statystyki

Raty kredytów hipotecznych spadną już wkrótce

29.04.2013, 13:57; Aktualizacja: 29.04.2013, 14:01
Wszystko wskazuje na to, że stopy procentowe w Polsce będą dalej obniżane.

Wszystko wskazuje na to, że stopy procentowe w Polsce będą dalej obniżane.źródło: ShutterStock

Prawdopodobnie, jeszcze w maju lub czerwcu, stopy procentowe w naszym kraju zostaną obniżone o 0,5 pkt. proc. W oczekiwaniu na to, stawka WIBOR 3M od kilku dni szybko spada i wynosi już tylko 3,1%. Z wyliczeń Expandera wynika, że dzięki wspomnianej obniżce stóp procentowych raty kredytów hipotecznych mogą być mniejsze o ok. 90 zł. Łącznie byłyby więc aż o 400 zł niższe niż we wrześniu 2012 r.

Reklama


Reklama


Wszystko wskazuje na to, że stopy procentowe w Polsce będą dalej obniżane. Nie widać bowiem spodziewanego odbicia w gospodarce. Obniżce stóp nie przeszkadza inflacja, która pozostaje na niskim poziomie (1%). W rezultacie wielu analityków spodziewa się, że już w maju lub w czerwcu Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy o 0,5 pkt. proc. Taka decyzja przyniosłaby kolejne spadki poziomu rat kredytów hipotecznych w złotych. Jednocześnie jeszcze bardziej zmniejszyłoby się oprocentowanie lokat bankowych.

Dotychczasowych 5 obniżek stóp procentowych zmniejszyło o ok. 300 zł ratę kredytu na kwotę 300 000 zł zaciąganego na 30 lat. Gdyby oprocentowanie spadło o dalsze 0,5 pkt. proc., to rata byłaby aż o blisko 400 zł niższa niż we wrześniu 2012 r. Wtedy rata wynosiła bowiem niemal 1900 zł, a po wspomnianej obniżce stóp tylko ok. 1500 zł.

Przeciętne oprocentowanie kredytów wynosiłoby wtedy tylko ok. 4,39% i wcale nie musiałby to być jeszcze koniec obniżek. Notowania na rynku kontraktów terminowych na stopę procentową pokazują, że za 6 miesięcy WIBOR 3M może wynosić już tylko 2,54%. Oznacza to, że rynek ten przewiduje, że po nadchodzącej obniżce o 0,5 pkt. stopy ponownie zostaną obniżone o przynajmniej 0,25 pkt. proc. Przy założeniu, że marże kredytowe pozostałby na obecnym poziomie przeciętne oprocentowanie kredytów w złotych wynosiłoby w takiej sytuacji tylko 4,03%. Wtedy rata byłaby niższa od tej z września ubiegłego roku aż o ok. 450 zł.

Raty kredytów hipotecznych

Raty kredytów hipotecznych

źródło: Materiały Prasowe

Warto też dodać, że obniżki stóp procentowych nie tylko obniżają raty, ale poprawiają też dostępność kredytów. Te dokonane już zmiany podwyższyły o 77 tys. zł kwotę kredytu dostępną dla 4-osobowej rodziny z dochodem wynoszącym 8 tys. zł netto. Po spodziewanej obniżce stóp o 0,5 pkt. proc. zdolność kredytowa wzrosłaby o kolejne 42 tys. zł. Gdyby oprocentowanie faktycznie spadło aż do poziomu 4,03%, to dostępna kwota kredytu wzrosłaby aż o 75 tys. zł. Łącznie byłaby więc aż o 150 000 zł wyższa niż we wrześniu 2012 r.

Te dobre dla kredytobiorców informacje nie cieszą jednak osób oszczędzających na lokatach bankowych. Oznaczają bowiem możliwość dalszego spadku oprocentowania depozytów. Obecnie przeciętne oprocentowanie lokat rocznych wynosi tylko ok. 3,4%, podczas gdy jeszcze we wrześniu 2012 r. było to 5,3%. Gdyby banki obniżyły oprocentowania lokat o 0,5 pkt. proc. to przeciętnie wynosiłoby ono już tylko 2,9%.

Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander

Reklama


Źródło:Expander

Polecane

Reklama

  • Marcin(2013-04-29 23:45) Odpowiedz 00

    Nic tylko się cieszyć po ostatnich obniżkach można odczuć różnicę. Myślę że teraz więcej osób pomyśli by coś kupić bo może pożyczyć na lepszych warunkach pieniądze.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama