statystyki

Lokaty bankowe czy obligacje firm - jak lepiej oszczędzać?

autor: Piotr Pieńkosz04.07.2014, 07:20; Aktualizacja: 04.07.2014, 09:38
Pieniądze

Pieniądzeźródło: ShutterStock

Jestem rozczarowany oprocentowaniem lokat bankowych, na których od lat trzymam nadwyżki finansowe. Ostatnio przeczytałem, że zdecydowanie więcej można zarobić, kupując obligacje firm. Na forach internetowych znalazłem sprzeczne opinie na temat tego typu inwestycji. Jedni nazywają je alternatywą dla lokat, podczas gdy inni ostrzegają przed ryzykiem związanym z nabywaniem takich papierów. Chciałbym więc się dowiedzieć, jaka jest prawda oraz jak zacząć inwestowanie w ten sposób – pisze czytelnik.

Obligacje korporacyjne, zwane również papierami dłużnymi, to forma pozyskiwania kapitału przez firmy. Kupując te papiery wartościowe, pożyczamy środki przedsiębiorcy – emitentowi obligacji. Ten z kolei zobowiązuje się wykupić je w określonym momencie w przyszłości, najczęściej po kilku latach. W międzyczasie ma obowiązek wypłacać w regularnych odstępach czasu odsetki posiadaczowi obligacji. Są one wyższe niż te, które można uzyskać, trzymając pieniądze na lokatach bankowych, ale taki stan rzeczy nie jest przypadkiem.

Otóż środki zgromadzone w banku są zabezpieczone przez państwową instytucję, a więc Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Dzięki temu w razie problemów banku właściciel lokaty nie musi się obawiać o ich zwrot. Dostanie je właśnie ze wspomnianego funduszu. Ryzyko trzymania pieniędzy w banku jest więc właściwie zerowe.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku obligacji. Środki, które zainwestuje się w ich kupno, nie są gwarantowane przez państwo. Co prawda emitent odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania wynikające z papierów dłużnych, ale praktyka pokazuje, że w razie popadnięcia przedsiębiorcy w kłopoty, z upadłością włącznie, bardzo trudno posiadaczom obligacji wyegzekwować swoje środki. Jeśli już, to po długich bataliach prawnych. To jest właśnie ryzyko, które towarzyszy inwestowaniu w obligacje, a jednocześnie sprawia, że są one lepiej oprocentowane niż lokaty bankowe. Zgodnie z zasadą: większe ryzyko równa się lepszemu zyskowi.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane