statystyki

Sankcje nie odstraszają od jazdy bez obowiązkowego OC

autor: Patryk Słowik19.01.2016, 07:25; Aktualizacja: 19.01.2016, 07:31
kobieta, auto, samochód

Analitycy CUK Ubezpieczenia twierdzą, że może się to przyczynić również do wzrostu liczby nieubezpieczonych aut.źródło: ShutterStock

Nawet ćwierć miliona kierowców jeździ bez ważnego ubezpieczenia OC. I ta liczba może się zwiększyć, bowiem składka będzie coraz wyższa, a kary za niedopełnienie obowiązku nadal są niskie.

Dziś za brak polisy OC właściciel samochodu osobowego w Polsce zapłaci 3,7 tys. zł. Karać może Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który pokrywa szkody w imieniu nieubezpieczonych kierowców. Dla porównania za brak polisy w Belgii, we Francji czy we Włoszech może zostać skonfiskowany pojazd. W Niemczech można trafić do więzienia na rok, a w Luksemburgu aż na 3 lata. „W całej Europie Zachodniej kary dla nieodpowiedzialnych kierowców są znacznie surowsze niż Polsce” – wskazuje w swoim opracowaniu Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Jednym z możliwych rozwiązań, by ograniczyć liczbę nieubezpieczonych na ulicach, jest podniesienie kar. Niektórzy kalkulują bowiem, czy ryzyko niewykupienia polisy im się opłaca. Problem może być coraz poważniejszy, bo koszt ubezpieczenia samochodu w ostatnich miesiącach wzrósł. A będzie jeszcze drożej. Ministerstwo Zdrowia chce powrócić do koncepcji podatku Religi. Kierowcy w parapodatku doliczanym do wysokości składki ubezpieczeniowej partycypowaliby w kosztach leczenia ofiar wypadków.

Analitycy CUK Ubezpieczenia twierdzą, że może się to przyczynić również do wzrostu liczby nieubezpieczonych aut.

Przeciwny podniesieniu sankcji jest jednak sam UFG.

– Polemizowałabym ze stwierdzeniem, że kary za brak OC są w Polsce niskie. Może tak to wyglądać na tle sankcji w innych państwach Europy, gdy ktoś porównuje tylko ich wartość nominalną. Jednak gdy popatrzymy na wysokość kary za brak OC w relacji do naszych zarobków czy też w relacji do średniej ceny za polisę, to nie jest ona w Polsce już tak niska – twierdzi Aleksandra Biały, rzeczniczka UFG.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Olg(2016-01-26 15:35) Zgłoś naruszenie 00

    Nie wyobrażam sobie nie wykupić OC.Tym bardziej że właśnie w CUK można porównać sobie ceny polis i wybrać najtańsze OC, albo nawet zapłacić za nie w ratach.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane