W dobie powszechnych podwyżek opłat i prowizji za podstawowe usługi bankowe Nordea Bank proponuje bezpłatny rachunek osobisty. Użytkownicy konta Nordea Ulubione nie płacą za jego utrzymanie, przelewy, kartę debetową i wypłaty ze wszystkich bankomatów.
Wcześniej podobny ROR do oferty wprowadził Meritum Bank. Właściciele Prostego Konta Osobistego także nie płacą za podstawowe czynności rozliczeniowe. – Zauważyliśmy, że jest grupa klientów, która nie szuka skomplikowanej usługi, ale najprostszego rachunku bankowego, który będzie bezpłatny – tłumaczy Piotr Stankiewicz, dyrektor departamentu produktów depozytowych i inwestycyjnych Meritum.
W ostatnich tygodniach bezwarunkowo darmowy ROR udostępnił też BZ WBK. W tym wypadku spośród najczęściej wykonywanych czynności prowizją obarczone są jedynie wypłaty z bankomatów innych niż należące do BZ WBK i PKO BP.
Darmowe oferty banków mogą być zaskoczeniem, bo panuje powszechna opinia, że podwyżki opłat i prowizji są nieuniknione, m.in. ze względu na obniżki interchange, czyli prowizji od transakcji kartami. Skąd więc nowy trend na rynku ROR-ów? – Chodzi głównie o oszczędności Polaków. Jeżeli klient założy konto i otrzyma do niego kartę, to aby za cokolwiek nią zapłacić, będzie musiał przechowywać na nim jakieś pieniądze – wskazuje Michał Sadrak, analityk Open Finance. I dodaje, że rachunki osobiste zazwyczaj są nieoprocentowane, więc środki tam zgromadzone stanowią tanią bazę depozytową dla banków.
Tę argumentację potwierdzają przedstawiciele banków. – Konstrukcja Konta Godnego Polecenia ma za zadanie skłonić jak największą liczbę klientów do otwarcia u nas rachunku oraz przelewania nań środków z tytuły wynagrodzenia – mówi Marcin Pawłowski, dyrektor departamentu produktów rozliczeniowych i oszczędnościowych BZ WBK.
Zdaniem Michała Sadraka taka strategia będzie stosowana przede wszystkim przez mniejsze banki, które będą chciały podbierać klientów większym konkurentom. – Obecność w tym gronie BZ WBK można tłumaczyć fuzją z Kredyt Bankiem – wyjaśnia analityk Open Finance. Pod względem cenowym ten drugi miał ofertę korzystniejszą niż BZ WBK, więc wprowadzenie nowego konta może być podyktowane chęcią zatrzymania klientów KB lub zdobycia nowych, którzy zastąpią utraconych po fuzji.