Ministerstwo Finansów przesłało do konsultacji społecznych projekt założeń nowelizacji ustawy o usługach płatniczych oraz ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym. Projekt przewiduje ułatwienia dla instytucji płatniczych. Firmy mające zezwolenie na prowadzenie tego typu działalności zyskają możliwość nadawania prowadzonym przez siebie rachunkom unikatowych numerów na tej samej zasadzie, na jakiej banki nadają numery prowadzonym przez siebie kontom osobistym.
W zamierzeniach pomysłodawców tych zmian mają się one przyczynić do zwiększenia konkurencyjności na rynku usług płatniczych. – Dzięki temu instytucje oferujące rachunki płatnicze zyskają szansę zbudowania pożądanej na rynku płatności równowagi dla banków – mówi Robert Łaniewski, prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego.
Przedstawiona przez resort finansów propozycja zakłada przyznanie Narodowemu Bankowi Polskiemu uprawnienia do nadawania numerów rozliczeniowych dostawcom usług finansowych innym niż banki, a więc np. Poczcie Polskiej, spółdzielczym kasom oszczędnościowo-kredytowym (teraz muszą przy tym korzystać z pomocy Kasy Krajowej SKOK) i instytucjom płatniczym, takim jak PayU, która oferuje płatności w internecie, czy Masspay, która pracuje nad własnym systemem płatności mobilnych. Urzędnicy Ministerstwa Finansów chcą także, by zasady nadawania unikatowych numerów przez poszczególnych usługodawców konkretnym klientom były analogiczne do tych, na jakich banki nadają numery kont osobistych swoim klientom. Zasady te zawarte mają być w rozporządzeniu wydawanym po konsultacji z NBP. – Nowe przepisy mają też umożliwić instytucjom uczestnictwo w systemach płatności detalicznych, takich jak Elixir czy BlueCash – napisano w uzasadnieniu do projektu.
Sebastian Ptak ze spółki Blue Media, która zarządza systemem BlueCash, deklaruje, że jego firma jest zainteresowana świadczeniem usług instytucjom płatniczym. – Robimy to już dziś, tyle że za pośrednictwem banków uczestniczących w naszym systemie. W nowych warunkach ich udział pozornie nie będzie potrzebny, ale banki nie powinny bać się tej konkurencji – uważa przedstawiciel Blue Media. – Rachunki płatnicze nie będą rywalizować bezpośrednio z kontami bankowymi, a raczej pomogą wykreować instytucjom płatniczym nowe usługi. Firmy te zaś będą potrzebowały zabezpieczeń i gwarancji bankowych, co stworzy pole do rozwoju nowych usług również bankom – uważa Ptak.
Obecnie zezwolenia na prowadzenie krajowej instytucji płatniczej ma 19 firm. Kolejne podmioty starają się o odpowiednie licencje. W Komisji Nadzoru Finansowego są rozpatrywane 24 wnioski w tej sprawie.

38,2 mln liczba rachunków ROR prowadzonych przez banki w 2012 r.

1,48 liczba rachunków przypadająca na jednego mieszkańca naszego kraju

30 proc. Polaków nie ma własnego konta