuje ona od 15 grudnia 2014 r. (Dz.U. z 2014 r. poz. 1585). W ciągu 14 miesięcy żaden bank jednak nie przygotował oferty dla klientów. Przyjęto bowiem skrajnie korzystne przepisy dla klientów, zaś niekorzystne dla przedsiębiorców.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Aga (2016-02-23 10:52) Odpowiedz 171

  I bardzo dobrze że starsi ludzie się obawiają!!!! Fundusz Familia bardzo zaniza wycenę nieruchomości, prawie o połowę!!!!! A rentę dla 80 latka ustala tak jakby człowiek miał żyć 20 lat!!!!! OSZUSTWO i WYZYSK!!!!!

  Pokaż odpowiedzi (3)
 • Patologia Obywatelska (2016-02-23 13:09) Odpowiedz 114

  emeryci -Podziękujcie Platformie Oszustów

 • Aga (2016-02-23 18:01) Odpowiedz 100

  Nie ma regulacji prawnych. Prywatne firmy, jak np. Fundusz Hipoteczny Familia, naciągają staruszków. Współpracujący z nimi rzeczoznawcy wyceniają absurdalnie nisko, zupełnie nie rynkowo nieruchomość, a współpracujący notariusz tworzy rozbudowaną umowę ustanowienia renty z niedozwolonym zapisami. Jeszcze wymagają utrzymania umowy w tajemnicy Starsze osoby wogole się w tym nie orientują. To jest biznes bez opcji politycznych.

 • baca--Czy ktoś jest zaskoczony ?(2016-02-23 14:53) Odpowiedz 94

  PO 8 latach doprowadzili do barany do rzeźni .

 • emerytka(2016-02-29 16:02) Odpowiedz 51

  Teraz pieniądze trzeba zbierać dla ks. Redzyka .

 • Oszustom?(2016-02-23 16:08) Odpowiedz 56

  Dzisiaj oszuści z PO, koledzy Mira i rycha twierdzili że wszystkiemu winny PiS.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • lolek(2016-02-24 18:23) Odpowiedz 41

  Artykuł nierzetelny! A wystarczyło tylko dodać w nagłówku: "SPONSOROWANE".

 • aaa(2016-02-23 15:01) Odpowiedz 27

  BZDURA sorry ale to jest poziom wyborczej..

 • Piotr(2016-03-13 09:10) Odpowiedz 10

  Fundusze typu Familia i podobne (odwrócona hipoteka) zakładane są w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, najczęściej poprzez wprowadzenie w błąd albo wyzyskanie błędu. Nie wolno ufać rzeczoznawcom, powoływanym przez te firmy,taki rzeczoznawca działał będzie na rzecz zleceniodawcy, - pięciu rzeczoznawców będzie wyceniało nieruchomość i każda wycena będzie się różniła. Można samemu ustalić włarność nieruchomości obserwując oferty sprzedaży w biurach nieruchomości gdzie zobaczymy ceny ofertowe a następnie możemy się udać do pośrednika nieruchomości, najlepiej do takiego ca ma licencje, przynależy do Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości , jest na rynku minimum 15 lat i zapytać o przybliżone ceny transakcyjne, - normalny pośrednik udzieli takiej informacji. Informacje możemy uzyskać w starostwach powiatowych, w ewidencji gruntów lub w urzędach gmin w wydziałach nieruchomości.

 • Piotr(2016-03-13 09:07) Odpowiedz 00

  Fundusze typu Familia i podobne (odwrócona hipoteka) zakładane są w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, najczęściej poprzez wprowadzenie w błąd albo wyzyskanie błędu. Nie wolno ufać rzeczoznawcom, powoływanym przez te firmy,taki rzeczoznawca działał będzie na rzecz zleceniodawcy, - pięciu rzeczoznawców będzie wyceniało nieruchomość i każda wycena będzie się różniła. Można samemu ustalić własność nieruchomości obserwując oferty sprzedaży w biurach nieruchomości gdzie zobaczymy ceny ofertowe a następnie możemy się udać do pośrednika nieruchomości, najlepiej do takiego ca ma licencje, przynależy do Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości , jest na rynku minimum 15 lat i zapytać o przybliżone ceny transakcyjne, - normalny pośrednik udzieli takiej informacji. Informacje możemy uzyskać w starostwach powiatowych, w ewidencji gruntów lub w urzędach gmin w wydziałach nieruchomości.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama