statystyki

Prezydent wyrzuca do kosza projekt frankowiczów. Ci nie kryją oburzenia

autor: Małgorzata Kryszkiewicz06.11.2015, 12:15
frank szwajcarski, biznes

Prezydent wyrzuca do kosza projekt frankowiczów. Ci nie kryją oburzeniaźródło: ShutterStock

Przygotowany przez Stowarzyszenie „Stop bankowemu bezprawiu” projekt mający umożliwić frankowiczom przewalutowanie kredytów na korzystnych warunkach zawiera wiele rozwiązań naruszających konstytucję. W związku z tym prezydent przygotuje własne rozwiązania prawne. Taką deklarację złożył podczas wczorajszego spotkania z przedstawicielami kredytobiorców prezydencki minister Maciej Łopiński.

Reklama


Reklama


- Jesteśmy rozczarowani. Od dwóch miesięcy – w ramach zespołu powołanego dla przygotowania projektu – spotykaliśmy się bowiem z prawnikami Prezydenta. Tymczasem, jak się wczoraj okazało, była to współpraca pozorna – nie kryje żalu dr Jacek Czabański, współautor odrzuconego projektu.

Zaznacza przy tym, że zastrzeżenia konstytucyjne, o których mówił minister Łopiński, zostały wyrażone wyłącznie ustnie i tak naprawdę ich treść pozostaje nieznana. Nie podano również nazwisk osób, które są ich autorami. Co się zaś tyczy założeń do projektu, który ma przedstawić prezydent, to one również były przedstawione jedynie ustnie.
- Według słów ministra Łopińskiego projekt będzie dotyczył tylko konsumentów, a więc nie przedsiębiorców, nawet tych jednoosobowych, i obejmie wyłącznie te kredyty, które były udzielone na cele mieszkaniowe – informuje dr Czabański.

Ponadto projekt prezydencki nie zakłada przewalutowania zobowiązań frankowiczów. - Prezydenccy urzędnicy mówili natomiast o ograniczeniu kosztów związanych ze wzrostem kursu franka. Pewna część tych kosztów miałaby być pokrywana przez kredytobiorców od razu, a część zostałaby odroczona w czasie – wskazuje dr Czabański. Prezydenckie propozycje nie spodobały się frankowiczom. Ich zdaniem nie poprawią one losu osób zadłużonych, a wręcz są ukłonem w stronę banków. - Niestety nagle odrzucono projekt, nad którym wspólnie pracowaliśmy kilka tygodni.

Nowe założenia, które nam przedstawiono są bardzo dalekie od tego, co deklarował w kampanii prezydenckiej Andrzej Duda i przypomina narrację bankierów. Mam nadzieję, że to nieporozumienie i Pan Prezydent dziś spotka się z nami, i przedstawi projekt, który nie będzie opowieścią toksycznych bankierów, a przywróci prawo i sprawiedliwość oraz zdejmie ogromne ryzyko systemowe związane z tą aferą – mówi Maciej Pawlicki, prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.

Póki co nie wiadomo, czy do takiego spotkania dojdzie. - Wstępnie minister Łopiński poinformował nas, że spotkanie mogłoby się odbyć dziś o 14:30. Nie zostało to jednak potwierdzone – informuje Pawlicki. I dodaje, że oszukani na toksycznych kredytach i tak, o godzinie 17.00, stawią się dziś u prezydenta.
- To nasz Prezydent, traktujemy jego słowo poważnie, umówił się z nami na dzisiaj, więc przyjdziemy – deklaruje.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło: gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

  • JÓZIO(2015-11-06 16:18) Odpowiedz 10

    Kolejna obietnica w koszu , a ile jeszcze tam wyląduje hahahahah.BRAWO DLA TYCH CO UWIERZYLI OSZUSTOM , JAK JA SIĘ CIESZE ,ŻE NIE BEDĘ SIE MUSIAŁ TŁUMACZYĆ PRZED DZIEĆMI I WNUKAMI Z GŁUPOT PISU , NIE GŁOSOWAŁEM NA NICH. jESTEM REALISTA A NIE MARZYCIELEM OCH JAK PRZYJEMNIE POSŁUCHAĆ BZDUR PISUARÓW HAHAHAHAHAHAHAHAH

  • alina(2015-11-06 21:11) Odpowiedz 10

    Kolejny oszust i kłamca
    będzie sobie dobrze żył na nasz koszt. pogrywał on i PIS w kampanii wyborczej.Ładnie zaczyna.

  • LEPSZY RYDZ, niz NIC(2015-11-07 10:06) Odpowiedz 00

    Nie obrażać Pana Prezydenta !
    On chciał dobrze, a wyszło ... jak wyszło.
    Latoś jakoś obrodziły ... GRUSZKI na WIERZBIE PIS,
    wiec "frankowicze" powinni ustawić się grzecznie pod wierzbą
    i zacząć zbierać obfite ... SPADY GRUSZEK z WIERZBY ... PIS.
    A ja czekam na obiecaną w kampanii wyborczej
    przez GURU PIS ... drugą KOREĘ ... w Polsce.
    Coś czuje , ze najprawdopodobniej będzie to ... KOREA PÓŁNOCNA.

  • Max(2015-11-10 05:45) Odpowiedz 00

    Początek końca kandencji prezydenta? Jeszcze sie na dobre nie rozpoczęła a już chyba wiadomo ze sie skończyła poczekamy te pare lat i won...

  • To ja(2015-11-06 17:50) Odpowiedz 00

    Mam wrażenie że Polską rządzą nie ci których wybieramy. Jedni i drudzy po wygranej przebierają się za jakichś fantomasow i robią wszystkim, a zwłaszcza swoim wyborcom na złość. Jak już ktoś się dostanie w te tryby machiny władzy to tak go uwikłają że nie ma decyzyjności , a faktyczne rządy sprawują jacyś tajemniczy ludzie z góry , którzy nie dają swoim zrobić krzywdy.

  • Adam(2015-11-06 18:12) Odpowiedz 00

    I koejni rozczarowani co się co 4 lata dają nabrać na kolejne obietnice których nie można i tak spełnić?

  • roy(2015-11-06 20:09) Odpowiedz 00

    z uwagi na fakt dokonanego oszustwa przez p. Dudę w kampani wyborczej poprzez złożenie obietnicy rozwiązania sprawy frankowej i pozyskania w ten sposób głosów wyborczych należy wytoczyć pozew zbiorowy, manipulowanie, nakłanianie do podejmowania błędnych decyzji wyborczych, każdy kto ma foto swojej karty wyborczej z głosem na Dude powinien złożyć pozew że został oszukany a dzieki takim glosom i obietnicom ten pan wygrał, zachował sie zupełnie tak samo jak te złodziejskie banki

  • pozwałemBank(2015-11-06 20:33) Odpowiedz 00

    Zmieleni przez PAD 2015. Taki roboczy tytuł ma projekt ustawy, którego jeszcze nie ma i pewnie nie będzie.
    Dobra zmiana idzie pod rękę z banksterami.

  • obiektywny(2015-11-06 20:42) Odpowiedz 00

    To się nazywa majstersztyk. Naobiecywać w kampanii wyborczej rozwiązanie problemu kredytów frankowych po myśli kredytobiorców. Wjechać na ich plecach do Pałacu Prezydenckiego (1,5 mln głosów). Potem 3 miesiące ich mamić, żeby zagłosowali także na określoną partię w wyborach parlamentarnych, a po wyborach się wycofać. Pan prawnik wcześniej nie miał wątpliwości konstytucyjnych, a po wyborach już ma.

  • th(2015-11-06 20:58) Odpowiedz 00

    W czasie kampanii wycieranie gęby prawdomównością, honorem, wartościami chrześcijańskimi. Po wyborach - polski standard. To nie jest zwykle kłamstwo, to zdrada.

  • T1000(2015-11-06 23:27) Odpowiedz 00

    Było wiadomo, że PiS po wyborach będzie mieć gdzieś ludzi i pobrata się szybko z bankierami. "Godni" następcy platformianych oszustów!

  • zuzia(2015-11-07 06:50) Odpowiedz 00

    Dobrze wam,mysleliscie ze Boga zlapaliscie za nogi TO TERAZ SUKIENKOWYM NOSCIE NA TACE A JAREK SAM SOBIE WEZMIE A WY no coz jak sobie poscielesz tak sie wyspisz jesli bedziesz mial gdzie i na czym

  • takie tam :)(2015-11-06 14:15) Odpowiedz 00

    Nie do końca rozumiem dlaczego Frankowicz ma dostać pomoc ?
    Brał kredyt świadomie, wiedział jakie mogą być skutki...
    Generalnie mam wrażenie że Frankowicze chcieli buś SPRYTNIEJSI oszukać system :)

    Czy jak ja kupię auto i prognoza utraty na wartości co roku będzie np 10 % a realna utrata wartości będzie 20% to Państwo mi też odda różnice ? przykłady można mnożyć.

    Jak mówi przysłowie jest ryzyko jest zabawa... A jak by franek cały czas zachowywał tendencje spadkowe to czy frankowicze też by chcieli wrócić do złotówek ?

  • OLA(2015-11-06 16:16) Odpowiedz 00

    Ja i moja rodzina łącznie ok 10 osób głosowało na Prezydenta i PIS włąśnie z powodu, że ta partia miała się tym zająć...minęły wybory i ...zapomnijcie. No cóż ...kiełbasa wyborcza teraz śmierdzi.

  • rysio79(2015-11-07 07:34) Odpowiedz 00

    Bylo sie pienic przy urnach. Tak wybraliscie barany to teraz mordy w kubel i do roboty.

  • czytelnik(2015-11-07 08:47) Odpowiedz 00

    wziąlem kredyt we frankach spłaciłem i mam z głowy, a tak przy okazji radzę czytać artykuł i inne wiadomości, a nie tylko tytuł, wglębic się w treść, a potem wylewać na kogoś pomyje, bo ci co nie mają kredytów we frankach sa przeciwnie, aby państwo za nich spłacało

  • obserwator(2015-11-07 08:49) Odpowiedz 00

    zwrócie się do Giertycha on już zaczyna straszyć pozwem zbiorowym

  • Pis maK(2015-11-07 09:12) Odpowiedz 00

    Moim zdaniem Frankowicze nie powinni marudzić, tylko poświecić się dla Polski. Chodzi o zwycięstwo, a nie ich kredyty.

  • bingo(2015-11-10 11:57) Odpowiedz 00

    po prostu mają ich w klinczu, o czym każdy powinien sobie zdać sprawę, ponieważ, jak rząd PiS-u zacznie podskakiwać to banksterzy zagrają na spadek złotówki i wtedy rząd PiS-u się nie pozbiera. Tusk doprowadził do takiego zadłużenia Polski, że zostaje nam tylko siedzieć cicho i żyć dobrze z sąsiadami i pozostałymi krajami Unii, aby nasza gospodarka mogła do nich eksportować.
    Najpierw w Polsce prowadzili politykę podatkową i spłaszczyli progi podatkowe, aby powstała średnia klasa kosztem najbiedniejszych a później pozwolili, aby średnią klasę banki wydoiły, czyli wszystko wzięło w łeb i zamiast średniej klasy będzie klasa dłużników z niespłacającymi się długami. Za chwilę okaże się, że także nie można podnieść wolnej kwoty od podatku, bo podroży to koszty wynagrodzeń w rozdętym sektorze publicznym

  • wiloden(2015-11-06 17:10) Odpowiedz 01

    K uuu wwwaaa ludzie ustawa bedzie ale nowa i bardziej korzystna - wlaczcie myslenie !